Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (01.02.2018)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

PMI gününe Asya’dan gelen güçlü veri akışıyla uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,38 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,7560 seviyesinden geçiyorlar. Sabahın erken saatleriyle birlikte Asya’da Ocak ayı PMI değerleri açıklanmaya başlandı. Asya’daki PMI değerleri, “senkronize” küresel büyümeyi teyit ediyorlar. Güney Kore’nin ihracatı yıllık %22,2 oranında artışla 2018 yılına başladı. Önceki gün Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ocak ayında ihracat rekoru kırılacağını belirtmişti. Senenin başında dış ticaret için ortam son derece elverişli.

Türkiye için Ocak ayı PMI değeri TSİ 10:00’da açıklanacak. Dün, SAMEKS endeksinde beklediğimiz gibi, küresel konjonktürle uyumlu şekilde imalat sanayisinin hız kazandığını gözlemledik. Bugünkü PMI verisinin Türkiye sanayisindeki ivmeyi yansıtması mümkün. ABD’de ise ISM (PMI karşılığı) TSİ 18:00’de açıklanacak. ABD verisi de güçlü seyrini sürdürecektir.

Yurt-içinde, (Pazartesi sabahı açıklanacak yeni yılın ilk enflasyon verisi öncesinde) İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) fiyat endekslerini gözlemleyeceğiz. Her Perşembe günü gibi bugün de döviz tevdiat hesaplarını (DTH) ve sermaye hareketlerini takip edeceğiz. DTH’ları incelerken Euro / Dolar paritesindeki gelişmeleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Zira Euro mevduat sahiplerinin bakiyeleri önce ABD Doları cinsine çevrilmekte. Paritenin 1,25 seviyesine hareketiyle aslında Euro cinsinden tutulan tasarruflar, ABD Doları’na çevrildiğinde suni bir artış ortaya çıktı!

Küresel risk iştahı açısından ABD’de araç satışlarıyla birlikte verimliliğe ilişkin birim işçilik ücreti (TSİ 16:30) verilerini de gözlemleyeceğiz. Günün yurt-dışındaki kritik gelişmesi Hindistan bütçe tasarısı. Önümüzdeki sene Hindistan’da genel seçimler var. Bu nedenle ülkenin kamu harcamalarında kemer sıkması kolay görünmüyor. Piyasanın odaklanacağı konu Hindistan’ın bütçe gelirlerini nasıl öngöreceği ve ne çeşit politikalar önereceği. Ancak vergi gelirleri üzerinden makul bir tasarı meclise sunulursa piyasalar onaylayacaktır. Gelişen Ülke merkez bankaları arasında Çekya’nın faiz arttırımlarını 25 baz puan ile sürdürmesi mümkün (TSİ 15:00).

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Akbank’ın 2017 yılının son çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %1,7 oranında artarak 1.524mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.468mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 1.470mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada net faiz gelirlerinin beklentimizin üzerinde gelmesi etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…

Garanti Bankası (GARAN, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Garanti Bankası’nın 2017 yılının son çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %8,5 oranında artarak 1.699mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.592mn TL’nin,  hem de piyasa beklentisi olan 1.584mn TL’nin üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir. Tahminimizdeki sapmada, net faiz gelirlerinin beklentimizin üzerinde, ticari zararın ise beklentimizin altında gelmesi etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…

Akiş GYO (AKSGY, Nötr): Kurlarda görülen aşırı dalgalanmalar neticesinde kiracılara destek olmak amacıyla, Şirket tarafından ihtiyari olarak belirlenecek olanlara 01/02/2018 – 28/02/2018 tarihleri arasındaki bir aylık kira dönemi ile sınırlı olarak uygulanmak kaydı ile kira sözleşmelerinde öngörülen ödeme tarihindeki USD kurunun 3,60TL, EURO kurunun ise 4,40TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Turkcell (TCELL, Öneri “EKLE”, Nötr): Turkcell Ukrayna’daki bağlı ortaklığı Lifecell’in bu ülkedeki 4G lisans ihalesini kazandığını duyurdu. Şirket KAP’a yaptığı açıklamada, 4G lisans ihalesinin bugün gerçekleştirilen 2600 MHz’lik kısmı için Lifecell’in Lot 1 ve Lot 2’nin toplamı olan 15 MHz frekans bandında 15 yıl süreli lisansı almaya hak kazandığını belirtti. Açıklamaya göre, ihale kapsamında şirketin yükümlülüğü 32,5mn USD’ye karşılık gelirken; dönüştürme ücreti dahil toplam tutar ise 39,1mn USD olacak. 4G Lisans ihalesi kapsamında 1800 MHz frekansının ihalesinin ise 2018’in ilk çeyreğinde yapılmasının beklendiği ifade edildi. (Kaynak: Reuters)

Buna ek olarak, şirketin Yönetim Kurulu, sermayesinin tamamına sahip olduğu Turkcell Finansman A.Ş. tarafından sigorta acenteliği faaliyetleri ile iştigal edecek 300bin TL sermayeli bir şirket kurulmasına karar vermiştir.

18 Ocak 2018 Tarihli Turkcell raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Hisse Taraf Bilgisi: 2017/36 sayılı duyuru ile bildirildiği üzere: Borsanın yönetim kurulunun 29/12/2016 tarihli toplantısında işlem verilerinde taraf bilgisinin gösterilmesine ilişkin uygulamanın, piyasa üzerindeki etkilerinin izlenebilmesi amacıyla deneme amaçlı olarak başlatılması uygun görülmüştü. Bu doğrultuda; 2018 yılının Şubat ayında taraf bilgisi kapatılacak olan paylar EREGL, GARAN, SAHOL, SKBNK ve OTKAR olarak belirlenmiştir.

Savunma Sanayi: Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı sonrası açıklama yapıldı. Açıklamada, bedeli 9,4 milyar dolar olan 55 projenin değerlendirildiği kaydedildi. Kaynak: AA

Turizm: Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan geçici verilerle hazırlanan “Giriş-Çıkış Yapan Ziyaretçiler, Yabancı ve Vatandaşlar” istatistiklerine göre, Aralık ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı, 2016’nın aynı ayına göre %30,8 artarak 1,7mn oldu. Türkiye’ye Aralık’ta 187.463 kişiyle en fazla yabancı ziyaretçi Gürcistan’dan geldi. İran’dan 187.292 kişi Türkiye’yi ziyaret etti. Ocak-Aralık dönemindeki ziyaretçi sayısı da 2017 yılının aynı dönemine göre %27,8 artarak 32,4mn oldu.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin