Büyüme, Verimlilik, ABD Enflasyonu ve Piyasalar

Yaşar Erdinç – 03.04.2018

Ekonomimiz 2017’de %7.4 büyürken, bugün de enflasyon verileri açıklandı.

Aylık bazda TÜFE %0.99 gelirken, yıllık bazda %10.23 olarak gerçekleşti. Bu veriler sonrasında, enflasyonda katılık olduğu belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. Son birkaç ayda döviz kurlarındaki artışlar, Nisan, Mayıs ve Haziran ayları üzerinde yukarı yönlü etki yapacaktır. Ayrıca, petrol, elektrik doğal gaz zamları da  enflasyonda katılığın devam etmesine neden olacaktır. Geçen yılın ilk üç ayında aylık bazda enflasyon oranları çok yüksekti ve baz etkisi oluşturuyordu ve bu nedenle yıllık enflasyon verisi geri çekilmeye başlamıştı ama bu baz etkisi ortadan kalkacağı için enflasyonda gelecek aylarda yeniden yukarı yönlü eğilim başlayacaktır.

ABD’de Enflasyon Hızlanacak

Dün ABD endekslerinde teknoloji ağırlıklı hisselerdeki sert düşüşlerle beraber, %2 civarında geri çekilmeler oldu. Bu yüzden bu sabah borsamız bir miktar düşüşle açıldı ama sonrasında toparladı. Şu an dünkü kapanış seviyesine yakın yerlerde bulunuyor. BIST-100 endeksi 115.500 seviyesini aşağı kırdıktan sonra, bu seviyenin üzerinde tutunmakta zorlanıyor. Genel olarak, küresel borsalarda da zayıf seyirler hakim. Fakat yine de BIST-100 endeksi diğer endekslere göre daha iyi performans gösteriyor. Bu aşamada şunu fark etmek lazım. Gelişmiş ülkelerden, gelişmekte olan ülkelere para akışı 2017 yılı başında başlamıştı. Fakat şu an bu akışın durduğunu ve geri çekilmeye başladığını görüyoruz. Özellikle ABD’de faizlerin artış trendine gireceği beklentisiyle, para evine dönmeye başladı. Her ne kadar küresel büyümeye ilişkin olumlu beklentiler olsa da, ticaret savaşları bir nebze olumsuzluk yaratıyor. Ayrıca ABD hisse senetleri zaten çok pahalıydı ve bu cephede bir düzeltme var. Bundan sonraki 3-5 yıllık süreç, bundan önceki 5 yıllık süreçten farklı olacaktır. ABD’deki enflasyon her ne kadar şu an çok ciddi bir endişe yaratmıyor olsa da, bizler ABD enflasyonunun ivmesinde hızlanma göreceğiz. FED’in bu yıl 3 ve gelecek yıl 3 adet faiz artışı yapacağı konusunda piyasalar hemfikir görünseler de, enflasyonun artış ivmesinin hızlandığına dair bir veri geldiğinde, piyasaların sert reaksiyonuyla karşılaşabiliriz. ABD’de enflasyonun sürekli düşük ve kararlı bir seyir izlemesini beklemiyorum. Çünkü geçmiş resesyon dönemleri sonrasında enflasyon davranışlarına baktığımızda, istikrarlı ve yavaş yavaş artan bir enflasyon yerine düşük devam ederken birden hızlanmaya başlayan enflasyon süreçleri görülüyor. ABD’de açıklanan son verilerde iç talebin oldukça güçlü olduğu, kredilerdeki artışların hızlandığı görülüyor. Şu an henüz ABD’de M2 olarak tanımlanan paranın dolaşım hızı tarihsel düşük seviyelerde bulunuyor fakat 2017’nin son çeyreğinde yukarı dönüş görüyoruz.

Devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN