Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (30.06.2022)

BIST-100 Güne Başlangıç

Gündemdeki risk başlıklarına ek olarak Rusya’dan gelen gaz akışındaki azalış ve ekonomik güven endeksindeki düşüş dün Avrupa borsalarında satıcılı bir seyre neden oldu. Yurt içi piyasalarda satış baskısı ve volatilite etkisini sürdürüyor. BIST-100 Endeksi akşam saatlerinde derinleşen satışlarla günü %3,54 oranında sert bir kayıpla 2.401,96 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yataya yakın karışık kapanışlarla tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif satıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne zayıf açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 16,63 – 16,64 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 16,67’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Son iki gündür sert satışların yaşandığı ve volatilitenin devam ettiği BIST-100 Endeksi’nde teknik görünüm önemli ölçüde zayıflama kaydetti. Açılışın ardından bir süredir vurguladığımız önemli destek noktası olan 2.469 seviyesi altına sarkan endekste günün devam eden bölümünde dalgalı bir seyir izlendi. Ancak önceki güne benzer şekilde kapanışa doğru hız kazanan satışlarla kayıplar derinleşti ve endeks günü test ettiği en düşük seviyeden tamamladı. Endekste zayıflayan teknik görünümü dikkate aldığımızda mayıs sonunda alımların geldiği bölge olan 2.400 – 2.346 bölgesinin tekrar gündeme gelebileceğini değerlendiriyoruz. 2.346 seviyesi kırılacak olursa çok daha sert satışlar yaşanabilir. 2.469 ve 2.500 seviyeleri altında kalındığı müddetçe endekse karşı mevcut durumda temkinli yaklaşılmalıdır.

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!