Brisa 2020 / 3 Aylık Bilanço Analizi / İnfo Yatırım – (30.04.2020)

Beklentilerden İyi İlk Çeyrek

Brisa yılın ilk çeyreğinde 1.009 mn TL olan beklentilerin %3,3 altında 976 mn TL ciroya ulaşırken FAVÖK beklentilerin %15,8 üzerinde 213 mn TL, net kâr beklentilerin %11,8 üzerinde 76 mn TL oldu. Satışlar bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %25,9 arterken FAVÖK %69 yükseliş gösterdi. Daha düşük marjlar ve yüksek finansman giderleri dolayısıyla şirket 2019 yılının ilk çeyreğinde 2.7 mn TL zarar açıklamıştı.

Otomotive Göre Sağlam Duruş
Küresel otomobil ve hafif ticari toplam pazarı yılın ilk çeyreğinde %23,9 daralma gösterdi. Salgının başladığı Çin’de pazar %44 ile en yüksek daralmayı kaydetti. Ancak Mart itibariyle Çin satışlarında toparlanma başladı. Avrupa ve ABD’de ise satışların Nisan’da dibi görmesi ve Mayıs ayı itibariyle toparlanmaya başlaması bekleniyor. Yılın ilk çeyreğinde yenileme lastik pazarı %1,7 büyüme gösterdi. İkinci çeyrekte yenileme lastik pazarında da daralma bekleniyor. Grubun ekonomik ürün markası Lassa ise yılın ilk çeyreğinde ihracat pazarlarında pazar payı artışı gerçekleştirdi. Önümüzdeki dönemde de ekonomik lastiklerde daralma premium sınıfın altında kalacaktır.

Marjlarda İyileşme
Brisa’nın marjları yılın ilk çeyreğinde hem 20191Ç’den hem de 20194Ç’den daha iyi gerçekleşti. Net finansal giderlerdeki azalmanın etkisiyle net kâr marjı 20173Ç’den beri en yüksek seviyeye, %7,8’e yükseldi. Net borçtaki yüksek seyre rağmen FAVÖK’teki artış çarpanı geriletirken, düşen faizlerin önümüzdeki süreçte finansal giderleri de azaltmasını bekliyoruz.

13,6 F/K ve 7,5 FD/FAVÖK oranıyla işlem gören Brisa’da beklentilerin üzerinde açıkladığı finansallara rağmen, önümüzdeki çeyrekte yaşanacak sert daralma ve küresel otomotiv pazarında yavaş toparlanma dolayısıyla yüksek potansiyel öngörmüyoruz.