Borsa İstanbul‘un incisi düşüş trendinde kritik noktada mı?

Jackson Hole ‘da bir mutabakat yok, fakat daha netlik çıkacak

Ana belirleyici resesyondan global risk iştahına yön aldı. Kardemir D, kırılma noktasının altına indi fakat toparlanarak biraz üzerinde kapandı. Kırılma noktasında düşüşün momentumu artabilir ve trend uzayabilir. İniş/çıkış trendi ve destek seviyesi konusunda hiç olmadığı kadar kırılgan davranacaktır. Uzun vadede sıcak para tekrar geri gelecektir. Almanya ‘da negatif tahvil faizleri ve resesyonu canlandırmak için borçlanma riski de dikkate değer gelişmeler diye belirtmiştik.

Trump 0.25 ‘den memnun kalmamıştı.
Faiz indirimini 0.50 bekleyen Trump sanki giderek olumsuz ayrıştırma yapıyor. ABD ‘nin gelişmesi ve küresel kaçınılmaz süper güç adayı Çin ‘in hızını yavaşlatıyor. Bunu ABD ‘nin ekonomisine ve bankacılık sektörüne zarar vererek yapıyor. Çünkü kontrolü kaybetmek istemiyor.

Kardemir ‘de sat sinyali güçlü
Güçlü Sat sinyal verdi. Zararı durdur fiyatı ise 1.99 olarak saptanabilir. Fakat uzun vadeli yatırımcılar için Güçlü Sat gündem değişkenlere göre değişebilir. Şu anda Kardemir ‘de olumsuz bir oluşum var. Bu büyük oranda küresel ve Türkiye piyasasında sanayinin aldığı kayıp ile açıklanabilir. Kar marjından söz etmekten çok, fiyat olarak enflasyona yenilmesinden söz edilebilir. Fakat değer olarak doların çıkışı dışında şirket fazla olumsuz rakamlara sahip değil.

TradingView tarafından sağlanmıştır

Altın ABD doları bugünü 1500 psikolojik direncini kırarak taçlandırdı, fakat teknik olarak olumlu ekonomik göstergelerin devamına gereksinim var. Bunlar Jackson Hole ‘dan verilen sinyaller ve Uzak Doğu ‘nun küçük ama etkili ekonomisi Hong Kong gösterilerine de bağlı olacaktır.

Grafik, TradingView kullanılarak oluşturulmuştur

Fed diğer merkez bankalarını da etkiliyor
Fed ‘in faiz indirimi çok mühim gözüküyor. Dünya devletleri ABD’ nin aldığı pozisyonu savunuyor. Bu da sürü psikolojisi ve koşulsuz bağımlılık demek. Hisse senedi bazında fiyatlanmalar belirsiz ve/veya olumsuz şeklinde devam ederken bugün borsa ve Kardemir D sürpriz bir şekilde yükseldi.

Sonuç itibariyle, uzun ve orta vadede yatırımcıların 1.70 ‘e kadar bekleyebileceği ve rezesyon ve global riskleri hesaba katarak davranmaları gerekecektir. Tekrar giriş yapmak isteyen veya al sinyali bekleyenler çok temkinli ve 1.80, 1.90 arasında al fırsatı sağlayabilirler. Kardemir D ‘nin iyi bir performans sağlamasına bağlı olarak diğer sanayi hisselerine yatırım yapılabilir. Dünya yeniden düşük faiz ortamına dönüyor ve yanlış yapıyor. Çünkü 2008 krizi kaçınılmaz olmuştu. Piyasaların düşük enflasyonu tetikleyecek yaklaşımlar ile parayı piyasaya ılımlı olarak zorlayan yaklaşımlar metodolojisi üzerinde çalışması gerekmektedir. Düşük faiz aslında Kardemir gibi hisse senetlerini olumsuz etkilemektedir. Faiz faizdir; ekonomi soyut, bütün ve çok boyutludur. Düşük faiz yüksek puanlara göre düşük terimi almıştır. Kavram kargaşasıdır. Düşük enflasyon ve ekonominin canlanması vardır.

Okan ÖZDEMİR
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin