Borsa Yorumu / Global Menkul – (10.07.2024)

Piyasa Özeti

Endeksin güne yatay yakın bir seyirle başlamasını bekliyoruz…

Yurt dışı piyasalarda dün Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları takip edilirken kendisi faiz artış zamanlamasına ilişkin net açıklama yapmadı. Yüksek enflasyonun karşılaştıkları tek risk olmadığını savunan Powell çok erken faiz indirmenin enflasyonda iyileşmeyi durdurabileceğini söylese de çok geç faiz indirmenin risklerine dikkat çekti. Piyasalarda Powell’ın açıklamaları farklı şekillerde yorumlanırken ABD 10 yıllık tahvil faizi %4,31 seviyesine yaklaştı, ABD endeksleri ise Down Jondes hariç günü yükselişle tamamlamayı başardı. ABD vadelileri yeni güne daha ılımlı bir başlangıç yaparken Asya endeksleri de pozitif seyir izliyor.

Yurt içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO zirvesinde temasları ve TÜİK tarafından bugün açıklanacak sanayi üretimi verisi takip edilecek. Diğer taraftan HSBC son yayınladığı rapor ile Türkiye’ye ilişkin 2024 büyüme beklentisini %3,1’den %3,8’e yükseltirken 2024 yıl sonu enflasyon tahminini %48’den %44,6’ya çekti. Raporda sıkı para politikası ve/veya maliye politikasının enflasyonda daha hızlı düşüşe ve dış açıkta daha hızlı iyileşmeye yol açacağı belirtildi.

Yurt içi piyasalara baktığımızda Dolar kuru 32,92 seviyelerine yükseliş kaydederken Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 261 seviyesinde hareket ediyor.

BIST100 endeksi Salı günü %0,62 oranında azalış ile 10797 seviyesi civarında kapanış gerçekleştirdi. Endeksin 10935 direncini aşmakta zorlanması ile kar satışlarının devreye girdiği görüldü. Özellikle AKBNK ve YKBNK hisselerindeki negatif baskı endeksi aşağı çekerken THYAO, TAVHL ve ASELS hisselerinden gelen pozitif katkı sınırlı kaldı. Alt sektör endeksleri içinde son günlerde dinlenme sürecin de olan XSGRT sigortacılık, ANSGR öncülüğünde bir kez daha en çok yükselen olurken REEDR, LOGO, MIATK ve ASELS hisselerindeki yükselişlerle XBLSM Bilişim ve XUTEK teknoloji sektör endeksleri onu takip etti. XBANK bankacılık sektör endeksi ise en çok kayıp yaşayan sektör endeksi olarak öne çıktı. Gün içerisinde AGROT, SDTTR, PGSUS hisseleri göreceli iyi performansları ile diğer dikkat çeken BIST100 hisseleri oldu.

Teknik olarak bakıldığında endeksin tekrar 10800 seviyesi aşağısında gerilemesi ile görünümde sınırlı bir bozulma oluşmuş Temmuz ayı başından beri takip edilen pozitif eğilimin güç kaybettiğine yönelik öncü bir sinyal alınmıştır. Bununla beraber endeksin güne yataya yakın bir seyirle başlamasını beklerken gün içinde satış baskısının devam etmesi durumunda 10690-10600 destek seviyelerine doğru geri çekilme söz konusu olabilir. Endeksin yönünü tekrar yukarı çevirebilmesi için ilk etapta 10850 direncini geçmesi gerekirken daha sonra 10935 direncini aşması gerekiyor.

Bugün hareketli olmasını beklediğimiz hisseler: AKCNS, SOKM, AGHOL, ANSGR, THYAO.

Gün içerisinde hareketli olmasını beklediğimiz hisseler;

Kaynak: Global Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!