DOHOL: Fed faizi yüksekte sabit tuttu

ABD Merkez Bankası’nın politika faizini 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutması, ekonomik etkiler doğurabilir. Yüksek politika faizi genellikle tüketici kredi faizlerini ve ipotek faizlerini etkiler. Bu durum, bireylerin ve şirketlerin borçlanma maliyetini artırabilir.

İstanbul Havalimanı, Eurocontrol’ün raporuna göre 15-21 Ocak tarihleri arasında günlük ortalama 1.301 uçuşla Avrupa’nın en yoğun havalimanı olma başarısını gösterdi.

ABD Başkanı Biden, Amerikan üssüne yapılan saldırıya karşı alınacak tedbirler hakkında, “Orta Doğu’da geniş çaplı bir savaşa ihtiyaç duymuyoruz, bu konuda istekli değiliz” açıklamasında bulundu.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Brown, Fed Başkanı Powell’a yazdığı mektupta, bu yıl için erken faiz indirimi çağrısında bulundu.

ECB Başkanı Lagarde ise, tüm üyelerin bir sonraki adım olarak faiz indirimi konusunda hemfikir olduklarını ifade etti.

Terör Devleti İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze Şeridi’nden çekilme ve Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını içeren yeni bir esir takası anlaşmasını reddedeceğini belirtti. Soykırım devam ederken boykot nedeniyle siyonist markalar kanlı indirim furyası başlattı.

Hiç DXY‘nin nasıl hesaplandığını merak ettiniz mi? Bu temel döviz piyasası göstergesinin formülünü öğrenelim. Ayrıca, eğer gün içi ticaret konusunda uzman iseniz, en iyi hisse senedi tarayıcısını bulmak önemlidir. Gün içi ticarette gerekli olan hız ve hassasiyeti sağlayabilen bir tarayıcı seçmek kritiktir.

Grafik TradingView’den

DOHOL BIST yüzde 0.26 yükselirken -0.23 düşüş ile tekrar performans konusunda çok övgü alamadı. RSI (Relative Strength Index): 63.88, bu değer genellikle orta seviyede bir gösterge olarak kabul edilir. Ne çok revaçta alım var ne de aşırı satış söz konusu…

Stokastik %K ve %D: Sırasıyla 70.41 ve 73.12 değerleri, varlığın aşırı alım bölgesine yaklaştığını gösteriyor. Bu, bir düzeltme potansiyeli olabileceğini düşündürebilir.

Ichimoku Bulutları: Dönüş Çizgisi (Conversion Line): 13.25, Temel Çizgi (Base Line): 12.815, Öncü Çizgi A: 12.45, Öncü Çizgi B: 11.67. Bu değerlerle bulutlar arasında pozitif bir eğilim gözlemlenebilir.

Hareketli Ortalamalar (Exponential ve Simple): Çeşitli zaman dilimlerinde hareketli ortalamaların değerlerine bakarak, genelde “Strong Buy” değerlendirmesi yapılmış. Özellikle 20 günlük EMA değeri olan 12.99 ve 50 günlük SMA değeri olan 12.60 dikkat çekiyor.

Sonuç itibariyle, Alphabet’in gelirleri, 2023 yılının son çeyreğinde arttı. Microsoft’un geliri 62 milyar dolara, Alphabet’in geliri ise 86,3 milyar dolara yükseldi. Şirketin CEO’su Pichai, karın büyük ölçüde yapay zeka ve inovasyondan kaynaklandığına işaret etti. Fed’in faizi yüksek tutması tüketici harcamalarını azaltabilir ancak teknoloji şirketleri yapay zekadan güç alarak istihdam konusunda küçülmeye gidiyor. Diğer işletmelerin de yapay zekaya geçmesi istihdam oranlarında sert bir kırılıma neden olabilir bu da ekonomiyi sarsabilir.

Okan Özdemir