Dolar Endeksi, Dolar TL, ASELS: Elektirikli Araçlar

Bugün Tesla için Yatırımcı Günü ve tüm meraklıların başına gelecekler için sersemlemiş hissediyorlar . Beklentiler listesinde Tesla’nın geleceği için yeni bir plan var ve bu planın, aşırı boyutta genişlemeye yönelik adımları vurgulaması muhtemel olduğu konuşuluyor. Ayrıca, fiyatı 30.000 doların altında olan yepyeni bir EV modeli de var.

Ancak Tesla’nın son koşusu, hisse senedini olay öncesinde, sırasında ve sonrasında savunmasız bir noktaya koyuyor. Elon Musk’ın EV üreticisinin hisseleri 2023’te şu ana kadar %90’ın üzerinde arttı – mem kralı ve Dogecoin aşığını dünyanın en zenginleri arasında 1 numaraya geri döndürmeye yetecek kadar.

TSLA grafiği, yüzde -1 ile 202 USD fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

Amerikan Dolar Endeksi  105 seviyesinden aşağı doğru tekrar inme durumunda bulunmaktadır. Görünen o ki yüksek dip noktasını daha üst seviyelerden test etmektedir.

103 desteği ve 101 stopu arasında da kırmızı regresyon çizgisinde bulunduğu görülebilir.

Grafik TradingView’den

USDTRY

Grafik TradingView’den

Aselsan hisse grafik Aselsan güçlü bir bilanço açıkladı fakat enflasyon bazında TL bazında güçlü bulunmadı. ASELSAN’ın 2022 yılı cirosu bir önceki yılın aynı dönemine göre % 75 büyüyerek 35,3 milyar TL’ye ulaştı.

Bu anlamda fibonacci’nin 68’den aşağı doğru 55 56 seviyelerinde devam edeceği sonrasında en kötü ihtimalle stop loss olarak 31.70’e çekilebileceği fakat 51 seviyesinde güçlü destek bulup tekrar 69 10’a çıkabileceği söylenebilir.

Sonuç itibariyle, duruma bağlı bu yüksek beklentilerle yetersiz bir teslimat zinciri yatırımcıları şaşırtabilir ve Tesla’nın değişken hissesini alt basamaklara itebilir. Haber satma yarışı beklentileri tersine döndürebilir. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var. Hisse senedi iki yönde de bir gezintiye çıkabilir.

Okan Özdemir