Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (26.12.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Dün kapalı olan ABD borsaları bugün açılırken, vadelilerde %1 civarında kayıpla başlayan S&P500 endeksinde kayıplar bir miktar azalmış gözüküyor. Trump’ın FED’e yönelik eleştirilerine daha yumuşak bir ton kullanması sınırlı da olsa satışları azalttığı söylenebilir. Asya borsalarında ise yataya yakın hafif satıcılı bir görüntü var. Noel tatili nedeniyle dün düşük işlem hacmi ile işlem gören ve günü kayıpla kapatan BIST100 endeksi de güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Dün, petrol hareketine duyarlı bazı hisseler olumlu ayrışmaya devam etse de momentumun azaldığını gözlemledik. Son jeopolitik gelişmeler de kısa vadede fiyatlanmış gözüküyor. Bu gelişmeler şu aşamada olası kayıpların görece daha az olmasını sağlayabilir. Diğer yandan, endekste yukarı yönlü hareketin gerçekleşmesi için ise ABD borsalarında toparlanma yaşanması gerektiği söylenebilir.

MAKROEKONOMİ

Noel tatili sonrası özellikle Avrupa tarafında bazı piyasalar kapalı olmayı sürdürürken; bugün ABD piyasaları açılıyor. Veri takvimi ise çok sakin. TSİ 18’te aralık ayına ait Richmond Fed imalat endeksi ve TSİ 17’de S&P Case Shiller konut fiyat endeksi açıklanacak.

Bugün yurtiçinde TSİ 14.30’da aralık ayına ait reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Reel kesim güven endeksi kasım ayında 5,2 puan artarak 92,8 gerçekleşmişti. Kapasite kullanım oranı da %74,1 ile Mart 2015’ten bu yana en düşük seviyeye gerilemişti. Özellikle ara mallar, yatırım malları ve dayanıklı tüketim mallarının kapasite kullanım oranlarında azalış gözlenmişti. Neticede reel kesimin güveninin ve kapasite kullanım oranının 2018 yılını ılımlı bir seyir izleyerek kapaması beklenebilir.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK, Nötr): Bankanın Yönetim Kurulu tarafından;

1. Finans endüstrisinde yeni iş alanlarının keşfedilmesi, bu iş alanlarının birer finteğe dönüştürülerek yeni gelir modellerinin geliştirilmesi amacıyla yeni bir iştirakin kurulmasına,

2. Albaraka Türk Bilgi Teknolojileri Birimleri tarafından ar-ge faaliyetleri kapsamında üretilen yazılım ve diğer teknoloji ürünlerinin ticarileştirilerek yurt içi ve yurtdışında satılabilmesi, çalışacak nitelikli teknik ekibin istihdamının kolaylaştırılması ve teknolojik işbirliği anlamında teknopark ekosisteminden faydalanılması amaçlarıyla; Teknopark bölgelerinin birinde yerleşik bir şirket kurulmasına,

3. Dünyada ve ülkemizde faaliyette bulunan derecelendirme kuruluşlarından ayrı bir teşebbüs olarak “Ulusal Derecelendirme Şirketi” kurulması için başlatılan girişimler kapsamında ve bu amaçla; Söz konusu şirkete kurucu ortak olunması için gerekli izin ve sair işlemler için başvurularda bulunulmaya, gerekli tüm işlemlerin gerçekleştirilmesi ve faaliyetlerin yürütülmesi için Bankanın Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

Alarko Holding (ALARK, Nötr): Alarko Holding bağlı ortaklığı Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis İşletme ve Ticaret A.Ş, 65,2mn bedelle Gönen Hidroelektrik Santrali’nin işletme hakkını 49 yıllığına devraldı.

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında güvenlik sistemleri konusunda 501,7mn TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında teslimatlar 2020 yılına kadar tamamlanacaktır.

31 Ekim 2018 Tarihli Aselsan Raporumuz için tıklayınız…

Ereğli Demir Çelik (EREGL, Nötr); İskenderun Demir Çelik (ISDMR, Nötr): Eregli Demir Çelik’in bağlı ortaklığı İskenderun Demir Çelik. (İsdemir) tarafından İsdemir tesislerinde üretilen ve yine İsdemir sınai üretimi için kullanılan elektrik ve kok gazı tüketim miktarı üzerinden belediye tarafından alınan elektrik ve havagazı tüketim vergisinin tahakkuktan terkini ve ödenen vergilerin iadesi talebi ile 2012 yılından itibaren her ay açılan davalar, ilk derece mahkemesinde ve Danıştay’da İsdemir aleyhine sonuçlanmıştı. Bunun üzerine İsdemir 15.01.2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullanmıştır. 25.12.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi Genel Kurul Kararı ile İsdemir’in mülkiyet hakkının ihlal edildiğine ve mülkiyet hakkı ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için ilgili davalarda yeniden yargılama yapılmasına karar verilmiştir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Havacılık: İstanbul üçüncü havalimanının işletmecisi İGA sermayesini 1,1 milyar TL, yani %18 oranında artırarak 7,4 milyar TL’ye yükseltti. Şirket Temmuz ayında yaptığı 1,79 milyar TL’lik artırımdan sonra ikinci defa sermaye artırmış oldu. Şirketin sermayesi iki artırımla %66 artmış oldu. İGA’nın ortakları Cengiz İnşaat, Mapa İnşaat, Limak, Kolin ve Kalyon’un şirkette %20’şer hissesi bulunuyor. İstanbul Havalimanı olarak adlandırılan üçüncü havalimanını, devreye girdiği 29 Ekim’den bu yana bültene göre 66bin yolcu kullandı. (Kaynak: Reuters)

Otomotiv: Otomotivde Alman devi Volkswagen’in (VW) gündemde olan yeni fabrika planı için Türkiye’nin en güçlü aday olduğunu ve şansının çok yüksek olduğunu belirten sanayiciler, “Siyasi kararlar, ekonomik kararları gölgelemez ise yatırım kesin Türkiye’ye geliyor” vurgusu yapıyor. Doğuş Otomotiv Başkanı Ali Bilaloğlu, “Türkiye açık ara en donanımlı aday” derken, TAYSAD Başkanı Alper Kanca, “Türkiye için bu büyük yatırım kararının kesinleşmek üzere olduğunu düşünüyorum” dedi. İTO Başkanı Şekib Avdagiç de “Türkiye kesinlikle en doğru alternatif” dedi. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Doğuş GYO (DGGYO) : Şirket ana ortağı Doğuş Holding A.Ş. aktifinde kayıtlı, İstanbul Sarıyer’de bulunan ve 4,7bin m2 yüzölçümlü 40,4bin m2 kullanım alanlı Ofis Binasının satın alımı KDV hariç 525,7mnTL bedel ile 25.12.2018 tarihinde tamamlanmıştır ve tapu devri gerçekleştirilmiştir.

Verusa Holding (VERUS): Şirketin %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Boksit Maden işletmeleri A.Ş. (Eski Unvan: Standard Enerji Üretim A.Ş.), T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan Ruhsat ihalesinden Tokat ili Niksar İlçesinde bulunan maden (bakır) sahası ruhsatının ihalesini kazanmış olup, 25.12.2018 (dün) tarihi itibariyle bedeli peşin ödenerek ruhsat satın almıştır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,03 seviyesinden %24,02 seviyesine geriledi. Toplam fonlama miktarı 106 milyar TL’den 101 milyar TL’ye geriledi. Fonlamanın 1,7 milyar TL’lik kısmı koridorun üst bandından sağlandı, geri kalanının tamamı haftalık repodan karşılandı.

Noel arifesinde %2,73 seviyelerinden kapanan ABD 10 yıllık tahvil faizi, tatil dönüşü bugün %2,73 seviyelerine yakın dalgalanmakta. Gerek Fed’e yönelik eleştiriler gerekse ABD hükümetinin geçici kapanmasına ilişkin gelişmeler piyasaların merceğinde olmaya devam ediyor. Trump, dün akşam saatlerinde gazetecilere verdiği demeçte, Fed’in faizleri çok hızlı artırdığını ve ABD olarak Meksika sınırına bir duvara sahip olana kadar federal hükümetin tekrar açılmayacağını belirtti.

Küresel arenadaki tatil moduyla yurtiçi tahvil bono piyasasında da sakin bir görünüm devam ediyor. 8 baz puan yükselerek günü sonlandıran 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz, %16,74 seviyesinden kapanış yaptı. Zayıf işlem hacmiyle birlikte 2 ile 5 yıllık gösterge kağıtların faizinde değişim gözlenmedi ve kağıtlar sırasıyla günü %20,93 ve %17,92 seviyesinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin