Bolu Çimento Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (03.05.2016)

1Ç16 Finansal Sonuçlar – Hafif Olumsuz

Potansiyel Getiri: 11%

Marjlarda bozulma

Bolu Çimento, 1Ç16’da 16mnTL net kar açıklamıştır. Bu rakam, bizim beklentimiz olan 20mnTL ve konsensüs tahmini olan 18mnTL’nin altındadır. Tahminimiz ve açıklanan sonuçlar arasındaki fark, gerileyen çimento fiyatlarının marjları baskı altında bırakmasından kaynaklanmıştır.

Hatırlanacak olursa, Bolu Çimento Temmuz 2015’te klinker üretim kapasitesini yılda 1mn tona çıkarmıştı. Kapasite artışıyla beraber, Bolu Çimento Orta Anadolu bölgesindeki rakiplerine kıyasla daha cazip fiyatlarla çimento sunarak yeni müşteriler kazanmaya çalışmaktadır. Yükselen amortisman gideriyle beraber, Şirketin brüt kar marjı 1Ç16’da yıllık bazda 7.1 puan daralma göstermiştir. Şirketin FVAÖK marjı, 1Ç16’da yıllık bazda 1.7 puan daralmıştır.

Hafif olumsuz piyasa etkisi bekliyoruz

Beklenenden düşük gelen net kar ve marjlardaki bozulma ile, açıklanan sonuçların hisse etkisinin hafif olumsuz olmasını bekliyoruz.

Tahminlerimizde güncellemeler

2016 ve 2017 net kar tahminlerimizi sırasıyla %2 ve %6 yükseltiyoruz. Orta vadede Orta Anadolu çimento sektöründe normalleşme ve dolayısıyla marjların iyileşmesini bekliyoruz. Bolu Çimento hisseleri için 12 aylık hedef fiyatımızı 6.65TL’den 7.60TL’ye yükseltiyoruz. Hedef fiyatımız, %11 getiri potansiyeli sunmaktadır. Bolu Çimento hisseleri için “Endeksin Üzerinde Getiri” (EÜ) tavsiyemizi koruyoruz.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!