Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (07.12.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Almanya’da sınai üretim sabahına toparlanan risk iştahı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,03 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,8540 seviyesinden geçiyorlar. Dün, Almanya’da açıklanan fabrika siparişleri aylık bazda %0,5 oranında artış kaydetti. Beklenti, Ekim ayında siparişlerin %0,2 oranında gerilemesiydi. Bir önceki Eylül ayı verisindeki artış da %1’den %1,2 oranına yükseltildi. Türkiye sınai üretim ve Almanya sipariş verisindeki eş-zamanlılık sene başında azalmış, korelasyon gücünü kaybetmişti. Yaz ayları ile birlikte iki değişken arasındaki korelasyonun güçlendiğini gözlemliyoruz (Şekil 1). Bugün TSİ 10:00’da Alman sınai üretimin Ekim ayında %0,9 oranında artış kaydetmesi bekleniyor. Almanya’daki verilerin ardından yarın Türkiye Ekim ayı sınai üretim verisinde pozitif değer görme şansımız yükseldi.

Avrupa’dan gelecek bir diğer veri üçüncü çeyrek büyümesinin nihai hali (TSİ 13:00). Üçüncü çeyrekte dönemsel %0,6 oranında büyüyen Avrupa ekonomisi için bugün yeni bir güncelleme beklenmiyor. Son çeyrekte Avrupa ekonomisinin ivmeleneceği beklentimizi koruyoruz. Alman devlet otoriteleri dünkü fabrika siparişleri verisinin ardından önümüzdeki altı aya ilişkin pozitif açıklamalarda bulundular.

Çin’den gelecek günün verisi rezervler. Rezervlerin 3,1 trilyon ABD Doları tutarı üzerinde artışını sürdürmesi bekleniyor. Çin rezerv verisi 2015 – 2016 döneminde kritik bir risk gösteresiydi. Zira ülkeden çıkan sermaye rezervlerde baskı unsuru oluşturmuştu. Ancak Remninbi’nin dengelenmesi, finansal istikrarın pekişmesiyle rezerv kaybı bu yılın Ocak ayında 3 trilyon seviyesinde durduruldu. Çin ekonomisindeki istikrarlı seyir rezerv artışıyla sonuçlanıyor.

Her Perşembe günü gibi bugün de TSİ 14:30’da sermaye hareketlerini ve döviz tevdiat hesaplarını (DTH) izleyeceğiz. Akşamüzeri TSİ 15:30’da Hazine Nakit Dengesi açıklanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Isuzu (ASUZU, Pozitif): İsrail distribütörü Universal Trucks Israel Ltd.’nin kazanmış olduğu bir ihale kapsamında distribütörden yaklaşık 18,6mn EUR tutarında bir sipariş alınmış ve teslimata ilişkin sözleşme imzalanmıştır.

Söz konusu sipariş ile ilgili teslimatlara 2018 yılı içerisinde başlanması ve teslimatların 2019 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Özak GYO (OZKGY, Nötr): Antalya Demre’de yer alan günübirlik turizm tahsisli gayrimenkule ilişkin olarak ön izin süresi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 4 ay süre ile uzatılmıştır. Diğer yandan, Şirket 24 Kasım’da duyurlan vergi cezası ile ilgili olarak uzlaşma talebinde bulunmuştur.

TAV Havalimanları (TAVHL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): TAV Havalimanları’nın Kasım ayında hizmet verilen yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %20 oranında artarak 9 milyona ulaşmıştır. Kasım ayı verileriyle birlikte Ocak- Kasım dönemi yolcu sayısı %9,1 oranında artmış ve toplam hizmet verilen yolcu sayısı da 105,8 milyona ulaşmıştır. Toplam yolcu sayısı içinde yurtdışı yolcu sayısının payı 2016 yılının ilk onbir ayındaki %14,5’ten 2017 yılının aynı döneminde %16’ya yükselmiştir.

25 Ekim 2017 Tarihli TAV Havalimanları raporumuz için tıklayınız…

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Nötr): Bağlı ortaklığı Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin (Avea) mali yapısının güçlendirilmesi ve Avea tarafından kullanılan hissedar kredisinin finansman maliyetlerinin Avea bilançosu ve finansal yapısı üzerinde yarattığı etkinin azaltılması amacıyla Avea’nın 11.200mn TL olan ödenmiş sermayesinin 15.800mn TL’ye çıkartılmasına karar verilmiştir. Söz konusu artışın tamamı Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin Avea’dan olan hissedar kredisi alacağından karşılanacaktır.

Türk Telekom CEO’su Paul Doany, şirketin değerlendirme ve 5 yıllık strateji toplantısında şu açıklamaları yaptı: Türk Telekom daha fazla kurumsal girişim sermayesi çalışması yapacak; sağlık, enerji, mobil aplikasyonlar ilgi alanımız Türk Telekom elektrik dağıtım şirketleriyle işbirliği yapacak, internet penetrasyonunu artırmak için bu işbirliği kullanılacak Türk Telekom’un mobil pazar payı şu anda %25,5 yıllık iş planımıza göre 5 yılda maliyet etkin bir şekilde %30’a çıkması gerekiyor. Kurumsal girişim sermayesi alanında hedefimizde ilk olarak 5 şirkete yatırım var, ne kadar pay sahibi olacağımız konusunda esneğiz, ilk şirketlerde %25-35 pay sahibi olabiliriz. Benim bu şirkete dönme sebebim hissedarlar ile şirket arasında izolasyon sağlayıp şirketin faaliyetlerinin etkilenmemesini sağlamak. İşim gelir ve marj büyümesi sağlayabilecek bir iş planı ortaya koymak; Türk Telekom hisselerini kim alırsa iyi bir getiri sağlaması için bunu yapıyoruz; Türk Telekom hisselerini kim alırsa çok mutlu olacak. Türk Telekom Argela gibi iştiraklerini, hem de girişim sermayesi yatırımı yapacağı şirketleri büyütüp borsada halka arz olmalarını hedefliyor. Türk Telekom’da Capex’in şu anda gelire oranı %20, bunu ileride %15 civarına indirmek istiyoruz. (Kaynak: Reuters)

27 Ekim 2017 Tarihli Türk Telekom raporumuz için tıklayınız…

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri “EKLE”, Nötr): Dün açıklanan SPK bülteninde yer alan bilgiye göre Banka’nın 750mn USD tutarındaki ihraç belgesi onaylanmıştır.

9 Kasım 2017 Tarihli TSKB Raporumuz için tıklayınız…

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Dün açıklanan SPK bülteninde yer alan bilgiye göre Banka’nın 10 milyar TL tutarındaki tahvil ihracı onaylanmıştır.

30 Ekim 2017 Tarihli Yapı Kredi Bankası Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

AVM: Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin ekim ayı sonuçları açıklandı. Buna göre ciro endeksi 2017 Ekim döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde %16,2 artış kaydederek 237 puana ulaştı. AVM’lerde kiralanabilir alan (m²) başına düşen cirolar Ekim 2017’de İstanbul’da 1.055 TL, Anadolu’da 803 TL olarak gerçekirken, Türkiye geneli metrekare verimliliği 904 TL’ye yükseldi.

Bankacılık: Bankacılık Kanununun 10 uncu maddesi ile Bankaların İzne Tabi İşlemleri İle Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 7 nci maddesi kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde, Kurulun 02.05.2016 tarihli ve 6880 sayılı Kararı ile kuruluş izni verilen Bank of China Turkey A.Ş.’ye faaliyet izni verilmesine karar verildiği Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Havacılık: Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 2017 yılı Kasım ayına ait havayolu yolcu ve uçak istatistiklerini açıkladı. Buna göre yılın 11. ayında Türkiye geneli havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısı bir önceki yılın aynı göre %15,3 artarak 14,3mn kişi olarak gerçekleşmiştir. Böylece yılın ilk 11 ayında toplam yolcu sayısı 179,1 milyona yaklaşırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre artış %10,5 olmuştur.

Rapor için tıklayın.