Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (18.06.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Geçen hafta FED ve Avrupa Merkez Bankası toplantıları takip edilirken, haftanın son işlem gününde ABD – Çin arasındaki ticaret endişeleri tekrar gündeme geldi. Çarşamba günü faizleri beklendiği gibi artıran FED tarafında bu yılki faiz artırım beklentisi de 4’e çıktı. Ekonomideki güçlü görüntünün devam ettiği mesajı verilirken, FED’in “şahin” olduğu söylenebilir. Yurtiçi piyasaların yarım gün açık olduğu Perşembe günü öğleden sonra ise ECB toplantısı izlendi. Parasal genişlemeyi bu yıl sonlandırmayı planlayan ECB, faizlerin ise 2019 ortalarına kadar mevcut seviyelerinde kalacağını belirtti. Bu yılki büyüme tahmini düşüren ECB’nin parasal genişlemeyi “güvercin” bir tonda sonlandırdığı söylenebilir. Şahin FED sonrasında öngörülebilirlik arttığı ve karar beklentileri karşıladığı için piyasa etkisi sınırlı kalsa da, ECB’nin kararı sonrasında Avro’daki düşüşle birlikte Dolar’ın güçlenmesi Gelişmekte Olan Ülke kurlarına baskı yaptı. Cuma günü de Trump’ın Çin’den ithal edilen bazı ürünlere vergi getireceğini açıklaması ile oluşan belirsizlik ilave baskı yaratırken risk iştahını zayıflattı. Haftanın ilk işlem gününde de risk iştahındaki zayıflığın devam ettiğini izliyoruz. Asya borsaları Japonya öncülüğünde satıcılı seyrederlerken, ABD vadelilerde  %0,5’e varan kayıplar var. BIST100 endeksi de güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Bu hafta takip edilecek olaylara baktığımızda, yurtiçinde 24 Haziran Pazar günkü Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri gündemin ön sırasında yer alıyor.  Yurtdışında, bugün Portekiz’de başlayacak ve merkez bankacılığı üzerine yapılacak forumda, majör merkez bankaları başkanları da katılıyor. Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası toplantısı ile Cuma günü OPEC toplantısı öne çıkan diğer gelişmeler. OPEC toplantısında üretimde artırıma gidilmesi ile ilgili beklentiler de petrol fiyatlarında baskıya neden olmakta.

MAKROEKONOMİ

İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ve OPEC toplantısı bu haftanın en önemli gelişmeleri olarak öne çıkıyor. Ayrıca Portekiz’in Sintra kentinde düzenlenecek Sintra Forum’da konuşma yapacak olan ECB Başkanı Draghi takip edilecek. Foruma ayrıca ABD ve Japonya Merkez Bankası Başkanları da katılacak.

  • Geçtiğimiz hafta üç büyük Merkez Bankası ardından, piyasanın bu hafta odaklanacağı kahraman İngiltere Merkez Bankası (BoE) olacak. Fed ve ECB gibi ses getirmesi beklenmeyen BoE’nin Perşembe günü herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Ekonomik projeksiyonlarının da yayınlanmayacağı bu toplantı ile birlikte bankanın Ağustos ayındaki toplantısı daha kıymete değer. Bu hafta ayrıca Brezilya Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Bankanın politika faizini %6,5’te sabit tutması bekleniyor.
  • 22-23 Haziran’da Viyana’da gerçekleştirilmesi beklenen OPEC toplantısında, üretimde artırıma gidilmesi konusunun tartışılması bekleniyor. Petrol fiyatları bu haftaki toplantı öncesi, petrol arzının artacağı beklentisiyle geçtiğimiz hafta %4 düşüş kaydetti. Brent petrolün varil fiyatı bugün, Nisan ortasından bu yana en düşük seviyede ve USD 72,6’larda. Toplantı beklenirken; İran, Venezuela ve Irak’ın petrol üretimini artırmaya yönelik teklifi veto edecekleri görülüyor.
  • Draghi bugün TSİ 20:30’da Forumun açılış konuşmasını yapacak. Yarında TSİ 11’de konuşması bulunmakta.

Haftanın geri kalanında dikkat çeken veriler ise Cuma gününe toplanmış olan imalat ve hizmet PMI verileri olacak.

Perşembe günü ECB, faiz artırmada hızlı hareket etmeyeceğini işaret ederken; beklentiler doğrultusunda parasal genişlemeyi sonlandıracağını açıkladı.

  • ECB, mevcut faizlerin en azından 2019’un yazına kadar süreceğini belirtti. ECB Başkanı Draghi, parasal genişlemenin kademeli olarak bitirileceğini de sözlerine ekledi.
  • ECB, varlık alım programının Eylül 2018 sonuna kadar aylık 30 milyar Euro olarak devam ettirilmesini, Ekim-Aralık 2018 döneminde net varlık alımının aylık 15 milyar Euro’ya indirilmesini ve Aralık 2018 sonrasında net varlık alımlarının sona erdirilmesini kararlaştırdı.
  • Enflasyon tahminini yukarı çeken ECB, büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizyona gitti.
  • 2018 yılına ilişkin enflasyon tahminini %1,4’ten %1,7’ye yükseltti. Büyüme beklentisini ise 0,3 puan aşağı çekerek %2,1’e düşürdü.

Cuma günü Rusya Merkez Bankası politika faizini %7,25’te sabit tuttu. Beklentilerden şahin bir görünüm sergileyen bankanın enflasyon konusunda olası risklere dikkat çektiği görüldü. Banka, hükümetin olası KDV düzenlemesinin enflasyonda yukarı yönlü risklere işaret ettiğine dikkat çekmiş durumda. Hükümet gelecek sene itibarıyla KDV’yi %18’ten %20’ye yükseltmeyi planlıyor.  Rusya’nın bu hafta birinci çeyreğe ilişkin büyüme verisi açıklanacak. ABD yaptırımlarının ne ölçüde iktisadi faaliyete yansıdığı izlenecek.

Bugün yurtdışında veri gündemi ise görece sakin.

Haftaya yurtiçinde ise Mart dönemine ilişkin işsizlik rakamları ve Mayıs ayına ait bütçe rakamlarını takip ederek başlıyoruz.

Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Aralık döneminden bu yana tek haneli seyretmekte. Manşet işsizlik oranı ise Şubat döneminde %10,8’ten %10,6’ya gerilemişti. Şubat-Mart ve Nisan aylarını kapsayan Mart dönemi işsizlik rakamlarında iyileşmenin devamını görebiliriz. Geleceğe yönelik baktığımızda ise iktisadi yönelim anketi ve imalat PMI’ın detaylarında Mayıs ayında, toplam istihdam hız kesmişti. Bu görüntüye karşın yaz aylarının gelmesiyle turizm tarafı hizmet sektörünü nispeten canlı tutabilir.

Sanayi üretimi yılın ikinci çeyreğine beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşerek başladı. Bu durum sanayi sektörünün istihdam tarafına desteğine referans verse de Mayıs ayıyla sanayi üretiminde görünebilecek yumuşama istihdam tarafındaki iyileşmeyi de nispeten sınırlayabilir.

TSİ 11’de bütçe rakamları paylaşılacak. Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal, Mayıs ayı bütçesinin fazla vermesini beklediklerini vurgulamıştı. Ekonomideki canlılık, eski ve yeni yapılandırma kanunları ve imar barışı uygulamasıyla yılsonuna kadar da bütçeye 70 milyar TL civarında ilave gelir geleceğini vurgulamıştı. Nisan ayında bütçe 2,75 milyar TL açık vermişti. Ocak-Nisan döneminde toplam bütçe açığı 23 milyar TL civarında. Geçen sene ise aynı dönemde toplam bütçe açığı 18 milyar TL idi. Geçen sene Mayıs ayında ise bütçe 6,4 milyar TL fazla vermişti.

ŞİRKET HABERLERİ

DO & CO AKTIENGESELLSCHAFT (DOCO, Nötr): 2017 / 2018 Mali Yılı 1 Nisan 2017 – 31 Mart 2018 hesap dönemi Kar Payı Dağıtımına ilişkin olarak; her bir hisse senedi başına dağıtılacak brüt kar payı 0,85 Avro (net 0,61625 Avro) olarak duyurulmuştur. Temettü başlangıç tarihi 16.07.2018, temettü ödeme tarihi ise 30.07.2018’dir. Temettü başlangıç tarihi: Hisse senetlerinin temettü hakları olmadan işlem görmeye başladığı gündür.

Tekfen Holding (TKFEN, Öneri “EKLE”, Nötr): Tekfen Holding, İsrailli Claroty’e sahibi olduğu Tekfen Ventures adlı fon aracılığıyla yatırım yaptı. Endüstriyel kontrol ağlarında uzmanlığı ile bilinen Tel Aviv merkezli siber güvenlik şirketi Claroty, dünyaca ünlü şirketlerden fon topladı. B serisi finansman olarak 60 milyon dolar yani yaklaşık 300 milyon lira fon toplayan İsrailli Claroty’ye para yatıranlar Asya’nın en büyük fonlarından Temasek, Alman Siemens’e ait Next 47, Schneider Electric’in iştiraklerinden Aster Capital’in yanı sıra bir Türk devi de bulunuyor. Claroty’ye finansman sağlayan şirket ise inşaat ve kimya alanındaki yatırımlarıyla bilinen Tekfen Holding. (Kaynak: Dünya)

30 Nisan 2018 Tarihli Tekfen Holding raporumuz için tıklayınız…

Vakıbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Banka, 147 gün vadeli 100mn TL ve 84 gün vadeli 300mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul’a başvuru yapıldığını duyurmuştur.

22 Mayıs 2018 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Çimento: Türkiye’nin önemli çimento üreticilerinden Sanko Holding’e Asya’dan ortak geliyor. Sanko, Taiwan Cement Corporation ile ortaklık için görüşmelere başladı. Taiwan Cement Yönetim Kurulu Başkanı Chang An-pin’e göre Sanko ile yapılacak işbirliği sonuçlandığında Asyalı dev, ilk kez Avrupa pazarına da girmiş olacak. Geçen yılı 3,2 milyar dolarlık ciro ile kapatan Taiwan Cement’in net geliri 249 milyon dolar. Asyalı çimento devinin Tayvan’da 3, Çin’de ise 9 kentte fabrikaları var. Taiwan Cement Corp, Sanko Holding ile stratejik ortaklık için masada olduğunu resmen duyurdu. Türkiye’de hacmi giderek artan çimento pazarını hedefleyen Tayvanlı şirket, Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine de yayılmayı planlıyor. Bir anlamda Tayvanlı şirket, Avrupa pazarına ilk kez Sanko üzerinden adım atacak. (Kaynak: Dünya)

Konut: TOKİ Başkanı Ergün Turan, yeni şehirler kurarken planlı şekilde küçük ve orta ölçekli esnafın modern ticaret alanlarında iş yapmaları için yeni sanayi siteleri planladıklarını belirtti.

Turizm: Turizmciler zor günlerini geride bırakmaya hazırlanırken bu gelişmenin en önemli aktörleri Rus turistler olacak. 24 Kasım 2015’te Rus uçağının düşürülmesi ile doğan kriz neredeyse unutuldu, aradan geçen zamanda iki ülke arasındaki yakınlaşma birçok alanda üst seviyelere çıktı. Turizmde de bu yakınlaşmanın meyveleri alınıyor. 2018’in yeni bir rekor yılı olacağını öngören turizmciler 6 milyon Rus’un Türkiye’ye gelmesini bekliyor. DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre Türkiye’ye turist akını tarifeli uçuşlarda da büyük artış meydana getirdi. Geçen yıl beklenmeyen artışların ardından birçok tur operatörü uçak temininde sorun yaşamıştı. Ancak bu kez tur operatörleri charter uçuşlarının yanında daha önceden yaptığı anlaşmalarla tarifeli uçuşlara yöneldi. Atlasglobal, garantili uçuş bakışıyla uçuş hatlarını Rusya’ya kaydırdı, Pegasus da Rusya’dan Dalaman’a üç yeni direkt uçuş noktası için izin aldı. (Kaynak: Dünya)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Karel Elektronik (KAREL, Nötr): 14 Nisan 2015 tarihinde Edirne Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen ihaleye katılan Karel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkında, İçişleri Bakanlığı tarafından verilen 1 yıl süre ile kurum ihalelerine katılmaktan yasaklama  kararı 5 Haziran 2018 tarihli, 30442 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilmiştir. İlgili yasaklama kararı sadece Edirne Belediye Başkanlığı ihaleleri için geçerli olup bu karara karşı yasal hakların korunması için gerekli tüm başvurular yapılacağı Şirket tarafından duyurulmuştur. Söz konusu kararın şirketin mali yapısına önemli bir değişikliğe neden olmayacağı öngörülmektedir.

Kütahya Porselen (KUTPO, Nötr): T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne, Kütahya da yapılacak Komple Porselen Üretimi yatırımı için, Yatırım Teşvik Belgesi Müracaatında bulunulmuştur. Toplam yatırım tutarı 72,3mn TL (13,4mn-Euro) dir. Toplam 200 kişilik istihdam yaratacak olan yatırım 30 Haziran 2020 tarihinde tamamlanması planlanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin piyasayı toplam fonlama miktarı 117,6 milyar TL’den 125,3 milyar TL düzeyine yükseldi. Fonlamanın tamamı API’den sağlandı ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17,64 seviyesinden %17,75’e yükseldi.

Fed’in beklentilerden daha şahin bir görünüm sergilemesine karşın haftalık 2 baz puan düşüşle haftayı sonlandıran ABD 10 yıllıkların faizi, bugün Cuma günkü kapanışın da altında %2,90 seviyelerinde işlem görmekte. Tatil nedeniyle kısa süren haftada 2,5 ve 10 yıllık gösterge kağıtların faizi, Cumaya göre 40, 76 ve 124 baz puan yükselerek haftayı sonlandırdı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN