Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (06.05.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Haftaya başlarken risk iştahı zayıf. ABD Başkanı Trump’ın gümrük vergisi açıklamasının ardından riskli varlıklarda satıcılı bir görüntü var. ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin sonuna gelindiği ve bu hafta bir anlaşmanın duyurulması beklenirken, Trump’ın Çin’den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne uygulanan % 10’luk tarifenin Cuma günü %25’e çıkacağını açıklaması piyasalarda sert bir karşılık buldu. Çin Şanghay endeksi %5’in üzerinde değer kaybederken, ABD vadeliler %2 civarında satıcılı. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de Çin Yuan’ı öncülüğünde zayıf. Zayıf risk ortamında TL’de de değer kayıpları gözlemlerken, ülke risk primimizin görece yüksek seyrettiği ortamda endeksin güne satıcılı bir görüntüyle başlaması sürpriz olmayacaktır. Yurtiçinde yakından izlenecek gelişme ise Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul Seçimlerine yönelik kararı olacak. YSK’nın İstanbul’daki seçim sonuçlarına yönelik itirazlara ilişkin nihai kararını vermek üzere gün içinde toplanması bekleniyor.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Trump’ın, Çin’e yönelik daha çok gümrük vergisi tehdidiyle haftaya başlıyoruz. Risk iştahı Trump’ın tehdidiyle baskı altında kalırken, Kuzey Kore’nin füze denemesi de risk iştahı üzerinde etkili oluyor. Çin piyasaları geçen hafta salı gününden bu yana tatildeydi ve bugün tatilden dönüyor, Güney Kore ve Japonya piyasaları ise bugün kapalı. Trump’ın ifadeleriyle artan ticaret gerilimi ardından piyasaları görece yatıştıran bir gelişme oldu ve Çin Merkez Bankası, küçük ve orta ölçekli bankalar için zorunlu karşılık indirimine gitti. Brent petrolün varil fiyatı, 70 doların altına sarkmış durumda ve 69 dolar seviyesinde. Yurtiçinde ise cuma piyasalar kapandıktan sonra kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu değiştirmeyerek BB olarak korudu, görünümü negatif olarak teyit etti.

  • Trump, Çin’in ABD’ye on aydır yüksek teknoloji alanında %25, 200 milyar dolar tutarındaki diğer mallarda ise %10’luk vergi ödediğini ve bu %10’luk dilimin cuma günü %25’e yükseleceğini belirtti. ABD ticaret ekibi geçen hafta Pekin’de Çin ticaret temsilcileriyle görüşmüştü. Görüşmelerin bir sonraki etabı için Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin, bu hafta Washington’a gitmesi planlanıyor. Ancak Trump’ın tweeti sonrası durum değişebilir ve toplantı iptal edilebilir. Çin ile olan ticaret görüşmeleri halen devam etse de Trump, bu sürecin çok yavaş ilerlemesinden rahatsız görünüyor. Bir yandan da tehdit görünümü Trump’ın alışagelmiş müzakere tekniği olmuş durumda.

Perşembe günü Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının takip edileceği bu hafta öne çıkan diğer gelişmelere baktığımızda,

  • Salı günü; Almanya’da fabrika siparişleri ve sanayi üretimi, Avrupa Komisyonu’nun ekonomik tahminlerinin yayınlanması ve Avustralya Merkez Bankası’nın faiz kararı,
  • Çarşamba günü, Çin dış ticaret verileri, Yeni Zelanda’nın faiz kararı ve Güney Afrika’da genel seçimler takip edilecek.
  • Perşembe günü, Çin’de enflasyon ve ABD’de ÜFE verileri, ABD’de dış ticaret dengesi, Norveç ve Brezilya Merkez Bankaları’nın faiz kararı izlenecek.
  • Cuma günü ise ABD’de TÜFE verileri, İngiltere’de GSYH büyümesi, dış ticaret ve sanayi üretimi verileri takip edilecek.

Yurtiçi tarafta ise, bugün TSİ 14.30’da nisan ayına ilişkin reel efektif döviz kuru endeksi açıklanacak.  Reel efektif döviz kuru endeksi, martta TÜFE bazında 2,1 puan azalarak 75,15’e gerilemişti. Reel efektif döviz kuru, rekor düşük seviyeyi 62,4 seviyesiyle geçen yılın eylül ayında görmüştü.
Bu arada cuma günü yurtiçinde nisan ayı enflasyon verilerini takip ettik.

  • Nisan ayı enflasyonu, sürpriz bir şekilde beklentilerden iyi gerçekleşti ve aylık %2,3 artış beklentisine karşılık enflasyon %1,69 arttı. Enflasyonun beklentilerden iyi gelmesinde gıda kalemi kadar, giyim ve ayakkabı kalemi ile alkollü içecekler ve tütün kaleminin beklentilerden daha az artış göstermesi etkili oldu. ÜFE, son 7 ayın en yüksek aylık artışını gösterdi. Bununla birlikte zayıf talep koşullarının da etkisiyle çekirdek enflasyon iyileşme eğilimini sürdürdü.

Yıl sonu enflasyon beklentimizi %15 seviyesinde korumayı sürdürüyoruz. Merkez Bankası, geçen haftaki Enflasyon Raporu’nda da 2019 ve 2020 yıl sonu enflasyon tahminini değiştirmedi ve sırasıyla %14,6 ve %8,2 seviyesinde sabit tuttu. TCMB beklenti anketinde anket katılımcılarının, yıl sonu enflasyon beklentileri de bizim tahminimize görece yakın bulunuyor. Anket katılımcıları nisan ayı beklenti anketinde, yıl sonu enflasyon beklentilerini %15,64 seviyesinden %16,23 seviyesine yükseltti.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Kordsa Teknik Tekstil (KORDS, Nötr) :  Şirket’in 1Ç2019’daki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %52,4 oranında artarak 93mn TL’ye yükselmiştir. Beklenti Şirket’in bu çeyrekte  98mn TL kar elde edebileceği yönündeydi. Şirket’in satış gelirleri aynı dönemler itibariyle %77,5 oranında artarak 1.265mn TL’ye yükselirken,  brüt kar 1Ç2019’da 256,9mn TL gerçekleşerek yine aynı dönemler itibariyle %71 oranında artış kaydetmiştir.  Öte yandan, Şirket’in 1Ç2019’daki net ve brüt kar marjı ise sırasıyla %7,4 ve %20,3 olmuştur. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde net ve brüt kar marjı sırasıyla %8,6 ve %21,1 idi.

Sasa Polyester (SASA, Nötr): Şirket’in net dönem karı 1Ç2019’da 216,2mn TL ile bir önceki yılın aynı dönemindeki 45,1mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Yüksek karda 1Ç2018’de kaydedilen 14,7mn TL’lik vergi giderine karşın, 1Ç2019’da 209,6mn TL vergi geliri kaydedilmesi ana etken olmuştur. 1Ç2019’da satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %49,2 oranında artan şirketin, brüt karı ise satış maliyetlerindeki yüksek artışın etkisiyle %33,5 oranında azalarak 51,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler de aynı dönemde %56 oranında artarken, diğer faaliyetlerden kaydedilen 40mn TL’lik gelirin ardından, net faaliyet karı %28,8 oranında azalarak 60,1mn TL olmuştur

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Nötr): Halkbank’ın Enflasyona Endeksli – Getiri (Faiz) Korumalı Tahvil ihracının toplam satış tutarı, planlanan büyüklüğün 2,5 katı üzerinde 520 milyon TL olarak gerçekleşti.

Ereğli Demir Çelik (EREGL, Nötr): Şirket Yönetim Kurulu kararı ile aldığı hisse başına 1,38 TL brüt (1,2464TL net) kar payı ödenmesinin teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 8 Mayıs 2019 olarak açıklamıştır. Cuma günü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %15,3 olarak hesaplanmaktadır.

İskenderun Demir Çelik (ISDMR, Nötr): Şirket Yönetim Kurulu kararı ile aldığı hisse başına 1,21 TL brüt (1,0894 TL net) kar payı ödenmesinin teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 8 Mayıs 2019 olarak açıklamıştır. Cuma günü hisse kapanış fiyatına göre temettü verimi %17,7 olarak hesaplanmaktadır.

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin 12 adet Migros, 4 adet Migros Jet ve 1 adet Macrocenter formatında toplam 17 satış mağazası Nisan ayı içerisinde hizmete açılmıştır. 30 Nisan 2019 itibariyle Şirketin mağaza sayısı, yurtiçinde 2.070 ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 45 olmak üzere toplam 2.115’tir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): Ortaklığın Yönetim Kurulu’nca, uçak müsaitliğine bağlı olarak Zonguldak Havalimanı’na tarifeli sefer başlatılmasına karar verilmiştir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Dış Ticaret: Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, Türkiye’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programı’ndan çıkarılmaması yönündeki beklentinin sürdüğünü bildirdi. Büyükelçilikten yapılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın ortaya koydukları 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşılması bakımından, iki ülke arasındaki ticareti engelleyebilecek uygulamalardan vazgeçilmesi yönündeki beklentilerimizi ABD tarafına her vesileyle iletmiştik. Bu bağlamda, ülkemizin GTS Programı’ndan çıkarılması yönündeki kararın uygulamaya konulmaması yönündeki beklentimiz sürüyor” ifadeleri kullanıldı. Trump, Türkiye’yi ABD ile ticarette vergi avantajı sağlayan GTS kapsamındaki “gelişmekte olan ülkeler” statüsünden çıkarma kararı almıştı. Ankara, ABD’nin GTS kararının söz konusu 75 milyar dolar ticaret hacmi hedefiyle örtüşmediği açıklamasını yapmıştı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 75 milyar dolara çıkarma hedefi doğrultusunda ABD Ticaret Bakanlığı ile ortak çalışma grubu kuracaklarını bildirmişti. Kaynak: Dünya

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kafein Yazılım (KFEIN, Pozitif): Şirket’in 1Ç2019’daki ana ortaklık net dönem karı 3,9mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın ilk çeyreğinde kaydedilen 1,1mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket’in satış gelirleri %57 oranında artarak 26,8mn TL’ye ulaşırken, brüt kar %177 oranında artmış ve 7,7mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in net kar marjı bu çeyrekte %14,5, brüt kar marjı da %28,8 olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %6,2 ve %16,3 idi.

Kron Telekom (KRONT, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 1Ç2019’daki net dönem karı 1,2mn TL olmuştur. Geçen sene aynı çeyrekte 1,8mn TL net dönem zararı kaydedilmişti. Şirket’in satış gelirleri %142,9 oranında artarak 9,5mn TL’ye ulaşırken, brüt kar %120,2 oranında artmış ve 6mn TL’ye yükselmiştir. 7mn TL’lik operasyonel giderler ve 2,4mn TL’lik diğer faaliyet gelirleri sonrası net faaliyet karı 1,5mn TL olmuştur. İlk çeyrek finansman giderleri 0,5mn TL’yi göstermiştir. 0,2mn TL vergi geliri kaydeden Kron Telekom’un ilk çeyrek net dönem karı 1,2mn TL olarak gerçekleşmiştir.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kaldı. Merkez Bankası piyasayı 79 milyar TL ile tamamı haftalık repo ihalesinden olacak şekilde fonladı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, cuma günü %2,54 seviyesinden işlem görmeye başlarken, gün içerisinde %2,51-%2,57 bandında hareket etti ve kapanışı %2,53 seviyesinden yaptı. Söz konusu tahvil faizleri, Japonya piyasalarının tatil olmayı sürdürmesiyle bugün sabah saatlerinde %2,53 seviyelerinde yatay bir görünümde. Trump’ın ifadeleriyle güvenli limanlara yönelmenin artmasıyla ABD 10 yıllık tahvillerine gün içinde alım gelebilir.

Yurtiçi tahvil piyasasında, geçen hafta küresel risk iştahının azalması ve TL’deki kısmi değer kaybının etkisiyle faizlerde sınırlı artışlar gözlendi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, haftalık bazda 29 baz puanlık artışla %19,43 seviyesine yükseldi.

ÜCRETSİZ FİNNET 2000 PLUS İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin