Bitcoin, Ethereum ve Solana: Yine mi MetaVerse?

Facebook’un Libra’sı Diem’e dönüşmüş ve Avrupa’dan büyük tepki almıştı. En son başka bir şirkete, Silvergate Capital Corporation 182 milyon dolara satıldı. Açıkçası Facebook web3 ‘ün ve merkeziyetsizliğin peşinde multi-milyar dolarlar arayan bir şirket. Fakat kendisi aşırı merkezi ve web3 ‘ü bırakın en güçlü şekilde kullanıcıları ve grupları kontrol ve takip eden bir platform.

Fakat kriptoda öyle bir trend oluştu ki metaverse, oyun dünyasını içine alan bir platform olmayı vaad ettiğinden fake yani yalan projeler bile saniyeler içinde 10 milyon dolarlar topluyor. Örnek vermek gerekirse Netflix Squid Game yalan tokenı milyonlarca kişiyi birkaç haftada 10 binlerce kişiyi mağdur etti.

TSLA grafiği, 1084 USD ile hafif pozitif kapattı.

Grafik TradingView’den

Bitcoin 47 bin direncini hafif aştı fakat tam kıramadı. Asya’dan bazı hedge fonların Ethereum alması Bitcoin’e de olumlu etki yaptı ve güven tazeledi. Bu hafta Metaverse ve oyun coin’leri ile web3 olumlu bir havada devam ederse 48 bin direnci test edilebilir.

Grafik TradingView’den

Ethereum (ETH), altcoinlerin nereye hareket edeceğini anlamak istiyorsanız Ethereum göz atın diyebiliriz. Etherium ilk altcoindir ve daha küçük altcoinler onun hareketlerine bağlıdır!

Grafikte 3.200 dolarlık destek seviyesinin ve şimdi de destek olarak fiyat testi seviyesinin yanlış bir şekilde koptuğunu görebiliriz! Bu destek seviyesinin üzerinde konsolide etmek şimdi çok önemlidir. Bu, alıcının hala güçlü olduğu ve sadece yerel bir düzeltme gördüğümüz anlamına geliyor!

Grafik TradingView’den

SOLUSDT’da 129 USD ve 146 USD direncine önemle bakılmalıdır. En hızlı olup güvenden hafif taviz veren Solana’nın 500USD olacağı 1 sene evvel konuşuluyordu ancak tekrar 80 ‘lere inip yükselmesi birçok yatırımcıyı mağdur etti. Özellikle vadeli işlem yapanlar sosyal medyada asla 80 USD’yi tekrar göreceğini beklemiyordu.

Sonuç olarak, kriptoda trend yukarı ve açgözlülük ve korku nötral sinyallerde. Ancak bu giga şirkete güvenip bu trende girmeden önce ve Ripple davasının sonucunu sorgulamadan önce risk yönetimi iyi yapılmalıdır. Zira kripto yükselirken zor yükseliyor fakat düşerken destekleri, özellikle balina işlemciler yüzünden, aşırı düşüş gösteriyor. Facebook herhangi bir regülasyon sorunuyla karşılaşırsa ani bir geri çekilme söyleminde bulunabilir.

Okan Özdemir