Boğaziçi Beton Halka Arz İçin SPK’ya Başvurusunu Yaptı

Boğaziçi Beton, Halka Arz Kapsamında İzahname Onayı İçin SPK’ya Başvuruda Bulundu

Türkiye’nin ve İstanbul’un önde gelen hazır beton üreticilerinden Boğaziçi Beton, şirket paylarının sermaye artışı ve ortak satışı yoluyla halka arzı kapsamında izahname onayı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurusunu gerçekleştirdi.

2003 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Boğaziçi Beton, halka arz için ilk adımı attı. Boğaziçi Beton, şirket paylarını halka arz etmek için 25 Mart 2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulundu. Şirket, aynı tarihte halka arz sonrasında payların Borsa İstanbul’da işlem görmesi için de başvuru yaptı.

Türkiye’nin ve İstanbul’un önde gelen hazır beton üreticilerinden olan Boğaziçi Beton’un sermaye artışı ve ortak satışı yoluyla paylarının halka arz edilmesi planlanıyor. Halka arz sürecinin yönetimi Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından yapılacak.

Halka arz için izahname onayı başvurusu yapan Boğaziçi Beton, ana faaliyet konusu olan hazır beton üretimi ve satışı faaliyetlerinin yanı sıra agrega maden işletmeciliği ve inşaat malzemeleri ticareti faaliyetlerini de yürütüyor.

Sektörün önde gelen “Hazır Beton” ve “Agrega” şirketlerinden biri

Kurum hakkında bilgi veren Boğaziçi Beton Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Zengin: “Şirketimiz, 2003 yılında tek hazır beton santrali ile hazır beton üretimi ve satışı amacı ile kuruldu. İstanbul’da 8 sabit lokasyon ve 13 mobil lokasyon olmak üzere (yüksek hacimli hazır beton satışı yapılan projelerin içerisine kurulan hazır beton santralleri) toplam 21 lokasyonda, 26 adet hazır beton santrali ile hazır beton üretimi ve satışı yapıyoruz. Ayrıca kendimize ait 26 adet hazır beton santraline ilave olarak faaliyetlerini yürütmek adına kiraladığımız 4 adet hazır beton santralimiz bulunuyor. Kiralanan santraller ile birlikte toplam 30 adet hazır beton santrali ile hizmet veriyoruz. Ayrıca kendimize ait 553 adet araç, iş makinası ve makine ekipmanlarımız bulunuyor” dedi.

Kurumun 2020 yılsonu itibariyle toplam hazır beton üretim kapasitesinin yaklaşık 6 milyon m3 olduğunu anlatan Zengin: “Sektörün önde gelen hazır beton şirketlerinden biri olmamız yanında, yıllık yaklaşık 6.000.000 ton agrega üretim kapasitesine sahip iki taş kırma tesisi ile İstanbul’un en yüksek kapasiteli agrega maden ocaklarından birini işletiyoruz” dedi.

Yıllar içerisinde tamamlanan yaklaşık 1285 proje

Konut, Residence, AVM, Otel, Kentsel Dönüşüm Projeleri, Metro, Yol, Kavşak, Tünel, Alt/Üst Geçit vb. Ulaşım Projeleri, Dere Islah Projeleri, Hastane, Eğitim Kurumları inşaa işlerinde faaliyet gösteren ve müşterilerine en modern üretim modelleriyle hizmet veren Boğaziçi Beton, bugüne kadar yaklaşık 1285 büyük projede yer aldı.

Zengin: “Maslak 1453, Kuzey Marmara Otoyolu, Vadi İstanbul, Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Projesi, Mall of İstanbul, 5. Levent, Skyland vb. gibi hem yap-sat hem de özel/devlet taahhüdü kapsamında birçok mega projede hizmet verdik. Boğaziçi Beton olarak hali hazırda Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek binası olma özelliğini taşıyan Merkez Bankası’nın hazır beton tedariki başta olmak üzere, İstanbul içerisinde yapılmakta olan birçok Metro, Alt Yapı, Yol, Kentsel Dönüşüm ve Tünel projelerinde hazır beton ve agrega teminini gerçekleştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Kamuoyu Aydınlatma Bilgisi (Disclaimer)

“İşbu doküman, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbir şekilde sermaye piyasası araçlarının satın alınması için herhangi bir yoldan halka çağrıda bulunulması amacını teşkil etmemekte olup; menkul kıymetlerin halka arzı anlamına gelmemektedir.

İzahname onay başvurusu Sermaye Piyasası Kuruluna 25 Mart 2021 tarihinde yapılmış olup, Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin planlanan halka arzı ile ilgili taslak izahname halihazırda Sermaye Piyasası Kurulu tarafından incelenmektedir ve henüz Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmamıştır. Şirket ve halka arz edilecek paylarla ilgili bilgileri içeren taslak Izahname; Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin internet sitesinde (www.bogazicibeton.com) ve Şirket’in halka arzına aracılık edecek Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin internet adresinde (www.vakifyatirim.com.tr) yayımlanmıştır.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayını müteakip kesinleşen İzahname ayrıca ilan edilecektir. Halka arz kapsamında herhangi bir yatırım kararı Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayını müteakip verilmeli ve yatırımcılar bu kararlarını İzahname’de ve Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu’nda yaptıkları incelemelere dayandırmalıdır. İzahname, Şirket ve halka arz edilecek paylara ilişkin bilgileri içeren hukuken bağlayıcı tek belge olacaktır. Halka arz, ilgili yasal ve idari onayların alınmasına ve piyasa şartlarının uygunluğuna bağlıdır.

Halka arzın gerçekleşeceğine dair herhangi bir garanti bulunmamaktadır ve bu aşamada yatırım kararı Şirket’in halka arz ile ilgili düşüncelerine dayandırılmamalıdır. Bu basın bülteni, teklife ilişkin bir tavsiye niteliği taşımaz. Yatırım yapmayı düşünen kişiler, bir yatırım danışmanına veya bu tür yatırımlara yönelik danışmanlık konusunda uzmanlaşmış yetkili bir kişiye danışmalıdır.”