Borsada ‘Mobius’ düzeltmesi

Zeynep Aktaş

Templeton Fonu’nun patronu Mark Mobius, İMKB’de yıl sonuna kadar yüzde 15-20’lik bir düzeltme beklediğini söyledi. Açıklama sonrası 1286 puanlık düşüş yaşandı. Endeks yüzde 3.05 düşüşle 68.558 puandan kapandı.

Endeksin zirve seviyelerde olması nedeniyle piyasaların gözü kulağı yeni açıklanan yurtiçi ve yurtdışı raporlarda, büyük fonların yöneticilerinin açıklamalarında. Bu açıklamalardan birini de  dün Templeton Fonu’nun sahibi Mark Mobius yaptı. Mobius, İMKB’de yıl sonuna kadar yüzde 15-20 arasında bir düzeltme beklediğini, eğer düzeltme olursa bunun kısa süreli olacağını ve tekrar piyasanın yükselme trendine gireceğini söyledi. Bu Mobius’un ikinci düzeltme uyarısı. 
Aynı zamanda Lukoil’in yönetim kurulu üyesi olan ve yönetim kurulu toplantısı nedeniyle Türkiye’de bulunan Mark Mobius, Reuters ile yaptığı söyleşide, “Ben İMKB’de de bir düzeltme hareketi bekliyorum. Yılın sonuna doğru yüzde 15-20 arasında bir düzeltme olabilir. Çünkü hedge fonlar ve short işlem yapanlar nedeniyle bu olabilir. Fakat ben herhangi bir düzeltmenin kısa süreli olacağını ve tekrar yükselme trendine geçileceğini düşünüyorum” dedi.
Türkiye’de halen bankacılık hisselerinin son derece çekici olduğunu da belirten Mobius, “Çünkü çok dinamik bir büyüme çizgileri var. Öte yandan tüketici piyasaları hızla büyüyor. Tüpraş son derece çekici bir hisse. Tüketiciye yönelik iş yapan herhangi bir iş ile de ilgileniyoruz. Bunlar da son derece çekici. Bunlar dışında ilaç ve ilaç dağıtımı sektörlerini de oldukça çekici buluyorum” dedi.
Mobius, GE’nin Garanti Bankası’ndaki hisselerini satmasının da piyasayı etkileyeceğini düşünmediğini, çünkü blok olarak satıp çıkacaklarını ifade etti.
Dünkü aşağı yönlü harekette FED’in beklentilerin altında alım yapacağı haberleri de etkili oldu.

Daha önce de uyardı
Mobius borsaların 2009 mart-ağustos dönemindeki çıkışında herkes “Tamam mı, devam mı” sorusunu sorarken, Kasım 2009’da Endeksin yüzde 20 düzeltme yapabileceği uyarısında bulunmuştu. Söz konusu açıklamanın ardından endeks iki günde 1188 puan değer kaybederken düşüş yüzde 2.56 olmuştu.
Ancak hemen akabinde yabancıların alımları görüldü. Yabancılar İMKB’de Kasım 2009’da 98 milyon dolar, Aralık 2009’da ise 687 milyon dolarlık net alım yaptılar. Bu da piyasalarda Mobius’un hisse toplamak için “düzeltme beklediği” uyarısında bulunduğu yorumlarına neden oldu.

Son çıkış öncesi alım önermişti
 Ünlü spekülatör 12 Ağustos 2010’da ekonomi dünyasının etkili gazetesi Financial Times’ta yayımlanan makalesinde Türkiye’de yatırım fırsatlarını değerlendirmiş,  bankacılık ve otomotiv hisselerinin ön plana çıktığını ifade etmişti.
12 Ağustos’tan bu yana Borsa yüzde 21 yükseldi. Öte yandan eylül ayında borsada 2010 yılının en yüksek yabancı alımı yaşandı. Yabancılar eylülde 1 milyar 276 milyon dolar’lık net alım gerçekleştirdi.

Alım fırsatı mı?

Mobius’un dün yaptığı açıklama piyasalarda yeni alım fırsatı için kullanılıp kullanılmayacağı tartışmasına neden oldu. Zira daha önce yapılan açıklamaların ardından gelen yüklü yabancı alımlarının benzeri bu defa yine olur beklentisi de bir kısım yatırımcı tarafından dillendirilmekte.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/borsada-mobius-duzeltmesi/ekonomi/haberdetay/28.10.2010/1307014/default.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.