Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (12.03.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Zayıf risk iştahıyla beraber yüksek oynaklık ve negatif haber akışı riskli varlılara sert satışlar getirmeye devam ediyor. Koronavirüse karşı alınan tedbirlerle yenilerin eklenmesi  (ABD’nin seyahat yasakları, İtalya’da ticari faaliyetlerin durdurulması) ciddi ekonomik sonuçlara yola açabileceği beklentilerini güçlendiriyor. Dün %5’e varan düşüşler yaşayan ABD borsaları bu sabah vadelilerde de benzer fiyatlamalarla karşılaşıyor. Asya’da da yine sert satışlar var. Diğer yandan, petrol kısıntısı konusunda yaşanan anlaşmazlık da bir diğer önemli risk unsuru. Birleşik Arap Emirlikleri’nin de, ham petrol üretim kapasitesini 2020 Nisan ayından itibaren artıracağını açıklamasıyla Brent %5’in üzerinde satıcılı. Küresel çapta negatif risk algısıyla beraber Dolar /TL de bu sabah 6,20’nin üzerinde seyrederken, BIST100 endeksi güne %2 civarında satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Endekste 200 haftalık ortalama 97,1bin seviyesinden geçerken, ekim ayında oluşan boşluk 95,1bin seviyesinde. Dolar /TL ise bu ay başında görülen 6,26 seviyesinin üzerine çıkabilir. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında koronavirüs konulu bir toplantı gerçekleştirilmesi beklenirken, yurtdışında ECB toplantısı ön plana çıkıyor.

ÜCRETSİZ MOBİL CANLI BORSA VERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni tip koronavirüsü pandemi ilan etmesiyle ABD borsaları dün %5 civarında düşüşle kapanırken, Asya borsaları da Trump’ın, cuma gecesinden itibaren Avrupa’dan gelen tüm seyahatleri 30 gün boyunca askıya aldıklarını açıklamasıyla bugün 2019 yılı başından bu yana en düşük seviyede ve ağırlıklı %3-5 civarında ekside bulunuyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantı tarihi olan 26 Mart’ı beklemeyerek  dün politika faizini 50 baz puan indirerek %0,25 seviyesine çekti. Bugünkü ECB toplantısı öncesi Almanya Başbakanı Merkel de ekonomiyi desteklemek için “ne gerekiyorsa” yapma sözü verdi. İtalya Başbakanı, Kovid-19 nedeniyle ülke genelinde kamu hizmetleri haricindeki tüm ticari faaliyetlerin durdurulacağını açıkladı ve hükümetin harcamaları artırarak 28 milyar dolar kaynak ayıracağını söyledi. NBA’de ise tüm maçlar süresiz olarak askıya alındı.

Bugün TSİ 15.45’te ECB’nin faiz toplantısı ve TSİ 16.30’da ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması izlenecek. Fed ile BoE’nin faiz adımlarından sonra ECB’nin hamlesinin ne olacağı takip edilecek. Fakat Fed ile BoE’nin aksine ECB’nin faizlerde gidebilecek alanı sınırlı ve negatif faizin bankacılık sektörü üzerindeki etkileri sebebiyle başka politika araçlarıyla da ekonomisini desteklemesi beklenebilir. ECB toplantısında mevduat faizinde 10 baz puanlık indirime gidilmesi ve -%0,60 seviyesine çekilmesi fiyatlanmış durumda bulunuyor. Ayrıca ECB’nin 20 milyar Euro’luk varlık alım programını genişleterek parasal gevşemeye gitmesini beklemekte.

Ayrıca TSİ 13’te Euro Bölgesi’nde ocak ayına ilişkin sanayi üretimi ve TSİ 15.30’da şubat ayına ilişkin ABD ÜFE verisi izlenecek. TSİ 15’te Ukrayna Merkez Bankası’nın, politika faizini %11 seviyesinden %10 seviyesine çekmesi bekleniyor.

BoE, koronavirüsü İngiltere ekonomisine yönelik “keskin ve büyük bir şok” olarak tanımlarken, salgından zarar gören işletmelere yönelik finansman kolaylığı programı başlattı. BoE virüsü geçici olarak tanımlamasına rağmen etkilerinin uzun dönemli olmamasını amaçlamakta ayrıca bu kararı destekleyen bir başka faktörse Brexit belirsizliğinin halen sürmesi.

  • Ayrıca dün İngiltere’nin 2020’ye ilişkin bütçesi açıklandı. Koronavirüsle mücadele kapsamında 30 milyar Sterlin kaynak ayrıldı. Bütçe genel anlamıyla genişlemeci. 2013’ten beri en büyük borçlanma miktarı ve 1992’den beri en büyük vergi kesintileri planlanmakta ve kamu yatırımlarının da artması planlanmakta.

Ocak ayında cari işlemler dengesi, 2,5 milyar dolar olan beklentilerin altında 1,8 milyar dolar açık verdi. Altın ve enerji dışı cari denge ise 2,1 milyar dolar fazladan 3,2 milyar dolar fazlaya yöneldi. Yıllıklandırılmış bazda cari denge ocak ayında 8 milyar dolardan 6,5 milyar dolar fazlaya geriledi.

  • TÜİK’in hizmet ve ticaret istatistiklerindeki güncellemeler neticesinde cari denge rakamlarında geçmişe yönelik belirgin revizeler dikkat çekiyor. Hizmet dengesinde, cari dengeyi olumlu yönde destekleyecek güncelleme gözlenirken, cari açığın finansmanında kaynağı belirlenemeyen döviz giriş ve çıkışlarının yazıldığı net hata noksan kaleminde oynaklığın azaldığı görülüyor.
  • 2019 yılında 1,67 milyar dolar gerçekleşen cari fazla,  revizyonlar neticesinde 8 milyar dolara yükseldi.  Cari fazla/GSYH oranı da böylece 2019 yılındaki %0,2’den %1,1’e yükseldi. Aradaki 6,4 milyar dolarlık farkın 2 milyar doları dış ticaret dengesinin iyileşmesinden, 4,7 milyar doları ise hizmet dengesinin iyileşmesinden kaynaklandı.  Birincil ve ikincil gelir dengesindeki 0,4 milyar dolarlık düşüş ise iyileşmeyi sınırladı.

HANGİ HİSSELER YÜKSELİŞE, HANGİ HİSSELER DÜŞÜŞE BAŞLADI? BAŞVURUN, CEBİNİZE GELSİN!

ŞİRKET HABERLERİ

Koç Holding (KCHOL, Nötr): Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s Financial Services (S&P) tarafından Şirket ilgili yıllık gözden geçirme çalışması tamamlanmış ve Şirket’in uzun vadeli kredi notu “BB-“, kısa vadeli kredi notu “B” ve görünümü durağan olarak teyit edilmiştir. S&P raporunda,  kredi göstergelerinin daha yüksek bir derecelendirme notuna işaret etmesine rağmen, Şirketin kredi notunun ülkenin “transfer ve konvertibilite” değerlendirmesi ile sınırlı olduğu vurgulanmaktadır.

Sasa Polyester (SASA, Sınırlı Pozitif): 11 Mart 2020 tarihinde Sasa payları ile ilgili olarak 6,80-7,00 TL fiyat aralığından 1.500.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi Şirket tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu işlem sonucunda Şirket’in sahip olduğu toplam pay 5.707.087 TL nominal değere, %0,6876 orana ulaşmıştır. Şirket 22 Kasım 2017 tarihli yönetim kurulu kararı kapsamında toplam 26.029.921 TL’lik alım yapmıştır.

Turkcell (TCELL, Nötr): Şirket, ING Bank A.Ş. iştiraki ING European Financial Services Plc ile 5 yıl vadeli, yıllık faiz maliyeti EURIBOR + %1,95 olan 50mn EUR tutarında yeşil kredi finansman sözleşmesi imzalamıştır. Yeşil Kredi Prensipleri dahilinde yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, çevreci dijital servisler ve yeşil binalar gibi alanlardaki yatırımlarda kullanılacak olan kredi, 5 yıllık vadesi sonunda tek seferde geri ödenecektir.

TEMETTÜ ÖDEMELERİ VE SERMAYE ARTIŞLARINI ÜCRETSİZ TAKİP EDİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Yatırım: SOCAR Türkiye iştiraki STAR Rafinerinin Genel Müdürü Mesut İlter, SOCAR’ın Türkiye’de yapacağı yeni petrokimya yatırımı için ilk kazmayı 2020 sonu 2021 başı gibi vurmayı düşündüklerini ve tesisi 2024 yılında tamamlamayı hedeflediklerini belirtti. İlter, “Değerlendirme ve mühendislik çalışmaları başladı. Yaklaşık 1,8 milyar dolarlık bir yatırım olacak.” dedi. Kaynak: AA

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Global Yatırım Holding’in dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding, Port Akdeniz’in (Antalya) satışı ile ilgili potansiyel bir alıcı ile münhasıran görüşmelere başladı. Global Ports Holding’in hissedarı Global Yatırım Holding’den KAP’a yapılan açıklamada nihai sonuç ile ilgili herhangi bir zamanlama ve kesinlik bulunmadığı ifade edildi. Global Ports Holding’in Goldman Sachs ile varlık satışı, stratejik yatırım ve ortaklıkları içeren değerlendirme yaptığı geçen sene Temmuz ayında duyurulmuştu.(Kaynak: Reuters)

RTA Laboratuvarları (RTALB): Şirketin maliki bulunduğu gayrimenkul üzerine fabrika binası yapılması hususunda Söylemez Kauçuk Otomotiv Sanayi Ticaret Ltd Şti. ile 05.03.2020 tarihinde bir Eser sözleşmesi akdedildiği ve Fabrika Binasının tamamlanması ile gayrimenkulün, Söylemez Kauçuk Otomotiv Sanayi Ticaret Ltd. Şti ‘ne 8mn TL karşılığı devri hususunda Satış vaadi sözleşmesi akdedildiği kamuya açıklanmıştır. Söz konusu anlaşmalar kapsamında 11.03.2020 tarihinde, 5mn TL’lik avans ödemesi alınmış olup kalan 3mn TL’lik bakiye gayrimenkulün devri sırasında alınacağı duyurulmuştur.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,55 seviyesinden %10,56 seviyesine sınırlı yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 85,3 milyar TL ile 69 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutar 16,3 milyar TL’si %10,25 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %0,68 seviyesiyle işlem görmeye başlarken, gün içerisinde %0,63-%0,88 bandında hareketin ardından, bugün %0,77’lerde işlem görmekte.

TL faizlerde küresel salgının yansıması görülüyor.  Trump’ın, ekonomik teşvikleri açıklayacağı basın toplantısını düzenlememesi nedeniyle piyasanın teşviklere şüpheyle yaklaşmasıyla risk iştahı dün zayıf seyretti. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 48 baz puanlık artışla %11,09 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 15 baz puanlık artışla %11,71 seviyesine yükseldi. En çok işlemin geçtiği Şubat 2026 kağıdında ise yükseliş daha sınırlı oldu ve 11 baz puan yükselişle %11,67 seviyesinden kapandı.

ÜCRETSİZ MOBİL CANLI BORSA VERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin