Dolar dalgalıyken BIST00 ve TKFEN

BIST100: Borsa dövize endeksli

Borsa yükseliyor, döviz yükseliyor, altın yükseliyor. Garip bir durum mu bu? Elbette hayır: doğru model doğru açıklamaya götürür. İlgili önceki yazıda belirtildiği gibidir gelişmeler: “… dolar seviyesine kendini çapalamış olduğunu varsaymamız durumunda: dolardaki düşüşe karşılık, borsa endeksinin yükselecek olması pahalı görüntü oluşturacaktır….”. Şimdi bakalım: borsa yükseliyor ama dolar da yükseliyor yani pahalı görüntü oluşmamaktadır. Bir başka deyişle: önümüzdeki dönemde dövizdeki yükseliş borsa için klasik bakışlarda hayal kırıklığı yaratabilecektir. Zaten hisse analiz yaparken de bu modeli koruyoruz ve gelişmeler, sonuçlar da modelimizi desteklemektedir. Güncel ve geç sorulanlar olabilir: neden bazı hisseler belirginleşmektedir ve belirginleşecektir. Sebebini temel analiz yoluyla da açıklayabilirsiniz ama çoğu kez geç kalınacak görünmektedir. En iyisi geometri ve matematik model alanında tutarlı kalmaktır. Türk Lirası bazında bakmadığımızı da vurgulamış olalım. En azından bu yazıda bu şekildedir.

TKFEN: Tekfen Holding hissesi veya geleceğin beklentisi

Haziran başında model denklem gereği TEKFEN için olumlu görüş belirtmiştik. Haber beklentisi veya spekülatif gerekçeler sunmanın anlamı yoktur. Bayatlamış haber ince ayar için faydalıdır. Yabancı yatırımcı için değerli olan ve Türkiye ekonomisi gelecek dinamikleri için fikir veren BIST30 endeksi içindeki performansı önemli seviyeye gelmiştir. Kıyaslanabilir bu duruma sayısal değerler üzerinden bakmaktayız. Yani, açıklamadan bu yana neler olmuşa çevreye bakarak kıyaslamak gerekiyor, değil mi? Bundan sonrasına TL bazında bakabileceğimiz gibi, TKFEN hissesi profili gereği dolar bazında da bakabiliriz. Algoritmaların her varlık cinsi üzerinden çalıştığını gerektiği için belirtelim: büyük pencereden bakınca 2010 öncesi ve sonrası önemli dipleri tekrarladığını görüyoruz (dolar bazında) bu durum tepki getirecektir. BIST100 endeksi gibi, dövizdeki yükselişle tetiklenebilir durum veya “ucuz kalmama kaygısı” devam edecektir. Yeni gelenler için bir pratik ölçü vermek gerekirse:ortalamaların oluşturduğu geometriyi kıyaslanabilir halde incelemelerini belirtebiliriz. Öyle ki: 2013-2016 arası kapanan hareketin benzeri 2020de açılmıştır ve kapanana dek durumunu koruyacaktır: dolar bazındaki hareketi sürüyor olacaktır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN