Çimsa 2017 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (08.05.2017)

1Ç17 Finansal Sonuçlar – Hafif Olumlu

Potansiyel Getiri: %9

Beklentilerin hafif üstünde faaliyet performansı

 Çimsa’nın 1Ç17 net karı beklentilerin üstünde gerçekleşerek 31mn TL oldu. Konsensüs beklentisi 26mn TL net kar iken, bizim beklentimiz 24mn TL idi.

 Satış hacmindeki düşüş, çimento fiyatlarındaki sınırlı artış ve yüksek enerji maliyetleri Şirket’in faaliyet karlılığını yıllık bazda olumsuz etkiledi. Öte yandan, Şirket’in artan ihracat gelirleri ve yüksek marjlı beyaz çimento segmentine odaklanması, sonuçların beklentilerden daha yüksek gerçekleşmesine neden oldu.

İhracat gelirlerinde artış

 Şirket’in net satışları yıllık bazda aynı seviyede kalarak 248mn TL oldu. Yurtiçi satış gelirleri yıllık bazda %14 gerilerken, ihracat gelirleri aynı dönemde %29 arttı. Şirket’in zayıf yurtiçi talep nedeniyle ihracata yönelmesi ve TL’deki değer kaybı ihracat gelirlerindeki artışın en önemli nedenlerindendir.

Yüksek enerji giderleri karlılığı olumsuz etkiledi

 Petrokok fiyatlarındaki artış Şirket’in faaliyet karlılığı üstünde baskı yarattı. Petrokok fiyatları geçen yıl 40-50 ABD$/ton seviyesinden, 80-90 ABD$/ton seviyesine yükseldi. 1Ç17’de FVAÖK yıllık bazda %32 gerilerken, FVAÖK marjı ise 9.7 puan daraldı.

Piyasa etkisinin hafif olumlu olmasını bekliyoruz

 Beklentilerin üzerinde gerçekleşen faaliyet performansı ve net kar nedeniyle, Çimsa’nın 1Ç17 finansallarının hisse etkisinin hafif olumlu olmasını bekliyoruz. Artan enerji maliyetlerini de göz önünde bulundurarak, Çimsa’nın 2017 ve 2018 net karına ilişkin tahminlerimizi sırasıyla %18 ve %15 aşağı revize ediyoruz. Çimsa hisseleri için yeni 12 aylık hedef fiyatımız 16.00 TL’dir. Hisse için “Endekse Paralel Getiri” tavsiyemizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!