Borsa’da 2023 rallisi bitti, sırada 2024 emlak pazarı faciası var

Dün akşam Integral Forex için bir eğitim semineri verdim. Konusu “Yeni Ekonomi Politikalarının Piyasalara Etkisi”ydi. Sunumu bitirdim, soru cevapta bir genç kardeşim: “Baba 2 yıldır konut balonu sönecek diyorsun, fikrini değiştirmeyi hiç düşündün mü?” diye sordu. Hayır, düşünmedim.

2024 yılında, yerel seçimlerden sonra emlak pazarında öyle bir yaprak dökümü yaşanacak ki, fiyatlar 2-3 yıl kendine gelemeyecek. Borsa’da da 2023 rallisi bitti, çünkü global konjünktürden dolayı şu anda Mehmet Şimşek ve Gaye Erkan kulaklarıyla balık, ayak parmaklarıyla aslan avlasalar para “evimden çıkmam” diye bağırıyor.

Dünya ağaçlardan ormanı göremeyen insanlarla dolu. Ekonomide çok basit ve 100 yıldır sürekli ispat ettiğimiz bir kaide var. Faizler yükselirken, Borsa ve emlak fiyatları düşer. Ancak, sebep-sonuç ilişkisinin zamanlaması her döngüde değişir. Bu kez de öyle oluyor.

Wall Street ABD’de ekonomik verilerin herkesin tahmininden daha güçlü açıklanması sayesinde henüz paniğe kapılmadı, ama Fed’in 2024 yılı boyunca faizleri düşürmeyeceği gerçeği dimağlarda yer tutunca, satışlar devam edecek. ABD’de ipotek faizleri %8, ama yine de konut fiyatları düşmüyor. Niye? Çünkü insanlar 2 yıl evlerine kapandılar ve artık kent merkezinde yaşamak istemiyorlar, bu normalin üstünde konut talebi demek. Ek olarak, ABD’de rağbet gören kent ve eyaletlerde inşaat izni almak o denli zor ki, yeni yapılar talebe yetişemiyor. Ama başta Çin dünyanın her yerinde emlak fiyatları düşüyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!