Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (13.06.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Fed faiz kararı öncesinde Çarşamba sabahına ihtiyatlı risk iştahı ile başlıyoruz. Dün ABD başkanı Trump ile Kuzey Kore liderleri Kim Jong Un arasındaki görüşme olumlu geçerken, ABD’de Nasdaq %0,57 ve S&P500 %0,17 oranında artış kaydetti. Bu sabah ise S&P500 vadeliler %0,19 artıdayken, Asya piyasaları ise karışık seyrediyor. ABD on yıllık tahvil faizi bu sabah %2,97 seviyesinin üzerine çıkmış durumda. DXY ise hafif yukarı yönlü hareket ediyor. EURUSD paritesi de bu sabah 1,174 seviyelerine sarkmış durumda. Piyasalar ana merkez bankaları toplantılarına odaklanmış durumda. Bugün TSİ 21:00’da Fed faiz kararını açıklayacakken, 25 baz puan politika faizinde artışa kesin gözle bakılıyor. Bu nedenle asıl Fed’in faiz artırım sayısını 3’te koruyup korumadığı önemli olacak. Buna ilaveten yarınki Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı toplantısından da şahin açıklamalar beklenirken, varlık alım programını sonlandırmaya yönelik sinyaller dikkatle takip edilecektir.  Cuma günü yapılacak Japonya Merkez Bankası (BoJ) faiz toplantısından ise herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Yurtiçi taraftan yarın arife olması ve yarım gün piyasalar açık olması nedeniyle bugün haftanın son tam işlem günü.  Dün de TL’de değer kaybı devam ederken, Dolar /TL 4,59’un üzerine yükseldi. Bu sabah da 4,587 seviyelerinde seyrediyor.  Buna ilaveten, ülke risk primi CDS 12 baz puan artarak 291 seviyesine yükselirken, 2 yıllık gösterge faiz ise 11 baz puanlık artışla 18,97 seviyesine ulaşmış durumda. Veri tarafına baktığımızda bugün yurtiçinde Nisan ayı sanayi üretim verileri takip edilecekken, yurtdışında ise İngiltere TÜFE, Euro bölgesi sanayi üretimi, ABD ÜFE ve Fed faiz kararı takip edilecektir.

MAKROEKONOMİ

ABD’de TÜFE dün bir sürpriz yapmadı ve beklentiler doğrultusunda açıklandı. Manşet enflasyon %2,8 ve çekirdek enflasyon %2,2 seviyesinde. 2 Mayıs’taki toplantısında Fed enflasyonda tavan yerine simetri kelimesine dikkat çekmişti. Yıllık enflasyonun %2’yi aşması simetri söylemiyle Fed’in normalleşmede hızını artırmasına şimdilik gerek bırakmıyor. Ama bu durum şimdilik, dolayısıyla Fed’in bu sene toplamda kaç kez faiz artırımı yapabileceğini işaret etmesi açısından bugünkü Fed toplantısı izlenecek.

Fed faiz kararı bugün TSİ 21’de, ayrıca bugün ABD’de TSİ 15:30’da ÜFE izlenecek. Fed’in politika faizini bu sene ikinci kez olarak 25 baz puan artırması bekleniyor ve böylece faizin %1,75-2 aralığına çekilmesi öngörülüyor. Neticede 2018 yılı için faiz artırım sayısı beklentisini toplamda 3’te koruyup korumadığı ve ekonomik projeksiyonların revizesi bizler için daha önemli olacak. İkinci çeyrekte öncü veriler beklentileri aşarak ABD’de büyümenin yukarı yönlü revizesi için kapıyı aralamış durumda.  Dolayısıyla Fed’in büyüme tahmininde yukarı yönlü bir revize gözlemleyebiliriz.

Yurtiçinde birinci çeyrekteki güçlü büyüme ardından bugün ikinci çeyreğin başlangıcına ışık tutacak Nisan ayına ait sanayi üretim verisi açıklanacak. Sanayi üretiminin yıllık bazda %6,2, aylık bazda %0,7 artış göstermesi bekleniyor.

  • Nisan ayında PMI endeksi 50 eşik seviyesinin altına gerilemiş, Mayıs ayında ise düşüşünü sürdürmüştü. Her ne kadar PMI verisi zayıflık gösterse de ihracatçı şirketler vasıtasıyla sanayi üretiminde etkisini hafiflettiğini gözlemleyebiliriz.
  • Sanayi üretimi tarafında Euro Bölgesi’nde genele yayılan bir zayıflık olduğu gözüküyor. Nisan ayına ait sanayi üretimleri Almanya ve Fransa’da artış beklentilerinin aksine düşüş gösterdi. Bölgenin en büyük ekonomilerindeki zayıflık ardından TSİ 12’de açıklanacak olan Euro Bölgesi’ne ait sanayi üretim verisinde de benzer görüntünün oluşması muhtemel.
  • Yarınki ECB kararında Draghi’nin bölge ekonomisinin gidişatına yönelik yapacağı açıklamalar ise dikkate değer. En son toplantıda Draghi, büyümenin ılımlaştığına dikkat çekmişti.

Dün İngiltere’de işsizlik oranı 1975 yılından bu yana en düşük seviyelerde kalmayı sürdürdü. İşsizlik oranındaki bu iyi seviyelere karşın ücretlerde enflasyonist bir baskı gözlenmiyor. İstihdam piyasasındaki sağlıklı seyir ise bu sene ekonomide gözlemlediğimiz zayıflığın geçici olabileceğine işaret edebilir. Bugün de TSİ 11:30’da Mayıs ayına İngiltere TÜFE rakamları izlenecek. Yıllık enflasyonun %2,4 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Güney Kore’de yerel seçimler gerçekleştirilecek.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Bagfaş (BAGFS, Sınırlı Pozitif): Şirket, Bulgaristan’a ihraç edilmek üzere Ardor Intertrade LP firmasından 1.000 ton NPK 15.15.15 ve 2.000 ton DAP gübresi siparişi aldığını açıklamıştır. Siparişin tutarı 1,1mn USD olup, sevkiyatın Haziran ayında tamamlanması planlanmaktadır. Ödeme mal mukabilidir.

İş Gayrimenkul (ISGYO, Öneri    “AL”, Nötr): Şirket, İstanbul ili, Kartal ilçesinde bulunan, 1.204,05 m2 yüz ölçümlü arsanın 4,5mn TL+KDV bedel üzerinden Rüstem Eyüboğlu Eğitim Kurumları A.Ş.’ye satılmasına ve satış bedelinin tapu devir tarihinde eş zamanlı olarak tahsil edilmesine karar vermiştir.

9 Mayıs 2018 Tarihli İş GYO raporumuz için tıklayınız…

Netaş (NETAS, Sınırlı Negatif): Netaş’ın ana ortağı ZTE’nin 17 Nisandan beri Hong Kong borsasında kapalı olan ZTE hisseleri, ZTE’nin ABD ile varılan anlaşma neticesinde 1,4 milyar dolar ceza ödeyeceğini açıklaması ardından tekrar işlem görmeye başlamasıyla, ZTE’nin hisselerinde Hong Kong borsasında %30’ların üzerinde sert düşüşler kaydedildi.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Pegasus, Mısır’ın en büyük özel havayolu şirketi Nile Air ile ortak uçuş anlaşması imzaladı. Yapılan kod paylaşımı anlaşmasıyla, Pegasus misafirleri Nile Air’in 15 Haziran’dan itibaren gerçekleşecek İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı – Kahire karşılıklı seferleri için biletlerini Pegasus satış kanalları üzerinden alabilecekler.

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SEKTÖR HABERLERİ

Çimento: Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından sektörün, ilk üç aylık verileri açıklandı. Rapora göre 2018 yılı Ocak-Mart döneminde iç satışlarda %19,5 artış oldu. Bölgesel bazda ise, iç satışlarda en büyük artış Doğu Anadolu bölgesinde yaşandı. Birlikten yapılan açıklamaya göre 2017 yılının ilk aylarındaki zorlu kış şartlarının, bu yıl yaşanmaması nedeniyle yılın ilk 2 ayında satışlarda %31’lik büyüme gerçekleşti. Satışlar Mart ayında ise aylık bazda %4 artarak normal seyrine döndü. Ayrıca bu dönemde sektörün ihracatını (çimento+klinker) en çok artırdığı ülke Haiti oldu. Bu ülkeyi Moritanya, Gana ve Brezilya izledi.

Enerji: Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) ilk gaz akışı, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de katıldığı törenle başlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Seyitgazi ilçesi Aksaklı Mahallesi’nde TANAP’ın açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün, enerjinin ‘İpek Yolu’ olarak tanımladığımız Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattının açılışını gerçekleştiriyoruz.” dedi. “Enerjiyi çatışma değil işbirliği zemini olarak gören anlayışımız, TANAP sayesinde bir kez daha ete kemiğe bürünmüştür.” diyen Erdoğan, “TANAP, ortak vizyonumuzun en son meyvesidir. TANAP aynı zamanda devreye alacağımız yeni projelerin müjdecisidir.” diye konuştu. Erdoğan, “TANAP başlangıç kapasitesi yıllık 16 milyar metreküp doğalgazdır. Bunun 6 milyarı Türkiye’ye, 10 milyar metreküpü ise Avrupa’ya taşınıyor.” ifadesini kullandı. (Kaynak: Dünya)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Katmerciler (KATMR, Sınırlı Pozitif): Milli Savunma Bakanlığı ile şirket arasında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan Zırhlı/Zırhlandırılmış Dozer projesinin tedariki maksadıyla 08 Haziran 2018 tarihinde, 24,3mn TL bedelli sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin piyasayı toplam fonlama miktarı 113 milyar TL’den 106 milyar TL düzeyine geriledi. Merkez Bankası  fonlamasının tamamını API’den sağladı. Böylece ortalama fonlama maliyeti ise %16,90 seviyesinden %17,23’e yükseldi.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin