SPK Haftalık Bülteni – (06.12.2017)

SPK 6 Aralık 2017 tarihli Haftalık Bülteni yayımlandı.

Öne Çıkan Başlıklar

  • Safkar’ın halka arzına onay

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Safkar Ege Soğutmacılık Klima Soğuk Hava Tesisleri İhracat İthalat Sanayi ve Ticaret’in halka arzına onay verildiğini açıkladı.

SPK bülteninde yer alan bilgilere göre Safkar ayrıca, 18.000.000 lira değerindeki mevcut sermayesini bedelli olarak 9.000.000 lira artırarak 27.000.000 liraya çıkarak. Hisselerin halka arz fiyatı ise 1.98 lira olarak belirlendi.

Bültende yukarıdaki bilgilere ek olarak şirketin söz konusu işlemleriyle ilgili, “Kurulumuzun VII-128.1 sayılı Pay Tebliği’nin 9 uncu maddesi gereği olarak, halka arz edilecek payların nominal değerinin %25’ine tekabül eden 2.250.000 TL nominal değerli paylar da satışa hazır hale getirilecektir.” ifadeleri yer aldı.

  • Denge Yatırım Holding’in çağrı fiyatına onay

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Pazarı’nda işlem gören Denge Yatırım Holding paylarının Raci Şaşmaz tarafından satın alınmasının ardından hissedarlara yapılacak zorunlu pay alım teklifi hakkında kararını açıkladı.

SPK’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Denge Yatırım Holding A.Ş. (Şirket)’nin sermayesini temsil eden 1.369.500 TL nominal değerli (A) grubu imtiyazlı paylar ile 3.965.930 TL nominal değerli (B) grubu payların 16.10.2017 tarihinde Tayyar Raci ŞAŞMAZ tarafından satın alınması nedeniyle, Şirket’in diğer ortaklarına ait payları 1 TL nominal değerli B grubu pay için 4,50 TL fiyat üzerinden satın almak üzere Tayyar Raci ŞAŞMAZ tarafından zorunlu pay alım teklifinde bulunması amacıyla hazırlanan pay alım teklifi bilgi formunun Kurulumuzca onaylanması talebinin olumlu karşılanmasına karar verilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

  • İttifak işlemlerinden dolayı Barış Seyhan’a ceza

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İttifak Holding (ITTFH) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak gerçekleştirdiği inceleme sonucunda bir kişiye idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

SPK bülteninde konu ile ilgili yer alan bilgilere göre, ITTFH pay piyasasının arz ve talebi ile fiyatı hakkında yanıltıcı izlenim uyandırmak sebebiyle Barış Seyhan, 145.548 lira idari para cezasına çarptırıldı.

  • TGSAS hisselerinde iki isme ceza

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), TGS Dış Ticaret (TGSAS) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda, iki kişiyi idari para cezasına çarptırdı.

SPK bülteninde yer alan bilgilere göre, TGSAS pay piyasasının arz ve talebi ile fiyatı hakkında yanıltıcı izlenim uyandırmak sebebiyle Beşir Kaya 26 bin 259 lira, TGSAS pay piyasasında yetkilendirme olmaksızın bir başkasına hesabını kullandırarak işlem gerçekleştirilmesine imkan sağlayan Eray Tanrıverdi ise 22 bin 407 lira idari para cezası ödeyecek.

  • SPK’dan DRT Kurumsal Finans’a ceza

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), DRT Kurumsal Finans Danışmanlık Hizmetleri hakkında yapılan inceleme sonucunda, şirket hakkında idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

SPK bülteninde yer alan bilgilere göre söz konusu şirket, Uluslararası Değerleme Standartları’na aykırı değerleme raporu hazırlandığı gerekçesiyle 24.672 lira idari para cezası ödeyecek.

  • Flap Kongre hisselerinde işlem yasağı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Flap Kongre Toplantı Hizmetleri Otomotiv ve Turizm (FLAP) pay piyasasında, usülsüz işlem yapıldığını tespit etti. FLAP hisselerindeki işlemlerin incelenmesinin ardından, Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/1 maddesinde yer alan, piyasa dolandırıcılığı kapsamındaki işlemleri sebebiyle 6 şahıs ve bir şirkete işlem yasağı uygulanmasına karar verildi.

Söz konusu işlemleri gerçekleştirdiği belirlenen Seda Turan, Sabahattin Turan, Mustafa Sungur, Gökhan Saygı, Orçun Taştan, Özkan Öztürk ve 2M Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret hakkında FLAP pay piyasasındaki işlemlere ilişkin olarak 6 ay işlem yapma yasağı getirildi.

SPK Bülteni’nin tamamı için tıklayın.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN