Borsa Yorumu / Ünlü & Co – (3.08.2022)

ENFLASYONDA YÜKSELİŞİN DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR

Günün en önemli konu başlığını saat 10.00’da açıklanacak olan Temmuz ayı enflasyon rakamı oluşturuyor. Ortalama piyasa beklentisi enflasyonun aylık bazda %3’ün üzerinde artış göstereceği yönünde. Beklentilere paralel bir rakam ortaya çıkması durumunda yıllık enflasyon %81’i aşmış olacak. Hatırlanacağı gibi TCMB son açıkladığı enflasyon raporunda yıl sonu tahminini %60,4 olarak güncellemişti. Ancak piyasa beklentisi ağırlıklı olarak %70 civarında seyrediyor. Raporda yer alan grafikler ise enflasyonun yılın son çeyreğine kadar %80’in üzerinde seyretme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Piyasa beklentisi de benzer bir patikada ilerlerken bu durum TL açısından zorlu bir döneme işaret ediyor.

TL: TL son dört haftadaki belirgin zayıf performansının ardından yeni haftada göreceli olarak sakin sayılabilecek bir eğilim sergiliyor. Ancak kırılganlık yaratan faktörlerin geçerliliğini koruduğunu düşünürsek büyük resimde anlamlı bir farklılık görmüyoruz. Bu noktada özellikle enflasyon rakamının önemli olduğunu düşünüyoruz. Öyle ki enflasyonda yukarı yönlü eğilimin beklentilere paralel olarak devam etmesi durumunda halihazırda ciddi oranda negatif olan reel faiz daha da derinleşeceği için bunun TL’nin denge bulmasını zorlaştırabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Borsa İstanbul: Temmuz ayını pozitif bir zeminde kapatıp Ağustos’a da güçlü bir başlangıç yapan BIST-100 endeksi iyimserliğini korusa da yurt dışı piyasalardaki durgunluğun etkisini hissederek ivme kaybetti. Teknik açıdan bakıldığında endeksin yukarı yönlü hareket alanını koruduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda yılın başından bu yana devam eden kanalın orta noktasının (2640) geçilmiş olması değer kazanma eğilimini destekliyor. Bu bölgede kalındığı sürece 2750 puanı hedef ve direnç olarak izlemeye devam edeceğiz. Ancak yurt dışı piyasalar zayıflıktan çıkamadıkça bu ister istemez Borsa İstanbul açısından da olumsuz bir zemin yaratacaktır.

Kaynak: Ünlü & Co