Borsa İstanbul’da Sektörel Değişim: 2000 Yılından Günümüze

Bu çalışma Ekonomist Onur Erkan Yıldız tarafından gerçekleştirilmiştir. 2000 yılından bu yana Borsa İstanbul’da sektörel incelemeler yapılmış ve gelecekte potansiyel üreten sektörler hakkında yorumlar gerçekleştirilmiştir.

2000 yılından bu yana, Borsa İstanbul’da sektörel ilerleyiş oldukça belirgin bir şekilde görülmektedir. Türkiye ekonomisi son yıllarda hızlı bir büyüme gösterirken, borsadaki sektörel ilerleyiş de yüksek seviyelerde devam etmektedir.Borsa İstanbul, Türkiye’nin en önemli finansal piyasasıdır. 2000 yılından bu yana, Türkiye’nin ekonomik büyümesiyle birlikte, Borsa İstanbul’da işlem hacmi ve piyasa değeri de artmıştır. Borsa İstanbul, 2013 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve İstanbul Altın Borsası’nın birleşmesi sonucu oluşmuştur. Bu birleşme, Türkiye’nin finansal piyasalarındaki önemli bir kilometre taşı olarak kabul edilir.

Borsa İstanbul’daki sektörel ilerleyiş, son yıllarda finansal hizmetler, enerji, telekomünikasyon, turizm ve teknoloji sektörlerindeki şirketlerin yatırımcıların ilgisini çekmesiyle büyük ölçüde artmıştır. Bu sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin piyasa değerleri artarken, borsadaki işlem hacmi de rekor seviyelere ulaşmıştır.

Borsa İstanbul’da en yüksek işlem hacmi genellikle bankacılık sektörüne ait hisse senetlerinde görülmektedir. Bunun yanı sıra, enerji, telekomünikasyon ve teknoloji sektörlerindeki şirketlerin piyasa değerleri de son yıllarda artmıştır. Özellikle teknoloji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin, Borsa İstanbul’daki işlem hacmine olan katkısı son yıllarda oldukça belirgin hale gelmiştir.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!