Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (29.11.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Almanya’da enflasyon günü sabahına Dolar güçlenmesi ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,06 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,9665 seviyesinden geçiyorlar. Bu haftanın takip edilen gelişmesi ABD ve Avrupa’da enflasyonun seyri. Üretici fiyatlarında gördüğümüz artış eğilimi henüz tüketici fiyatlarına tam anlamı ile yansımadı. Üstelik işsizlik oranları düşük seviyelere iyileşmesine rağmen. Genel kanı, işsizlik ve enflasyon arasında var olduğu düşünülen “Phillips Eğrisi” dinamiğinin devreye girerek, tüketici enflasyonunun yükselişe geçeceği. 2018 yılında tüketici enflasyonunun biraz daha belirgin hale gelmesi bekleniyor. Bunun için artık yılın son aylarında tüketici enflasyonu serilerinden sinyal alabilmemiz lazım. Bugün TSİ 16:00’da Almanya’da enflasyonun aylık %0,3 oranında artarak yıllık artış hızını %1,7’ye yükseltmesi bekleniyor. Hemen ardından TSİ 16:30’da ABD, üçüncü çeyrek büyüme verisini güncelleyecek. Bugünkü güncellemenin özelliği, şirket karlarının açıklanması. Pazartesi sabahı, haftaya Çin sanayisinde artan karlarla başlamıştık (Sabah Stratejisi, 27 Kasım 2017). Üretici fiyatlarındaki artış, şirketlerin kar marjlarını destekliyor. Çin’de %6,9 ABD’de %2,8 oranına ulaşan üretici fiyatları enflasyonu yakın geçmişin yüksek seviyeleri. Çin gibi ABD’de de şirketlerin karlarını arttırmaları bekleniyor (Şekil 1). S&P500 endeksi, şirket karlılıkları dahilinde tarihi rekor seviyesinde.

TSİ 18:00’de FED Başkanı Janet Yellen, Senato savunmasına başlayacak. Ardından TSİ 22:00’de FED, güncel ekonomik resmin çizildiği “Bej Kitabı”nı yayımlayacak. Avrupa’daki diğer gelişmeler ise; Fransa’nın güncelleyeceği üçüncü çeyrek büyüme verisi ve Avrupa Komisyonu’nun yayımlayacağı güven endeksleri. Geçtiğimiz hafta geçici nitelikte açıklanan tüketici güveni artışını sürdürmüştü. Bugün, ekonominin diğer sektörlerinde güven endekslerinin arttığını görebiliriz. Yurt-içinde ise ayın son döneminde turizme ilişkin verilerin açıklanması bekleniyor. Bu sene turist sayısında kayda değer toparlanma gördük. Sezonun yavaşlamaya yüz tuttuğu Ekim ayında artışların sürmesi muhtemel.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Akrilik (AKSA, Sınırlı Pozitif): Şirket’in Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne yapmış olduğu liman teşvik başvurusu büyük ölçekli teşvik kapsamına alınmış ve 27 Kasım 2017 tarihli Yatırım teşvik belgesi ile onaylanmıştır. Teşviğe konu yatırım 576mn TL’dir.

Aygaz (AYGAZ, Öneri “EKLE”, Nötr): Şirket’in 300mn TL’ye kadar tahvil ihraç etmesine ilişkin ihraç belgesi SPK tarafından onaylanmıştır.

10 Kasım 2017 Tarihli Aygaz Raporumuz için tıklayınız…

Pınar Süt (PNSUT, Nötr): Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın okul sütü ihalesine Pınar Süt-Dimes Gıda iş ortaklığı olarak teklif verilmiş olup, ihale sonucu kesinleşince açıklama yapılacağı açıklanmıştır.

Basına yansıyan haberlerde, Türkiye’nin 4 kısma ayrıldığı ihalede, en düşük teklifi, birinci kısım için 35,2mn TL ile Yörükoğlu Süt, ikinci kısım için 57,3mn TL ile Pınar Süt-Dimes ortaklığı verdi.

SEKTÖR HABERLERİ

Anti Damping: 21/12/2016 tarihli ve 29925 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ ile Çin Halk Cumhuriyeti menşeli “sıcak haddelenmiş rulo halinde olmayan yassı çelik (kalın levha)” ithalatına yönelik başlatılan ve T.C. Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen damping soruşturmasının tamamlanması neticesinde Çin Halk Cumhuriyeti menşeli soruşturma konusu ürünün ithalatının dampingli olduğu ve yerli üretim dalında maddi zarar tehdidine neden olduğu tespit edilmiştir. Bu çerçevede, soruşturma neticesinde ulaşılan tespitleri değerlendiren Kurul’un kararı ve Ekonomi Bakanı’nın onayı ile Çin menşeli bu ürünlerin Türkiye’ye ithalatında %16,89 ve %22,55 oranlarında dampinge karşı kesin önlemlerin uygulanmasına karar verildiği Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Yassı çelik üreticisi Erdemir’in (EREGL, Pozitif) bu karardan olumlu etkileneceği düşünmekteyiz.

Enerji: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) 2017 yılı Eylül ayı sektör raporuna göre, geçen yıl Eylül’de 20 milyon 87 bin megavatsaat olan lisanslı elektrik üretimi bu yılın aynı ayında %19,13 artışla 23 milyon 930 bin megavatsaate yükseldi. (Kaynak: BloombergHT)

Konut: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Eylül 2017 dönemine ilişkin konut fiyat endeksi verileri açıklandı. Eylül ayında Konut Fiyat Endeksi (KFE), bir önceki aya göre %0,63 artarak 246,05’e ulaştı. KFE, geçen yılın aynı ayına kıyasla % 11,14 arttı. Metrekare başına konut değeri olarak hesaplanan birim fiyatlar eylülde 2 bin 69,4 liraya yükseldi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Altınyağ (ALYAG, Pozitif): 20.11.2017 tarihinde alınan Yönetim Kurulu kararına istinaden yapılan görüşmeler neticesinde Lüksemburg merkezli Sodrugestvo Group S.A ile, Altınyağ’a ait Gayrimenkul ve Makina Parkının tamamı ile, Şirketin iştiraki Gürtaş Tarım Enerji Yatırımları San. ve Tic. A.Ş.’ye ait Gayrimenkul ve Makina Parkının tamamı KDV hariç 34mn dolara satışı yapılmak üzere niyet mektubu imzalanmıştır. İmzalanan bu niyet mektubuna göre önümüzdeki 3 aylık süreçte teknik, hukuksal, vergisel, çevre, finansal, legal olan konularda inceleme yapılacaktır. Yapılacak incelemelerin olumlu sonuçlanması akabinde sonraki 3 ayda devir işlemleri için yapılacak resmi prosedür ile süreç tamamlanacaktır. Altınyağ’ın dünkü kapanışa göre piyasa değeri 72mn TL olup, Eylül sonu itibariyle net borcu da 35,2mn TL seviyesindedir.

Rapor için tıklayın.