Borsa’da bunalım bitti mi yani?

Pazartesi açıklanan enflasyon verisinin beklentiyi aşması dövizde aylar sonra ilk kayda değer çalkantıyı tetiklerken, Borsa 2 gün sendeledi, sonra kendine geldi. Borsa’ya son bir haftada 250 bin civarında yeni yatırımcı katıldı. Mevduat faizleri hala mudiyi enflasyona karşı korumaktan aciz. Döviz piyasasında tedirginlik sona ermedi, ama TCMB gerektiğinde yeni önlemler alarak TL’nin hızlı değer kaybını önlüyor. Borsa’da bunalım çabuk bitti, yeni zirvelere yelken açılacak denebilir mi?

Eğer safsanız, dersiniz. Ya da diyenlere kanarsınız. Borsa’da sıkıntılar yalnız seçime kadar değil, sonra da sürecek.

En basit gerekçeden başlayalım. BİST-100 o denli hızlı prim yaptı ki, yabancı yatırımcıyı kaçırdık. Yabancı fonlar dört haftadır satış yapıyor. Üstelik diğer Gelişmekte Olan Ülke hisseleri 7 aylık zirvelere koşarken. Demek ki, hisseleri pahalı buluyorlar. Akıllı olun, ecnebinin oynamadığı saha aşık atmaya kalkmayın.

İkinci neden, TCMB’nin sergilediği irade ve Erdoğan’ın buna sessiz kalması. Yalnız döviz talebini kesmek için değil, altın ithalatını azaltmak ve tasarrufları artırmak için de mevduat faizlerini yükseltmek şart. TCMB ek tedbirlerle piyasada kalan likiditeyi emecek, bankaları politika faizinden APİ’den borçlanmaya zorlayacak ve mevduat faizleri yükselecek. Mevduat faizleri seçime kadar enflasyonu telafi edecek bir düzeye yükselmeyebilir. Ama, marjinal düşünün: Bir kaç puan yükseliş dahi, asli av alanı mevduat olup da, getiri eksikliğinden Borsa’ya kayanları evine yollar.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!