Bitcoin, Ethereum, Solana: Ağır kripto kışı

Kripto para birimlerinin (örneğin, Bitcoin, Ethereum) fiyatları genellikle belirsizlik ve volatiliteden etkilenebilir. Kış ayları, ekonomik etkenler ve politikalar gibi dış faktörlerin yanı sıra, endüstriye dahil olanların davranışları da fiyatlar üzerinde etki edebilir.

Ancak, kripto para piyasalarının henüz tam olarak anlaşılmamış ve hala gelişmekte olan bir piyasa olduğu da unutulmamalıdır. Bu nedenle, kripto para fiyatları hakkında yapılan tahminler genellikle kesin değildir ve gelecekteki fiyat hareketleri hakkında herhangi bir garanti verilmez.

TSLA grafiği, yüzde 4 ile USD 197 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

BTCUSDT bitcoin dün aralık trendine son vererek ve faiz oranını %0,25’lik bir artışla açıklayarak yükseliş trendini sürdürdü. Bu artış miktarı çoğu piyasa katılımcısının tahminiyle aynı olurken, piyasa yeniden yukarı yönlü hareketlendi.

Kanalın dibinin ve 23.000 $ aralığının desteğini koruyan Bitcoin, 4 saatlik zaman diliminde yeniden yeni bir tavan oluşturdu. Ancak yeni tavanın kırılması henüz teyit edilmedi ve bunun teyidi, 23.647 – 23.402 $ ‘lık ilk destek aralığının korunması durumunda gerçekleşecek.

Genel olarak, son taban 22.500 $ aralığında tutulduğu sürece, yine de yükseliş hareketleri bekleyebiliriz. Ancak bu dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Yalnızca bu destek aralığında dönüş formasyonlarının oluşması durumunda, Bitcoin’in yukarı yönlü hareketinin devam etmesini bekleyebiliriz.

Grafik TradingView’den

Ethereum fiyat ve RSI arasında kayan yıldız şamdan ve düşüş sapması görebiliriz.

Uzun pozisyon için dikkatli olun. Fiyatın EMA20 yakınındaki destek alanına sıçraması ve ardından 2000 likidite alanına yükselmesi olası. ETH’nin önünde birçok direnç var.

Günlük mum kapanışı önceki 3 tanesinden daha kalın ve yeşil olmazsa düşüş gelebilir. 1200 desteği halen önemli.

Grafik TradingView’den

Solana 22 ve 27 aralığında  mutabakat sağlanamadı. Alıcılar temkinli alıyor ve hemen satıyor.

Kripto volatil ve düşüş kaçınılmaz olabilir. Lucem anb yeşil dikey hatta çok güçlü ilerleyemedi. 18 dolar desteği ve muhtemel kripto kışı çöküşü konuşuluyor olabilir.

Sonuç itibariyle, her ne kadar kış ayları genellikle kripto para fiyatları üzerinde belirsizlik oluşturabilirse de, uzun vadeli yatırımcılar için kripto para birimleri yatırım yapmak isteyenler için potansiyel bir fırsat olarak görülebiliyordu. Fakat LUNA ve FTX faciasından sonra ve SEC’in ağır denetlemelerinden sonra kripto da pokemon tasosu gibi unutulup gidilebilecek bir ölümcül trende sürüklendi. Aslen merkeziyetsiz çıkan kripto, sürekli Twitter’ı  bilgi kirliliği ile kirleten 1’e 2 kar verip zengin yapacağını tosuncuk diliyle anlatan bir merkeziyetçi saadet zincirine döndü, deniyor. Ancak, kripto para piyasaları hakkında yeterli araştırma yapmadan kesinlikle sözde “yatırım” yapmamanız önerilmektedir.

Okan Özdemir