Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (27.02.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Koronavirüs ile ilgili endişeler küresel fiyatlamalarda etkili olmaya devam ediyor. Çin dışında vaka sayılarındaki artış; ABD’de sağlık otoritelerinin ülkede kaynağı bilinmeyen ilk koronavirüs vakasının teyit edildiğini açıklaması ve Microsoft gibi önemli şirketlerin uyarıları da endişeleri artırıyor. Bu sabah ABD vadelilerinde %1,5’e yakın satıcılı bir görüntü var. Öte yandan, Çin’de vaka artış hızında düşüş yaşandığına yönelik haber akışıyla Şanghay endeksi artıda ancak küresel piyasalara önemli bir katkısı yok. Güvenli limanlara talep bu sabah da devam ediyor. Zayıf risk iştahının yanı sıra  6,16 direncini zorlayan Dolar /TL ile birlikte BIST100 endeksi güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Küresel çapta koronavirüs salgını belirsizliğini korurken, yurtiçinde İdlib konusu ana gündem maddesi. Bugün Türk ve Rus heyetlerinin İdlib’deki gelişmelere yönelik görüşmeleri bekleniyor.

ÜCRETSİZ MOBİL CANLI BORSA VERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Microsoft dahil olmak üzere şirketler virüsün tedarik zincirini etkileyebileceğine dair uyarılarını sürdürürken, küresel hisse senedi borsalarındaki satış eğilimi bugün de devam ediyor. ABD vadelileri ve Asya borsalarının genelinde aşağı yönlü bir eğilim mevcut. Şangay endeksi ise hafif artıda. ABD 10 yıllıkların faizi, tarihi düşük seviyelerine yakın %1,31’lerde bulunuyor. Petrol düşüşünü sürdürüyor ve %1,2 ekside 52,8 dolar seviyesinde, altın ise %0,4 artıda ons başına 1.650 dolar seviyesine yaklaşmış durumda. Dolar endeksi, 99 seviyesinin altına sarkarken, Almanya’dan teşvik beklentisiyle EUR/USD paritesi, 1,09 seviyesinin üzerine çıkmış durumda. Bu arada zaman zaman para politikalarının maliye politikalarıyla bu sene desteklenebileceğini vurgulamaktaydık. Almanya’da hükümet, zorlanan belediyelere borç sağlayabilmek için geçici olarak kamu borçlanmasına ilişkin yasal limitleri askıya almayı planlıyor. Bu durum Almanya için yeni teşvik kapısını aralayabilir. Geçen sene iki kez faiz indirimine giden Güney Kore, bugünkü toplantısında virüs riskine karşın sürpriz bir şekilde politika faizinde değişikliğe gitmedi ve %1,25 seviyesinde sabit tuttu. Merkez Bankası Başkanı, Güney Kore ekonomisinin birinci çeyrekte daralmasının olası olduğunu söyledi.

Bugün ABD tarafında TSİ 16.30’da geçen yılın son çeyreğine ilişkin GSYH büyüme ve ocak ayına ilişkin dayanıklı tüketim mal siparişleri verisi açıklanacak. ABD ekonomisinin, geçen yılın son çeyreğinde yıllıklandırılmış bazda %2,1 oranında büyümesi bekleniyor. ABD ekonomisi geçen yılın birinci çeyreğinde %3,1 oranında, ikinci çeyreğinde %2 oranında ve üçüncü çeyreğinde ise %2,1 oranında büyüme sergilemişti. ABD’de TSİ 16.30’da geçen yılın son çeyreğine ilişkin çeyreklik bazda Çekirdek PCE Fiyat Endeksi ve kişisel tüketim harcamaları verisi de izlenecek. Yurtiçi tarafta ise, TSİ 10’da şubat ayına ilişkin Ekonomik Güven Endeksi verisi takip edilecek.

  • PCE enflasyon göstergesi aralık ayında yıllık %1,6’ya gelerek son 1 yılın en yüksek rakamına ulaşmış, aylık artış oranı da %0,3 ile nisandan beri görülen en büyük artışı gerçekleştirmişti. Tüketici harcamaları ise aylık %0,3 artmıştı. Datada  koronavirüs sonucu yavaşlayacak dünya ekonomisinde ABD ekonomisinin yine tüketici harcamaları kanalıyla büyüyüp büyümeyeceğine dair sinyal aranacak.
  • ABD’de dayanıklı tüketim mal siparişleri aralıkta %2,4 artmasına rağmen askeri mallar hariç tutulduğunda azalarak yılı güçsüz bir şekilde kapatmıştı. İmalat tarafındaki çoğu parça için siparişler düşerken, ayrıca temel sermaye malları da yaklaşık %1 düşmüştü ki, bu gösterge, yatırım ortamına ilişkin iyi bir gösterge olarak görülmemişti. Data ocak ayının kapsadığından koronavirüsün etkilerini pek fazla içermeyecek.

Dün 19 Şubat’ta gerçekleştirilen PPK’nın toplantı özetleri yayınlandı.

  • Ocak enflasyonunun değerlendirildiği ilk bölümde, enflasyon göstergelerinde yıllık enflasyonun yavaş seyrettiği ama eğilimde bir miktar yükselme olduğu belirtildi. İşlenmiş ve işlenmemiş gıda fiyatlarının arttığı, uluslararası petrol fiyatları düşüşüne karşın döviz kuru gelişmeleri nedeniyle  yükselen akaryakıt fiyatlarının enerji grubunda artışa neden olduğu, temel mal grubunda mobilyadaki KDV indiriminin yansımasıyla dayanıklı malların fiyatları azalırken diğer mallar grubunda sabit seyrettiği ve hizmet fiyatlarında ise ana eğilimin artmakta olduğu vurgulanmış.
  • Rekabet gücündeki artışa rağmen dış talebin kısmen yavaşladığı, pazar kazanımlarının ihracatı olumlu etkilediği belirtilmekte. Virüsün dış talep için aşağı yönlü risk oluşturmakta olduğunu ve net ihracatın büyümeye katkısının azalmakta olduğu vurgulanmakta. İş gücü piyasası toparlanma eğiliminde olduğu ve öncü göstergelerin iyileşmenin devam edeceğini gösterdiğini belirtmekte.
  • Küresel iktisadi faaliyetin zayıf seyrettiği ama ortaya çıkan küresel olumlu gelişmelerin iyimserlik yarattığı fakat ocak ayında jeopolitik gerilimlerdeki artış, bazı GOÜ’lerdeki toplumsal olaylar, Çin’deki virüs aşağı yönlü risk olarak tanımlanmış ve etkilerinin izlendiği vurgulanmakta. Emtia fiyatları baskılanmakta, petrol fiyatlarının ise ılımlı seyrini koruduğu vurgulanmış ve küresel enflasyonun yatay seyretmesinin beklendiği vurgulanmış. Ayrıca küresel ekonomideki zayıf seyrin gelişmiş ülke MB’lerinin genişleyici yönde adım atmalarına sebep olduğunu bunun da risk primimize olumlu katkı yaptığı fakat jeopolitik risklerin yaratacağı ülke risk primi üzerindeki etki ve kurun orta uzun vadeli enflasyon üzerindeki etkilerinin izlendiği belirtilmekte.
  • Faiz indirimlerinin ve enflasyon beklentilerindeki düşüşün kredi ve mevduat faizlerini düşürdüğü, TL kredilerdeki büyümenin tüketici kredilerinde daha fazla olduğu ve bu artışın da dış denge ve enflasyon üzerindeki etkisinin izlendiği belirtilmekte. Cari dengenin ılımlı seyretmesinin makroekonomik dengeler açısından önemli olduğu ve kredi kompozisyonundaki değişime makro ihtiyati tedbirlerin gözden geçirilebileceği ifade edilmekte. Ayrıca bankalardaki kredi büyümesinin faiz düşüş ve ZK düzenlemeleri ile desteklendiği ve tahsili gecikmiş alacakların ve yakın izlemedeki kredilerin kredi arzına etkisinin izlendiği vurgulanmakta.

HANGİ HİSSELER YÜKSELİŞE, HANGİ HİSSELER DÜŞÜŞE BAŞLADI? BAŞVURUN, CEBİNİZE GELSİN!

ŞİRKET HABERLERİ

Akçansa (AKCNS, Nötr): Şirket hisse başına 0,242 TL (net 0,2057 TL) kar payı dağıtımı Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir.. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 26 Mart olup, dünkü kapanış fiyatına göre temettü verimi %2,5 olarak hesaplanmaktadır.

Coca-Cola İçecek (CCOLA, Pozitif): Coca-Cola’nın 4Ç2019 ana ortaklık net dönem karı 0,6mn TL olmuştur. Piyasanın beklentisi 148mn TL net dönem zararı yönündeydi. Satış gelirleri %10,9 artışla 2.220mn TL’ye, satışların maliyeti ise %1,5 artışla 1.449mn TL’ye yükselmiştir. Şirket 4Ç2019’da brüt karını %34,4 artırırken, operasyonel giderlerdeki artış %17 olmuştur. Diğer faaliyetlerden 20,7mn TL’lik gelir yazılması sonucu faaliyet karı 86,2mn TL’yi göstermiştir. Şirket 4Ç2018’de 13mn TL faaliyet zararı kaydetmişti. 4. çeyrekte şirketin FAVÖK’ü %68,6 artışla 270mn TL olmuştur. FAVÖK marjı ise 4,1 puan artışla %12,1’i göstermiştir. Coca-Cola’nın finansman gideri öncesi faaliyet karı 87,8mn TL olmuştur. Şirketin finansman giderleri 85,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. 4Ç2018’deki finansman gelirleri 142,8mn TL idi. 13,7mn TL’lik vergi gideri sonrasında net dönem zararı 11,2mn TL olurken, bu zararın 11,8mn TL’si kontrol gücü olmayan paylara ait olduğu için ana ortaklık payına düşen net dönem karı 0,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. 4Ç2018’deki ana ortaklık net dönem karı 155,8mn TL idi. Son çeyrek karıyla birlikte 2019 yılı ana ortaklık net dönem karı 965,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. 2018 yılındaki ana ortaklık net dönem karı 321,2mn TL idi.

Coco Cola içecek ayrıca 2020 yılı beklentilerini de açıklamıştır. Buna göre, şirketin 2020 yılı satış hacmi artışı beklentisi %3-4 iken, net satış geliri artışı beklentisi %15-18 (kur etkisinden arındırılmış) arasındadır. Coca-Cola İçecek’in FAVÖK marjı beklentisi, nakit akış riskinden korunma yönteminin etkisi hariç olarak bakıldığında yaklaşık 100 baz puan artış ve raporlanan bazda hafif düşüş şeklindedir. Şirket, 21 Ocak 2020 tarihinde açıkladığı üzere The Coca-Cola Company ile CCI’ın portföyündeki anında tüketilmeye hazır olmayan çay markası Doğadan’ın satış ve dağıtım modeli üzerine müzakerelere başlamıştır. Müzakereler halen devam etmektedir.

Ege Endüstri (EGEEN, Sınırlı Negatif): Şirket’in 4Ç2019’daki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %57,6 oranında azalarak 42,1mn TL olmuştur. Satış gelirleri %16,6 artışla 218,2mn TL’ye, satışların maliyeti ise %57,9 artışla 165,6mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in 4Ç2019’da brüt karı %36,1 azalırken, operasyonel giderlerdeki artış 9,8mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 3,8mn TL’lik gelir yazılması sonucu faaliyet karı 35,1mn TL’yi göstermiştir. 4Ç2018’de 54,3mn TL faaliyet karı kaydedilmişti. Şirketin finansman gelirleri 14,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. 4Ç2018’deki finansman giderleri 19mn TL idi. 7,7mn TL’lik vergi gideri sonrasında net dönem karı 42,8mn TL olurken, bu karın 0,7mn TL’si kontrol gücü olmayan paylara ait olduğu için ana ortaklık payına düşen net dönem karı 42,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. 4Ç2018’deki ana ortaklık net dönem karı 99,3mn TL idi. Son çeyrek karıyla birlikte 2019 yılı ana ortaklık net dönem karı 234,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. 2018 yılındaki ana ortaklık net dönem karı 347,5mn TL idi.

Ayrıca, Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 60,67 TL (net 51,5695 TL) kar payı dağıtma teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 24 Nisan olup, en son kapanış fiyatına göre temettü verimi %8,7 olarak hesaplanmaktadır.

Sabancı Holding (SAHOL, Nötr): Şirket hisse başına 0,33 TL (net 0,2805 TL) kar payı dağıtımı planlamaktadır. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 1 Nisan olup, dünkü kapanış fiyatına göre temettü verimi %3,5 olarak hesaplanmaktadır.

TSKB (TSKB, Nötr; TSGYO, Sınırlı Pozitif): Bankanın 26.02.2020 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, paylarının %88,67’sine sahip olduğu TSKB GYO’nun (TSGYO) borsada işlem gören paylarından, bir yıl içinde 12,5mn TL nominal tutara kadar satın alınması, mevcut ve yeni alınacak payların sınıflandırılması ve gerektiğinde satılması konularında Genel Müdürlüğün yetkili kılınmasına karar verilmiştir.

TEMETTÜ ÖDEMELERİ VE SERMAYE ARTIŞLARINI ÜCRETSİZ TAKİP EDİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Sanayi: İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, koronavirüs nedeniyle tedarik zincirinde yaşanan aksaklıkların, Çin ile bağları olan sektörlerinin ara malı ve yatırım malı ithalatında sıkıntı yaratabileceğini söyledi. İSO Meclisi aylık toplantısında yaptığı konuşmada Bahçıvan “Koronavirüsün Türkiye’yi olumlu etkileyeceği ifade edilse de, virüs nedeniyle tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar Çin ile sıkı bağları olan otomotiv, makine, kimya, plastik, demir-çelik, elektrik ve elektronik sektörlerimizin ara malı ve yatırım malı ithalatında sıkıntı yaratabilir” dedi. (Kaynak: Reuters)

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Alarko Carrier (ALCAR, Nötr): Şirketin 2019 yılı 4. çeyrek net dönem karı 6,1mn TL olmuştur. 2018’in aynı döneminde net dönem karı 0,5mn TL idi. Şirketin satış gelirleri 4Ç2019’da bir önceki yılın aynı dönemine göre %12,4 azalışla 145,2mn TL’ye gerilerken, satışların maliyeti de geçen yıla göre %12,5 azmış ve böylece brüt kar %12,1 oranında azalarak 32,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler 33,3mn TL olurken, diğer faaliyetlerden 6,3mn TL gelir kaydedilmiş ve esas faaliyet karı 5,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 1,7mn TL olurken, finansman tarafında ise 0,5mn TL gider yazılmıştır. 6,7mn TL vergi öncesi kara ulaşan şirket 0,6mn TL’lik vergi gideri ardından 6,1mn TL net dönem karı kaydetmiştir.  Son çeyrek kar rakamıyla birlikte, Şirket’in 2019 yılı net dönem karı 2018 yılına göre %66,8 oranında azalarak 16,4mn TL’ye gerilemiştir.

Ayrıca, şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 1,1120TL (net 0,9452 TL) kar payı dağıtma teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 27 Mayıs olup, en son kapanış fiyatına göre temettü verimi %1,8 olarak hesaplanmaktadır.

Alkim Kağıt (ALKA, Sınırlı Pozitif): 2019’un 4. çeyrek net dönem karı 14,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 3,5mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirket’in 4Ç2019 satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,8 oranında azalırken, satışların maliyeti ise %19 oranında azalmış ve buna bağlı olarak brüt kar %38,3 oranında artarak 18,9mn TL’ye yükselmiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %7 oranında azalırken, diğer faaliyetlerden ise 6,1mn TL gelir kaydedilmiş ve faaliyet karı 20,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Finansman tarafında 2,6mn TL gider kaydedilirken, 3,9mn TL’lik vergi gideri sonrasında 4. Çeyrek ana ortaklık net dönem karı 14,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. 4. çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in 2019 yılı net dönem karı 44,5mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yıla göre %6,1 oranında gerileme kaydetmiştir.

FM İzmit Piston (FMIZP, Pozitif): Şirketin 2019 yılı 4. çeyrek net dönem karı 9,5mn TL olmuştur. 2018’in aynı döneminde net dönem zararı 14bin TL idi. Şirketin satış gelirleri 4Ç2019’da bir önceki yılın aynı dönemine göre %17,8 artışla 26,1mn TL olurken, satışların maliyeti geçen yıla göre sadede %1,9 oranında artmış ve böylece brüt kar %104,8 oranında artarak 7mn TL’ye yükselmiştir. Operasyonel giderler 0,9mn TL olurken, diğer faaliyetlerden gelirler ise 2mn TL olarak gerçekleşmiş ve esas faaliyet karı 8,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 1mn TL olurken, finansman tarafında ise 2,6mn TL gelir yazılmıştır (4Ç2018’de 6,5mn TL gider yazılmıştı). 11,8mn TL vergi öncesi kara ulaşan şirket 2,3mn TL’lik vergi gideri ardından 9,5mn TL net dönem karı kaydetmiştir. Şirket’in 2019 yılı net dönem karı 2018 yılına göre %1,7 oranında artarak 31,5mn TL’ye yükselmiştir.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,53 seviyesinden %10,50 seviyesine sınırlı geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 61,7 milyar TL ile 46 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. APİ’nin ortalama faizi %10,75 seviyesine geriledi. Geri kalan tutar 15,7 milyar TL’si %10,25 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

Küresel risk iştahındaki zayıflık gelişmiş ülke tahvil faizlerini de baskılıyor ve tahvillerin değer kazanmasını sağlıyor. ABD 10 yıllıkların faizi, %1,31’lerde seyretmekte.

Dün tahvil ve bono piyasasında virüs ve jeopolitik gelişmelerden gelecek yeni haber akışının izlenmesiyle zayıf bir hacim bizimleydi. Bununla birlikte verim eğrisinin kısa tarafında ağırlıklı olmak üzere ılımlı yükselişler gördük. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 17 baz puanlık artışla %11,96 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 7 baz puanlık sınırlı artışla %12,47 seviyesine yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün 1,1 milyar dolar tutarında 25 Şubat 2022 itfa tarihli kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

ÜCRETSİZ MOBİL CANLI BORSA VERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin