‘Dijital Diplomasi’ çağı hızlanıyor

Dijitalleşme artık hiç bir ülke veya dünya vatandaşının reddedemeyeceği bir ‘küresel megatrend’. Bu küresel olgu, günlük hayatın ve iş hayatının her noktasına dokunduğu gibi, diplomasi alanına da dokunuyor. ‘Dijtal Diplomasi’ ülkelerin uluslararası ilişkiler, diplomasi, uluslararası siyaset alanında pek çok yönden radarlarında olan bir olgu. Bilhassa, küresel sosyal medya platformları başta olmak üzere, pek çok dijital platform üzerinden yürütülen ‘algı operasyonları’ veya ‘dezenformasyon’ süreçleri, ülkeleri ‘dijital diplomasi’ alanında da hazırlıklı olmaya, diplomatlarını bu yönde yetiştirmeye, güçlendirmeye; hatta bu alanla ilgili yeni yapılanmalar ve organizasyonlar gerçekleştirmeye zorluyor.

Dijitalleşme, bu yönüyle, aynı zamanda, ‘dijital diplomasi’ alanında başta ‘yapay zeka’ olmak üzere, pek çok yeni teknoloji alanının da kullanılmasını gerektirmekte. 2. Dünya Savaşı ve özellikle Soğuk Savaş döneminde, ülkelerin birbirlerine karşı olası hamlelerini önceden kestirebilmek ve her olası adım, operasyon veya hamleye yönelik olarak bir karşı hamleyi, adımı, operasyonu hazır bulundurmak veya gerçekleştirmek adına önemli bir ilerleme kaydetmiş olan ‘oyun teorisi’ modeli, bilhassa ‘yapay zeka’ kullanımı ile bambaşka bir aşamaya geçmiş durumda.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN