Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (19.03.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Geçen hafta korumacı politikaların gündemdeki yerini koruması ve ABD’deki görev değişimlerinin yanı sıra küresel çapta siyasi haber akışı risk iştahı üzerinde baskı yapmıştı. Lira varlıklarda ise belirgin şekilde negatif ayrışma yaşanmış; BIST100 endeksi MSCI Gelişmekte Olan Ülke endeksine göre %2,8 oranında negatif ayrışmıştı.  TL de sepet bazında (1 USD 1 EUR ortalaması) bu orana yakın değer kaybetmişti. Haftaya başladığımızda TL’deki değer kaybı bu sabah da devam ederken, ABD vadelileri hafif satıcılı, Asya borsaları ise karışık bir görüntü sergilemekteler. Endeks güne zayıf bir görüntüyle başlayabilir. Haftanın önemli gelişmesi de Çarşamba günkü Fed faiz kararı olacaktır. Toplantıda 25 baz puan faiz artırımı beklenirken, piyasa daha çok bu yılki faiz artırım sayısı ile ilgili ipuçları arayacak.  Powell başkanlığındaki ilk faiz kararı öncesinde de piyasada baskı olması normal karşılanabilir. Birkaç hafta önceki  sunumlarında Powell’ın açıklamaları “şahin” fiyatlamalara neden olmuştu.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Sigorta (ANSGR, Pozitif): Şirket’in 2018 Şubat ayı brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,8 oranında artarak 396,6mn TL’ye yükselmiştir. Şubat ayı prim üretimi ile birlikte Şirket’in 2018 yılı Ocak – Şubat prim üretimi de bir önceki yılın aynı dönemine göre %27,2 oranında artarak 914,7mn TL’ye yükselmiştir.

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Nötr): Şirket’in 2018 Şubat ayı prim üretimi toplamda 44mn TL gerçekleşerek bir önceki yılına aynı dönemine göre %12,4 oranında artış kaydetmiştir. Şubat ayı prim üretimi ile birlikte Şirket’in 2018 yılı Ocak – Şubat prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 oranında artarak 88,7mn TL’ye yükselmiştir.

Çelebi Hava (CLEBI, Nötr): Şirketin, Hindistan coğrafyasında stratejik büyüme planları çerçevesinde yaptığı çalışmalar kapsamında, Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde mukim, %99,9 oranında iştiraki bulunan bağlı ortaklığı Celebi Ground Handling Delhi Private Limited (“Celebi Delhi GH”), Hindistan’ın Bangalore şehrinde mukim Begaluru Kempegowda Uluslararası Havalimanı işletmecisi Bangalore International Airport Limited (“BIAL”) tarafından, Begaluru Kempegowda Uluslararası Havalimanı’nda 10 yıl süre ile yer hizmetleri vermek üzere açılan ihaleye teklif vermiştir.

Migros (MGROS, Nötr): Şirket ile Makro Market A.Ş. arasında, Makro Market A.Ş. tarafından 53’ü İstanbul’da, 3’ü Tekirdağ’da işletilmekte olan toplam 56 adet Uyum mağazasının ve Antalya’da işletilmekte olan 17 adet Makro Market mağazasının kiralama ya da kira sözleşmelerinin devri yoluyla ve demirbaşlarının satın alınması suretiyle toplam 105mn TL bedel karşılığında devralınması amacıyla sözleşme imzalanmıştır. Devir işlemleri gerekli hukuki ve idari izinler alındıktan sonra gerçekleştirilecektir.

Torunlar GYO (TRGYO, Nötr): Yönetim Kurulu’nun toplantısında, 109,1bin TL değer tespiti yapılan; nominal beher değeri 0,22 TL olan, 500.000 nominal adet olan TRN Otel İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş.’nin hisselerinin %100’ünü 109.130,26 TL bedel karşılığı alınmasına karar verilmiştir.

Tümosan (TMSN, Nötr): Tümosan, 22 Aralık 2017 tarihinde yaptığı özel durum açıklamasında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) “Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi” ile ilgili teklif dosyasını SSM’na sunulduğu bildirilmişti. SSM’nın 09 Mart 2018 tarihli talebine istinaden, 15 Mart 2018 tarihinde SSM’na BAFO (Best And Final Offer/En İyi ve En Son Teklif) sunulmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Konut Sektörü: TCMB, 2018 yılı Ocak ayı Konut Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre, Konut fiyat endeksi (KFE) 2018 yılı ocak ayında bir önceki aya göre %0,40, bir önceki yılın aynı dönemine göre de %10,27 arttı.