Borsa İstanbul Analizi: Endeks neden düşüyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, borsa ve kripto para işlemlerinde küçük bir vergi alınmasının tartışıldığını belirtti. Bu verginin çok düşük olacağını, on bin işlemlerden bir veya iki gibi rakamlara denk geleceğini söyledi. Bazı fenomenler, zararımızı da sigortalayacaklar mı diyerek kimilerine göre infial oluşturdu kimilerine göre haklı bir talepte bulundu.

Şer odağı İsrail, Gazze’deki saldırıları ve sivil katliamını sonlandırmayı kabul ettiği yönündeki haberleri yalanladı. Sosyal medyada Türkiye’den İsrail’e katliama katılan Yahudi kökenli vatandaşların vatandaşlıktan çıkarılması talep edildi.

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Gazze’de ateşkes sağlanması kararının kabul edilmesini, “Gazze’deki katliamın sona ermesi için önemli bir adım” olarak nitelendirdi. Ayrıca, İsrail’in kalıcı ateşkese uymayı taahhüt etmesi ve kararın tüm unsurlarını eksiksiz uygulaması gerektiğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail’de Başbakan Netanyahu ile Gazze’de ateşkes sürecini görüştü ve ateşkes önerisinin arkasında olduklarını belirtti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, faiz indirimleri arasında birkaç toplantı beklenebileceğini ifade etti.

Apple, yeni yapay zeka yeniliklerini tanıttı. Elon Musk, OpenAI ile entegrasyonun güvenlik sorunlarına yol açabileceğini belirterek, bu durumda Apple cihazlarını şirketlerinde yasaklayacağını söyledi.

Döviz Endeksinde işlem yapmayı öğrenmek, bilhassa yatırımcıların doğru kararlar vermesi açısından oldukça önemlidir. Bu kaynaklar, doların diğer önemli para birimleri karşısındaki performansını incelemek için sıklıkla kullanılır. Ekonomik takvimdeki olaylar önemlidir çünkü temel ekonomik olayların ve göstergelerin zamanlamasını takip ederek yatırımcılara rehberlik ederler.

Grafik TradingView’den

Borsa endeksi 11115 seviyesinden paraşütle indi. Şu anda 10050’de bulunan Borsa İstanbul yeşil bir mum çiziyor sonunda. Yüzde 0.51 ‘lik bir artış var. 10.200 güvenli alanlar ancak bunun altında bir momentum var.

9400 ‘e kadar inerse yurt dışındaki yarı iletkenlerin performansının altına inebilir ve  ayrışabilir. Lux Algo’nun Smart Money osilatörü 9750’nin önem taşıdığını belirtiyor. 10670 kurban bayramı öncesi zor çünkü indikatörler güçsüz kaldı.

Sonuç itibariyle, bölgesel tansiyon artarken teknoloji gelişimi de hiç olmadığı kadar hızlı oluyor. Nvidia’dan 1 sene önce bahsetmiştik ve şu an 10 katı ancak israil’e destek vermesi nedeniyle boykot ediliyor. Çin ise Uygur zulmü ve ABD boykotu nedeniyle 3 nm’li işlemci teknolojisine geçiş yapamıyor.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!