Borsa yatırım fonlarında kripto varlıklar dönemi

Sene başında kripto varlıklar dünyası için çok önemli bir gelişme olan Bitcoin’e dayalı ETF’leri, yani borsa yatırım fonlarını değerlendirmiştim. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu hamlesi tüm dünyada büyük ses getirmiş ve gözler diğer büyük kripto varlık olan Ethereum’a (ETH) çevrilmişti. Nihayet 23 Mayıs’ta oradan da haber geldi. VanEck, BlackRock, Fidelity, Grayscale, Franklin Templeton, ARK 21Shares, Invesco Galaxy ve Bitwise gibi pazarda önemli bir etkiye sahip kurumların resmi olarak Ethereum ETF işlemlerine başlamasının önü açıldı.

Bu kurumların kendi borsalarında listeleyip ve işlem görmesini sağlamaları için SEC’in talep ettiği S-1 formlarını imzalamaları gerekiyor. Kriterleri karşılayan herhangi bir menkul kıymetin, hisselerin ulusal bir borsada listelenebilmesi için önce bir S-1 başvurusuna sahip olması önemli. S-1 formu genel olarak şirketlerin sermaye gelirlerinin planlanan kullanımı hakkında bilgi vermesini, mevcut iş modeli ve rekabeti detaylandırmasını ve planlanan menkul kıymetin kısa bir açıklamasını sunmasını, fiyat metodolojisi ve listelenen diğer menkul kıymetlerde meydana gelecek herhangi bir seyreltmeyi sunmasına yönelik olarak hazırlanıyor. Bu sürecin ne kadar süreceği tam olarak kestirilemiyor.

“Kripto topluluğu için heyecan verici”

Sektör oyuncuları da bu adımı gayet olumlu değerlendiriyor. Bitpanda’nın kurucu ortağı ve CEO’su Eric Demuth’un “Bu onay, ABD’den yeni kurumsal yatırımcılar, daha az dalgalanma ve kriptonun finans dünyasındaki uzun vadeli geleceğine dair daha fazla kanıt anlamına geliyor” yorumunu önemli buluyorum.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!