Borsa, Türk Telekom, Turkcell

BIST100: Dolar bazında risk mi?

Dolar bazında 4-5 haftadır yükseliş gösteren borsa endeksi için neler düşünebiliriz? Son 120 haftaya bakarsak ucuz mu? Yoksa nefesi bu kadar mı? Dolar seviyesine kendini çapalamış olduğunu varsaymamız durumunda: dolardaki düşüşe karşılık, borsa endeksinin yükselecek olması pahalı görüntü oluşturacaktır. Tersi durumda ise borsa endeksi ucuz algılanabilecektir ancak geçmiş haftalardaki yükselişi de unutmamalıyız. Yani borsa önümüzdeki haftalarda dolar bazında ucuz görünmeyebilir. Sonbahar 2019dan bu yana toparlanamayan geometri, sonuç olarak algoritmaların da olumlu sinyal vermesine engel olmaktadır. Geometriyi açıların harmanı olarak görebilirsek: negatif ve pozitif açıların modeldeki denklemi olumsuzluk belirtilerinde ısrar etmektedir. Bu savunulabilecek sayısal denklemdir, söze ve kıvırmaya gerek yoktur: bir bakışa göre 2018 sonbaharı seviyesine yakın olması halen güçlü seyir için potansiyel anlamına gelebilrse de, 2019da aynı dibe demir atarkenki geometrik koşulların farklı olduğunu vurgulamak isteriz. Ya da klasik bakışa göre izah edersek: salgın ekonomisinin getireceği kırılganlık gelişmekte olan ülkeleri beklenti ötesinde etkileyecektir. Algoritmik model bazlı bakınca da kurallara katı şekilde bağlıyız ve geometrik açıları önemsiyoruz. Son 1 yıla bakarak da söylenebilecekler var. Son haftalardaki yükseliş, 1 yılın döviz bazlı düzeltmesi olarak görülmelidir. Düzeltme bitmiş midir? Bu noktaya geliş şeklimize bakarsak yaklaşık 1 yıldır cepten yiyen, enerjisini tüketen geometri oluşumu görmekteyiz. Teknik anlamda bakınca da göstergelerin itme, çekme hareketleri zayıf karışım içindedir. Yukarı yönlü beklenti önemli haftalık ortalamalara göre ucuz kalmasından geçse de bu bakışın riskleri yüksektir.

TTKOM/TCELL: TTKOM döngüsü gelişebilir mi?

Yaklaşık 8 yıl TCELL lehine gelişen prim döngüsü sonlanıyor olabilir mi? Yumuşak seyirde düşen ortalamaların bir dönem hızlanması geometrik faydası yüksek oyun alanı üretmiştir. Bu da bizi, 2019 seyir alanındaki zenginliğe götürüyor: son 10 yılda yatay oluşumunu tamamlayan trendin yukarı yönlü harekete geçmesini ne sağlayabilir? Bir başka deyişle TTKOM lehine gelişmelerle, geçmişteki “ortalamadan sapma” boşluklarının doldurulması mümkün olabilecektir. Son 4 yılın hikayesi geleceğin planını kurmaya yeterli midir? Getiri ve götürüleri kıyaslayalım: 8 yıla yakın TCELL tercihine karşılık TTKOM için yeni başlayan kazanç döngüsü kaç yıl sürebilir. Lehine gelişmeyi modellemek değerli midir ve kamu/özel hikayesini yazmaya faydası olacak mıdır? Son 3 ayda başlayan ve ikisinde belirginleşen TCELL lehine gelişmeyi bir ara düzeltme, mini karar arası olarak görebilir miyiz? Zaman ölçeği aylık olunca büyük karar vericilerin hareketini algılamak daha tutarlı gelişebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN