40 milyon dolara New York taksisi yaptı, 15 saat ‘sorgu’dan geçti

 

New York taksi ihalesine geliştirdikleri ilk Türk malı modelle giren Karsan, Autoshow Fuarı’nda dünyaya tanıtacağı prototip için 40 milyon dolar harcadı. Karsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Klod Nahum, ABD’li Ricardo adlı mühendislik firmasının taksi projesi için kendilerini 15 saat sorguya çektiğini belirterek, “Projemize onay aldık. New York olmasa da her yere bu projeyle gireriz” dedi.

KOÇ Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un ortağı ve en yakın dostu olan babaları Bernar Nahum’dan 1976 yılında ‘Çağdaş’ adıyla geliştirdikleri otomobil için “Türk halkına uygun değil” yanıtı alan Jan ve Klod Nahum kardeşler, 34 yıl sonra gençlik hayallerini Vehbi Koç’un damadı İnan Kıraç’ın desteğiyle ‘Karsan’ adıyla gerçekleştirdi. İki kardeşin geliştirdiği Türk markalı araç New York taksi ihalesine girerken, geliştirilen ilk konsept model bugün VIP ve basın günüyle kapılarını açacak İstanbul Autoshow Fuarı’nda ilk kez dünyaya tanıtılacak.

Ricardo’dan onay aldık
Karsan, kasım ayı içinde açıklanması beklenen New York taksi ihalesinde istediği sonucu alamasa da taksi ve hafif ticari araç pazarına girmek kolları sıvadı. Dünyanın en büyük mühendislik firmalarından Amerikan Ricardo’yla “Geleceğin Taksisi” projesi için 15 saatlik toplantı yapıp onayını alan Karsan, uluslararası standartlarda geliştirdiği bu modeli dünyanın diğer pazarlarına da götürecek. Karsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Klod Nahum, Dubai, Beyrut, İstanbul gibi şehirlerin en son teknoloji ve ergonominin kullanıldığı bu tür araçlara ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bizim için önemli olan Ricardo gibi dev bir şirketin 15 saatlik sorgulamısın ardından projemize onay vermesi. Bu onayı almak çok önemliydi. Şimdi artık New York olmasa da her yere bu projeyle gireriz” dedi. Nahum, Karsan’ın bilgi birikimi ve tecrübesi ile prototip geliştirme aşamasının yaklaşık 40 milyon dolara mal olduğunu ifade ederek, “Bu tipte bir aracın imalat aşamasına gelmesi için normalde minimum 250 milyon dolarlık yatırım gerekir. Ancak oluşturduğumuz yepyeni platform üzerinde üretime geçersek yaklaşık 150 milyon dolarlık yatırımla bunu gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.

60 kişi 3 ayda yaptı
“Geleceğin Taksisi” projesinin önemli adımlarından olan prototip model geliştirme sürecini tamamlayan Karsan 28 Ekim-7 Kasım’daki İstanbul Autoshow’da ilk konsept modeli sergileyecek. İlk konsept model 3 ayda Karsan’ın tasarım ve mühendislik konusunda uzman kardeş şirketi Hexagon Studio tarafından geliştirildi. Projedeki bir sonraki aşama ise bire bir yürüyen tasarım modelin hazırlanması olacak. Bu aşamanın 2011 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Mayıs 2011’de aracın fonksiyonel prototiplerinin çalışır hale gelmesinin ardından Ocak 2012’de nihai yürüyen prototipin hazırlanması planlanıyor.

Yeni segment oluşturduk
KARSAN Murahhas Azası Jan Nahum, “New York bizim için bir fırsat ama bir netice değil, bizler ‘Geleceğin Taksisi’ ile otomotiv sektöründe yeni marka ile yepyeni segment yaratmak amacındayız. Herhangi bir ülke için aracımızı o ülkenin beklenti ve isteklerine göre adapte edebileceğiz” dedi. Nahum, ayrıca ailesinde engelli birey bulunanların ihtiyacını karşılayacak bir binek otomobil olarak da kurgulanabilen taksi tasarımının proje programı kapsamında bu alternatif üzerinde de çalışmaya başlanacağını belirtti. Karsan CEO’su Murat Selek de Türkiye’de “otobüs” konusunda etkili olan belediyelerin taksi konusunda da adım atabileceklerini belirterek, New York’taki gibi oluşum gibi gibi toplu alım için ihaleler yapılabileceğini vurguladı. Selek, “Yerel otoriteler bölgelerinde çağdaş araçlara yer vermeli. Örneğin İstanbul’da belli bölgelere özel çevrici, çağdaş taksi ihaleleri açılmalı” diye konuştu.

New York, 26 bin 500 taksi alacak
KARSAN, Kıraça ve Hexagon Grup şirketlerinin ortak iştiraki olan Hexagon Studio tarafından geliştirilen ‘Geleceğin taksi projesi’ yıl sonuna kadar açıklanması beklenen 26 bin 500 adetlik New York ihalesini kazanması halinde önümüzdeki yıl 150 milyon dolarlık yatırımla üretilecek. New York taksi ihalesini kazanan firma, münhasır olarak 10 yıl boyunca yılda 2 bin 650 adet aracı (ayda ortalama 220 adet) satmakla yükümlü. Değerlendirmeler sonunda kontratın 2010 yılı sonunda imzalanması, araçların da en geç 2013 sonundan önce teslim edilmeye başlanması bekleniyor. 10 yıllık sürenin ardından ihaleyi kazanan firmanın beş yıl boyunca satılan araçlarla ilgili garanti, servis, ve teknik desteği vermesini de talep ediyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/16151231.asp?gid=254

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.