Borsa döngüsü

Borsa – Döngüden döngüye geçiş

Borsa için Mart 2021 başındaki yazımızda “döngüsel yatırım” belirtimi yapmıştık. Devamında çok hızlı düşüş görüldü. Bir döngüden öbürüne geçiş yapılırken arada üretilmiş sinyallerin doğası geleceği belirliyor. Hızlı düşüşün toparlanmasını tamamlamamış olsa da, bazı hisselerin yılın en yükseğini gördüklerine işaret edelim. Demektir ki bu hisselerin sinyal doğası farklı yapıdadır. Şu ana dek çoğunluğun sevdiği matematik dışı yazdık. Ancak içine sayısal hesapları sokmadan piyasada fark yaratmak mümkün olmuyor. Buna fraktal bakış da diyebiliriz: kırılımların yapısı geleceği belirler.

Son 5 yıl bilanço: dalgalanmalar sonucu 5 yıldır ucuzluyor (haftalık zaman ölçeği)

Seviye belirtmek balık tutmayı öğretmez, dolayısıyla biriken fraktal enerjisi üzerinden belirtelim: prim dağılımı son 5 yılın 2. döneminde hızlandı. Buna karşılık biriken enerji sıfıra indi. Bir başka deyişle enerji birikmesi gerekir. Bunun içinde zamanda ilerleme gerekiyor: haftaların geçmesi gerekiyor.

– Enerji kıyas: son 5 yılın ilk dönemi enerjisi, 2 dönem enerjisine göre daha düşük kalmadıkça yükseliş tetiklenmesi başlamayacaktır. Bu yaklaşımı, kullandığınız gösterge setlerine yedirerek görebilirsiniz.

Kümülatif bakış:

– Son 5 yılın kümülatif primi mart 2021 kırılımıyla hızlı düzeltme getirdi. Buna karşılık enerji birikimi devam edecek görünüyor.

Son 1 yıl: sinyal gücüne karşılık reel getiri düşüyorsa düzeltme gelir (günlük zaman ölçeği)

Borsa son 1 yılda dalgalanmalar gösterirken, Covid 19 etkisini de içselleştirmeye devam ediyor. Fiyatlara yansıyan bu durumun sonucu olarak, yılı temsil eden ortalamaya karşılık daha kısa vadeli ortalamaların yapısına bakmak gerekiyor. Geçmişten örnek verelim: 16 Temmuz 2020  – 16 Eylül 2020 arası 2 aylık dönemde biriken sinyal gücü, yükselişi tetikleyen, başlatan hareket olmuştu. Bu hareketin gücünü, devamlılığını ise Temmuz 2021 öncesi dalgalanmalar belirlemişti.

Şimdi de benzer şekilde gidiyoruz: Mart 2021 kırılmasıyla birlikte tetikleyici enerji birikmeye başladı. Tetiklenme sonrası hareketin gücünü Mart 2021 öncesi belirlemektedir. Klasik teknik analiz aksine belli seviyelerin geçilmesi hareketin devamı için yetmemektedir. Belli seviyelerin altında zaman boyutuna göre kalınan, oyalanan sürenin artması yükselişi getirecektir. Neden yükseliş? Basit cevapla: geçmişin biriken enerjisi bunu gerektirmektedir.