Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (09.07.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Fed’den agresif faiz indirim beklentilerinin azaldığı ortamda, Powell’ın yarın ve perşembe günkü sunumu öncesinde piyasa temkinli bir modda bekliyor. ABD vadelileri satıcılı bir görüntü sergilerlerken, Asya’da da birkaç borsa hariç negatif görüntü hakim. Öte yandan, İran kaynaklı haber akışı jeopolitik risklerin gündemde kalmasını sağlarken, Japonya – Güney Kore arasındaki ticaret gerilimi takip edilen diğer konu başlığı. Ancak, bu gelişmelerin fiyatlamalarda şimdilik belirgin bir etkisi yok. Yukarıda belirttiğimiz gibi, Powell’ın sunumu haftanın risk olayı ve piyasa kısmen de olsa temkinli bir modda Powell’ın konuşmasını bekliyor. Dün negatif ayrışan ve %1,9 oranında değer kaybeden TL ise bu sabah sakin. Dolar / TL dünkü kapanış seviyesi olan 5,74 civarında hareket ediyor. Kurdaki görüntüye paralel, BIST100 endeksi de güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Dünkü satışların ardından haziran ayından gelen yükseliş trendinin ve haftalık ortalamasının altında kapatan endeks, 99,6bin civarındaki direncinin altında kalmaya devam edebilir. Dünkü en düşük seviyenin bulunduğu 97,9bin desteği ise önemli. Bu seviyenin altına yaşanabilecek bir kayma 96,5bin civarındaki boşluğun hedeflenmesiyle sonuçlanabilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Küresel piyasalar Fed Başkanı Powell’ın yarın ve perşembe günü Temsilciler Meclisi ve Senato panellerinde yapacağı yarı yıl konuşmalarını temkinli bir görünümde bekliyor.  ABD’de faizlerin bu yıl hangi miktarda azaltılacağına dikkat kesilmişken, piyasa katılımcıları Powell’ın açıklamalarından ipucu toplamaya hazırlanıyor. Bir hafta önce Fed’in bu ay sonundaki toplantıda 25 baz puanlık faiz indirimine gitmesine %80, 50 baz puanlık indirime gitmesine ise %20 şans veriliyordu. Şimdi ise sırasıyla %98 ve %2 seviyesine gelmiş durumda. ECB yetkilileri, Euro Bölgesi ekonomisini desteklemek için ek teşviklere hazır olduklarını yineliyorlar. Öyle ki, ECB İcra Kurulu üyesi Benoit Coeure, gevşek para politikasına şimdi “her zamankinden daha fazla” ihtiyaç duyulduğunu, faiz indirimleri ve parasal gevşemenin her ikisinin birden masada olduğunu belirtti.

Veri takvimi açısından gerek yerel gerekse küresel arenada sakin bir gündeyiz. Yurtiçinde Hazine ihaleleri izlenmeye devam edilecek.

  • Powell, bugün bir konferansta TSİ 15.45’te de bir konuşma gerçekleştirecek. Ayrıca TSİ 17.10’da St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın, TSİ 21’de Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in ve Fed Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Randal Quarles’in konuşmaları da izlenecek.
  • Bugün TSİ 17’de ABD’de mayıs ayına ilişkin JOLTS açılan iş sayısı verisi açıklanacak.

Yurtiçi tarafta, dün 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Kalkınma planında öne çıkan noktalara bakıldığında;

  • 2023 yılında GSYH’nın 1,08 trilyon dolara, kişi başına gelirin 12.484 dolara yükseltilmesi hedefleniyor. İşsizlik oranının %9,9’a düşürülmesi amaçlanıyor.
  • İhracatın 226,6 milyar dolara, ithalatın ise 293,5 milyar dolara ulaşması ve turizmde hedeflenen gelir artışıyla cari işlemler açığının milli gelire oranının dönem sonunda %0,9 olarak gerçekleşmesi hedefleniyor.
  • Plan dönemi sonunda GSYH’a oranla bütçe açığının %2 olarak gerçekleşmesi hedefleniyor.
  • Planda yerli üretimin artırılması ve sanayileşmenin hızlandırılması öngörülürken, sanayi sektörü odak sektör olarak belirlendi. İmalat sanayi ve içinde yer alan kimya, ilaç-tıbbi cihaz, makine-elektrikli teçhizat, otomotiv, elektronik ve raylı sistem araçları da öncelikli sektörler olarak yer aldı.

Tarım, turizm ve savunma sanayisi de öncelikli gelişme alanları olarak belirlendi.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Kordsa (KORDS, Sınırlı Pozitif): Uzay ve havacılık endüstrisinin yanı sıra gelecek nesil ulaşım araçlarına da ileri kompozit materyaller sağlayan “Axiom Materials Acquisition LLC” şirketinin satın alınmasına ilişkin olarak Rekabet Kurulu, Savunma Sanayi Ticaret Kontrol Müdürlüğü (DDTC) ve Yabancı Yatırımcılar Komitesi (CFIUS) onay değerlendirme süreci olumlu olarak sonuçlanmıştır. Satınalma ile ilgili kapanış süreci başlatılmış olup, sürecin 1 ay içerisinde tamamlanması beklenmektedir.

Pegasus (PSGUS, Sınırlı Pozitif): Şirket 2019 yılı Haziran ayı trafik verilerini açıklamıştır. Buna göre; 2019 Haziran ayında toplam yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %1 oranında artarak 2,58mn kişi olmuştur. Haziran ayı verileri ile birlikte Ocak – Haziran 2019 döneminde toplam misafir sayısı ise yıllık %3,5 oranında gerileyerek 13,89mn olmuştur. Haziran 2019’da dış hatlardaki misafir sayısı yıllık olarak %29,5 oranında artarken, iç hatlarda %15,9 gerileme yaşanmıştır. Yine aynı dönemde (Haziran 2019’da) doluluk oranı ise %85,8’e yükselmiştir. Bir önceki yılın aynı ayında doluluk oranı %84,9 idi.

Tüpraş (TUPRS, Sınırlı Pozitif): Şirket’e dün tebliğ edilen Yüksek Hakem Kurulu kararı ile Şirket ve Petrol İş Sendikası arasındaki Toplu İş Sözleşmesi için 01 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2021 tarihleri arasında 3 yıl geçerli olmak üzere; normal çalışma süresi haftada 40 saat, üçlü vardiya halinde ise 42 saat olarak belirlenerek; haftada ortalama 2 saat fazla çalışılacağından bunun karşılığında ücrete ilave olarak her ay üç yevmiye (2 saat karşılığında 6 saatlik ücret) ödenmesi, mazeret izinlerinin gün sayısı korunarak işverenin onayı ile kullanılması,  ilk 6 ay için yüzde %6, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı 6 aylar için ise %5 oranında (ilgili dönemde TÜFE’nin %5’i aşması halinde aşan kısmın ilave edilmesi suretiyle) ücret artışı yapılması, ilk 6 ay için belirlenen sosyal yardım ödemelerinin izleyen aylarda ücret zammı oranında artırılarak ödenmesi kararlaştırılmıştır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

AVM: Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Perakende Ciro Endeksi’nin mayıs ayı sonuçları açıklandı. Buna göre AVM ciro endeksi, mayısta geçen yılın aynı ayına göre %23,1 artarak 303 puana yükseldi. AVM’lerde kiralanabilir metrekare alanı başına düşen cirolar mayısta İstanbul’da bin 383 TL, Anadolu’da bin 6 TL oldu.

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatında dün gece yarısından geçerli olmak üzere 15 kuruşluk indirim yapıldı. Kaynak: AA

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Şirket, 08.07.2019 tarihinde Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan ve 3 kısımdan oluşan “HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi)” ihalesine katılmıştır. Yapılan bu ihalenin 2.Kısmına 2 (İki) şirket iştirak etmiş olup 1,4mn TL ile en uygun teklifi vermiştir.

Türk Prysmian Kablo (PRKAP, Sınırlı Pozitif): Şirket; Cezayir’deki ” Ain Tsila Doğalgaz Sahası geliştirme Projesi” kapsamında,  Petrofac International (UAE) LLC firmasından 2019 – 2020 yıllarında peyder pey tedarik edilmek üzere 10 milyon – 12 milyon USD  bandında alçak ve orta gerilim enerji kablosu siparişi almıştır.

HANGİ HİSSE NE KADAR TEMETTÜ VERECEK? TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %23,87 seviyesinden %23,86 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 81,4 milyar TL ile 70 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalan 11,4 milyar TL ise %23 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, cuma günü ABD’de beklentilerden iyi gelen tarım dışı istihdam verisinin ardından, Fed’in agresif faiz indirimi yapma ihtimalinin azalmasıyla %2 seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürüyor ve bugün %2,03 seviyelerinde seyrediyor. Almanya 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, -%0,409 rekor düşük seviyesinden hafif toparlanarak -%0,36 seviyelerinde seyretmekte.

Yurtiçi bono ve tahvil piyasasında temmuz ayına ilişkin Hazine ihaleleri takip ediliyor. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 14 baz puanlık artışla %19,12 seviyesine, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 66 baz puanlık artışla %16,87 seviyesine yükseldi.

Dün 16 Eylül 2020 itfalı 14 ay vadeli kuponsuz tahvili ilk kez, 5 Haziran 2024 itfalı beş yıllık TÜFE’ye endeksli tahvili yeniden ihraç eden Hazine ve Maliye Bakanlığı, ROT dahil 11,1 milyar TL’si piyasadan, 1,2 milyar TL’si kamudan olmak üzere toplamda 12,3 milyar TL borçlandı. Kuponsuz tahvilin ilk ihracında ortalama bileşik faiz %20,6, TÜFE’ye endekslide ortalama reel faiz %4,17 oldu. Hazine bugün 21 Nisan 2021 vadeli iki yıllık gösterge tahvil ile 6 Ağustos 2025 itfalı altı yıllık değişken faizli tahvili yeniden ihraç edecek. Bugün ayrıca 9 Ekim 2019 itfalı üç ay vadeli Hazine bonosu ilk kez ihraç edilecek.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin