Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (14.02.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Veri gündemi açısından, haftanın en yoğun ve belirleyici gününe uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,09 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,8129 seviyesinden geçiyorlar. Piyasalarda oynaklık, azalmasına rağmen sürüyor. VIX endeksi, 25 değerine iyileşti. Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü VIX, 37,3 değerine ulaşmıştı. Ancak VIX, halen istikrarlı kabul edilen seviyelerde değil.

Bugün TSİ 16:30’da ABD’de aynı anda açıklanacak Ocak ayı enflasyon oranı, perakende satış verisiyle birlikte piyasa fiyatlamalarının istikrar kazanıp kazanmayacağını belirleyecek. Beklenti, enflasyonda ılımlı artış (Şekil 1). Sayısal anlamda; manşet veride %0,3 çekirdek veride %0,2 oranlarında artış bekleniyor. Baz etkisiyle yıllık enflasyon oranlarında gerileme göreceğiz. Eğer açıklanan verilerdeki aylık değişim, yıllık enflasyon oranını arttırırsa piyasada oynaklık yeniden yükselebilir. Çünkü; piyasa şu anda FED’in yıl içerisinde nasıl yol alacağını fiyatlamaya çalışıyor. FED’in rotası belirginleştikçe faiz oranları dengeleneceği için hisse senedi değerlemeleri de rahatlayacaktır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

Perakende satışlar, hane-halkı harcamalarındaki canlılığı yansıtacaklardır.

Yurt-içinde TSİ 10:00’da merkez bankası, Aralık ayı ödemeler dengesi tablosunu açıklayacak. Geçtiğimiz yıl, altın ithalatı nedeniyle cari açığın toplamda arttığı bir dönemdi. Benzer süreci 2013 yılında yaşamış ve takip eden yılda altın ticaretinin kendisini düzelttiğini gözlemlemiştik. Bu yıl Türkiye’nin dış dengesinde izleyeceğimiz konu altın ticaretindeki düzeltme beklentisi. Turizm gelirlerindeki artış ve altın ticaretindeki düzeltme, yükselen petrol fiyatlarına karşı dengeleyici işlev görebilirler.

Avrupa’da son çeyrek büyüme verilerini gözlemleyeceğiz. Sabahın erken saatlerinde Japonya’dan gelen veriler beklentilerin altında kaldı. Buna karşın Türkiye’ye daha çok benzeyen Singapur’da büyüme, beklentilerin üzerinde açıklandı. Almanya’nın verisini TSİ 10:00’da göreceğiz. Yıllık bazda büyüme oranında artışla karşılaşabiliriz. Takvim etkisinden arındırıldığında büyüme %3 oranına ulaşabilir. Almanya’nın ardından İtalya TSİ 12:00’de, Euro Bölgesi’nde para birliğinin geneli içinse veri TSİ 13:00’de açıklanacak. Euro Bölgesi’nde açıklanan geçici veri dönemsel %0,6 oranında artışa işaret etmişti. Açıklamanın ardından geçen süre zarfında ortaya çıkan yeni bilgiler büyüme oranında yukarı yönlü güncellemeyle sonuçlanabilir. Doğu Avrupa’da da Macaristan ve Polonya büyüme oranlarını TSİ 11:00 ve TSİ 12:00’de açıklayacaklar. Büyüme verileriyle birlikte aynı anda Almanya’da Ocak ayı enflasyonu nihai değerini alırken, Euro Bölgesi’nde Aralık ayı sınai üretimi açıklanacak. Diplomasi tarafında ise iki gün sürecek NATO zirvesi bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de başlayacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Vakıfbank’ın 2017 yılının son çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %28,6 oranında artarak 901,3mn TL olmuş ve hem bizim beklentimiz olan 863mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 852mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada diğer faaliyet gelirlerinin beklentimizin üzerinde gelmesi etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…

Tat Gıda (TATGD, Sınırlı Pozitif): Tat Gıda 2017 yılının 4. çeyreğinde 22,6mn TL’lik net dönem karı ile piyasa beklentisi olan 15mn TL’lik karın üzerinde bir kar açıklamıştır. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 12,3mn TL net dönem karı açıklamıştı. Şirketin satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %19,6 oranında artarak 286,5mn TL olmuştur. Satışların maliyetindeki %17,2’lik artış sonrasında brüt kar %28,1 oranında artmış ve 69,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı 1,6 puan artışla %24,3 olmuştur. Operasyonel giderler %17,2 oranında artarken, diğer faaliyetlerden kaydedilen net 6,3mn TL’lik gelirle beraber faaliyet karı %80,4 oranında artarak 25,7mn TL’ye yükselmiş ve güçlü bir görüntü çizmiştir. Faaliyet karı marjı da 3 puan artışla %9’a ulaşmıştır. Net finansman gideri 4. çeyrekte 1,5mn TL’ye yükselirken, 1,5mn TL’lik vergi gideri sonrası Tat Gıda 22,6mn TL net dönem karı kaydetmiştir. Net kar marjı 2,8 puan artışla %7,9 olmuştur. 4. çeyrekteki olumlu kar rakamına karşın ilk iki çeyrekteki düşük kar rakamlarına paralel Tat Gıda’nın 2017 yılı karı 61,2mn TL ile bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,4 oranında düşüş kaydetmiştir.

Aksigorta (AKGRT, Sınırlı Pozitif): Şirket’in Ocak ayındaki prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %15 oranında artarak 288,1mn TL’ye yükselmiştir. Aynı dönemler itibariyle, Kara araçları (KASKO) branşında %22 oranında artış yaşanarak 60,6mn TL’ye ulaşılırken, hastalık / sağlık %8 oranında artarak 54,5mn TL olmuştur. Yangın ve doğal afetler branşındaki artış %10 olmuş ve 85,1mn TL’ye yükselmiştir. Finansal kayıplar ise %118 oranında artarak 20,2mn TL’ye yükselmiştir.

Erbosan Boru (ERBOS, Sınırlı Pozitif): Bazı basın yayın organları ve internet sitelerinde, ABD Ticaret Bakanlığının, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 6 ülkede büyük çaplı dikişli boru ithalatı için anti-damping soruşturması açtığı haberleri yayınlanmıştır. Söz konusu anti-damping soruşturması büyük çaplı dikişli boru ürünleri ile ilgili olup; şirketin ürettiği ürün grubu içerisinde bu ürünler yoktur. İlgi soruşturmanın faaliyetlere herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Nötr): Banka, 300mn TL nominal değerli 375 gün vadeli iskontolu tahvilin halka arz yoluyla gerçekleştirilmesi, için çalışmalara başlandığını duyurmuştur. Aynı zamanda, 500mn TL nominal değerli 165 gün vadeli finansman bonosu ihracı da söz konusu olup halka arz edilecek finansman bonosu ve iskontolu tahvile fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 1,2 milyar Türk Lirası nominal değere kadar artırılabilecektir.

7 Şubat 2018 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Otokar (OTKAR, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu 2017 yılı karında hisse başına 2,92TL brüt (2,48TL net) temettü ödeme kararını Genel Kurul onayına sunmaya karar verdi. Teklif edilen nakit kar payı kullanım tarihi 22 Mart’tır. Dünkü hisse kapanışına göre temettü verimi %2,4 olarak hesaplanmaktadır. Haberin Borsa kapanışı sonrasında gelmesine rağmen, hisse dün %5,73 yükseliş kaydetmişti.

Turkcell (TCELL, Öneri “EKLE”, Nötr): %100 bağlı ortaklığı Lifecell Ventures Coöperatief U.A.’nın sermayesi 30mn USD (24,5mn EUR) artırılarak 1.681mn EUR’ya çıkarılmıştır. Sermaye artırımına ait yeni pay alma hakkının tamamı ödenmiştir.

Ayrıca, Ukrayna’da kurulu lifecell Limited Liability Company tarafından Ukrayna’da kurulan “Paycell LLC” unvanlı finansal şirketin ödemeler sistemi altyapı işletmeciliği lisansı için başvuru yapılmış olup, yerel para transferi lisansı başvuru hazırlık süreci devam etmektedir.

18 Ocak 2018 Tarihli Turkcell raporumuz için tıklayınız…

Türk Traktör (TTRAK, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu 2017 yılı karında hisse başına brüt 5,62 brüt (4,78 net) temettü ödeme kararını Genel Kurul onayına sunmaya karar verdi. Teklif edilen nakit kar payı kullanım tarihi 21 Mart’tır. Dünkü hisse kapanışına göre temettü verimi %7,5 olarak hesaplanmaktadır. Haber sonrasında hisse günü %2,10 yükselişle kapattı.

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Birleşme – Satın Alma: Doğuş Yayın Grubu, NTV Spor televizyon kanalına sahip olan bünyesindeki Sportv Medya Hizmetleri’nin Discovery Medya Hizmetleri’ne devri için Rekabet Kurulu’na başvuruda bulunuldu. Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan bilgide, devir işleminin Sportv hisselerinin %100’üne yönelik olduğu belirtildi. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Güneş Sigorta (GUSGR, Negatif): Şirket’in 4Ç2017’deki net dönem karı bir önceki yıla göre %50 oranında gerileyerek 11,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Genel teknik bölüm dengesi ise 8,4mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı çeyreğinde genel teknik bölüm dengesi 61,7mn TL idi. Son olarak, Şirket’in 2017 yılı net dönem karı 26,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket 2017 yılında 48,1mn TL zarar kaydetmişti.

Orge Enerji Elektrik (ORGE, Sınırlı Negatif): Şirketin 4Ç2017 net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %26,9 oranında azalarak 6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %21 oranında artan şirketin brüt karı ise satış maliyetlerindeki yüksek artışın olumsuz etkisiyle sadece %3 oranında artmış ve 7,3mn TL olmuştur. Operasyonel giderler yaklaşık aynı seviyede kalmasına karşın diğer faaliyet gelirleri 968bin TL’den 514bin TL’ye gerilemiş ve buna bağlı olarak da faaliyet karı %3,6 oranında gerileyerek 5,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Yatırım faaliyetlerinden gelirlerin %33 oranında ve net finansman gelirlerinin de %62 oranında gerilemesine bağlı olarak net kar 8,2mn TL’den 6mn TL’ye gerilemiştir. Son çeyrek kar rakamıyla birlikte şirketin 2017 yılı ana ortaklık net dönem karı 31,4mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yıla göre %25,5 oranında artış kaydetmiştir.

Ulusoy Un (ULUUN, Sınırlı Pozitif): İsviçre’nin uluslararası hammadde ticaretinin ağırlıklı olarak yönetildiği bir lokasyon olması ve ilaveten petrol, tahıl ürünleri ve her türlü hammadde ticaretinin finansmanının %60’dan fazlasının İsviçre’de yapılmakta olması, İsviçre’de ticareti destekleyici bir ekonomik ortam ve istikrarın varlığı, İsviçre bankacılık sistemindeki finansman alternatifleri, sermaye piyasalarına erişim kolaylığı vb. sağladığı avantajlar yönetim kurulunca değerlendirilmiştir. Bu kapsamda şirketin, uluslararası piyasalarda daha rekabetçi olabilmesi, bu piyasalarda daha etkili bir oyuncu olabilmesi ayrıca hammaddeye erişim avantajları elde edebilmesi ve hammaddeye ulaşırken oluşacak maliyet avantajlarından faydalanabilmesi amacıyla İsviçre’nin Cenevre şehrinde 1mn İsviçre Frangı tutarındaki sermayesinin %100’ü Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ne ait “ROLWEG S.A” ünvanlı bir şirket kurulmasına karar verildiğinden gerekli işlemlere başlanmıştır.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin