Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (27.06.2019)

SABAH STRATEJİSİ

İyimser risk iştahıyla güne başlıyoruz. G20 zirvesi öncesinde ABD tarafından gelen açıklamalarla Çin ile anlaşma ihtimalinin gündeme gelmesi piyasaları destekleyen ana etken. Asya borsa endeksleri %1 civarında alıcılı seyrederlerken, ABD vadelileri de hafif primli. Ancak, daha önceki ikili görüşmeler öncesinde iyimser açıklamalara rağmen ticaret geriliminin devam ettiğine ve sonrasında ters açıklamalara birçok defa şahit olduk. Dolayısıyla, geçmiş tecrübelerden dolayı piyasalardaki iyimserlik sınırlı kalabilir… Dün, risk primimizdeki iyileşme ve kurdaki sakin görüntüye karşın, ikinci seansta gelen satışlar sonrasında günü ekside kapatan BIST100 endeksi risk iştahındaki olumlu görüntüyle beraber güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Dünkü satışa rağmen önemli gözüken 94,1bin civarındaki desteğinin üzerinde kalmaya devam eden endeks, gün içerisinde en azından bu seviyenin üzerinde kalmak isteyebilir.

MAKROEKONOMİ

Hafta sonundaki görüşmelerde ABD ve Çin liderlerinin ticaret anlaşmazlıklarında ilerleme sağlayıp sağlayamayacağını bekleyen piyasalar, bugün ABD büyümesinin nihai halini takip edecek. Dün ABD’de mayıs ayına ait dayanıklı mal siparişlerinin de beklentilerin altında kaldığını gözlemledik. Trump faizleri düşürmesini istediği Fed Başkanı Powell’a yönelik söylemlerini de sürdürüyor. Öyle ki Trump, Powell’ın yerine, ECB Başkanı Mario Draghi’nin olmasını istediğini belirtti. Bu arada dün Draghi de Euro Bölgesi’nin ekonomik durgunluktan çıkabilmesi adına parasal genişleme için tüm yasal yolları ölçeceklerini söyledi. Sabah saatlerinde açıklanan Çin sanayi karlarının da nisan ayındaki yıllık %3,7 düşüş ardından mayıs ayında %1,1 artışla toparlandığını görüyoruz.

  • İlk çeyrek ABD büyüme yıllıklandırılmış olarak %3,2 açıklanmış ve ikinci revizede %3,1’e düşürülmüştü. Nihai verinin de %3,1 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İlk çeyrekten ziyade ikinci çeyreğe dair verilerin beklentilerin altında gerçekleşmesi ve Fed’i harekete geçirmesi bizler için ikinci çeyrek performansını daha kıymetli yapıyor.
  • Veri TSİ 15.30’da açıklanacak. ABD’de çeyreklik bazda yıllıklandırılmış büyüme, geçen yılın ikinci çeyreğinde %4,2 seviyesine ulaşmasının ardından, kademeli bir şekilde düşüşe geçerek, yılın üçüncü çeyreğinde %3,4 ve yılın son çeyreğinde ise %2,2 seviyesine kadar gerilemişti.

Yurtiçinde de saat 10’da haziran ayına ilişkin ekonomik güven endeksi açıklanacak. Haziran ayında reel kesim, tüketici ve sektörel güven endekslerinin iyileştiğini gözlemlemiştik. Bu doğrultuda ekonomik güven endeksinde de toparlanma görebiliriz.

  • Endeks, nisanda 84,7 seviyesindeyken, mayısta %8,5 oranında azalarak son 7 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti. Son 1 yıllık dönemde endeks, en yüksek değere 95,1 seviyesiyle geçen yılın temmuz ayında ulaşmış, en düşük değere ise 75,2 seviyesiyle geçen yılın ekim ayında gerilemişti.

Ayrıca,

TSİ 18’de ABD’de mayıs ayına ilişkin mevcut konut satışları verisi açıklanacak.
TSİ 17’de ABD’de haziran ayına ilişkin Kansas City Fed İmalat Sanayi Aktivite Endeksi verisi açıklanacak.
Bugün ayrıca TSİ 15’de Almanya’da TÜFE öncü verileri takip edilecek. Öte yandan, bugün TSİ 22’de Meksika Merkez Bankası’nın faiz kararı da bulunmakta. Meksika Merkez Bankası’nın %8,25 seviyesinde bulunan politika faizini sabit tutması bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Pegasus (PGSUS, Pozitif): Şirket 2019 yılı beklentilerini revize etti. Buna göre yıllık bazda 15-20 TL artması öngörülen iç hat birim gelirleri 25-30 TL’ye yükseltilmiştir. Yıllık bazda yatay kalması öngörülen dış hat birim gelirleri ise yıllık bazda 1-2 EUR artış olacak şekilde revize edilmiştir. Misafir başına yan gelir beklentisi de 12-12,5 EUR’dan, 13-14 EUR’ya yükseltilmiştir. Yakıt hariç CASK’ın (birim gider) 2,33-2,38 aralığında gerçekleşmesi tahmini 2,36-2.41 EUR cent olarak güncellenirken, FAVÖK marjı beklentisi %22,5-%23,5 aralığından %25,5-%26,5’e yükseltilmiştir. Ayrıca, 2019 yılı ortalama jet yakıtı fiyatı ton başına 650 USD olarak alınmıştır. Bir önceki beklentilerde bu rakam 709 USD/ton idi.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Banka, takipteki krediler portföyünün 203mn TL tutarındaki bölümünün satıldığını duyurmuştur.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Nötr): Banka, 30.04.2019 tarihi itibarıyla donuk alacak tutar toplamı 917,2mn TL tahsili gecikmiş alacağın, toplam 25,6mn TL bedelle satılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü ile 36 ay süreli SBYS (Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi) Hizmet Alımı sözleşmesi 8,2mn TL bedelle imzalanmıştır.

Tukaş Gıda Sanayi ve Ticaret (TUKAS): Şirketin Torbalı Fabrikasının bina, arsa ve arazileri üzerine 35mn TL, Manyas Fabrikamızın bina, arsa ve arazileri üzerine 28mn TL, Kızık depomuzun bina, arsa ve arazileri üzerine 7mn TL, Turgutlu Fabrikasının bina, arsa ve arazileri üzerine 24mn TL olmak üzere toplam 94mn TL bedelle tesis edilen ipotekler kaldırılmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %23,83 seviyesinden %23,85 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 81,5 milyar TL ile 69 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalan 12,5 milyar TL ise %23 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, risk iştahının toparlanmasıyla %2 seviyesinin altından toparlanarak bugün %2,06’larda işlem görmekte. Bir yandan da Fed Başkanı Powell ve St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın yapmış olduğu açıklamaların etkisiyle piyasalarda Fed’e yönelik temmuz ayı faiz indirimi oranı miktarı beklentisinin kısmi azalmasıyla, ABD 10 yıllıkların faizlerinde hafif yükseliş gözlenmekte. Piyasa katılımcıları temmuz ayındaki Fed toplantısında 25 baz puanlık faiz indirimine %100 olasılık verirken, 50 baz puanlık faiz indirimine ise %22 olasılık vermekte.

Yurtiçi tahvil piyasasında verim eğrisinin kısa vadeli tarafında değişim gözlenmezken, orta ve uzun vadeli taraflarında ise sınırlı düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda değişmeyerek %19,52 seviyesinde yatay kalırken, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 2 baz puanlık düşüşle %17,10 seviyesine geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 1 baz puanlık düşüşle %16,39 seviyesine geriledi.