Bitcoin 2023’te ne olacak?

Ticaret hacmi kripto para için kurtuluş olmadı  (BTCUSD) : Bitcoin döngüsü ekonomik gerçekleri dinler mi?

Kripto para dünyası kayıp yıllı geride bırakıyor. Beklentiler, akışkanlığını yitiren sermaye hareketleri, hikayelerin yetersizliği (!) veya sanal mutluluk vermesi gibi sebeplerle düşüş kesilmiyor. Ayı piyasasının şiddetlenerek ilerlememesi için gerekli geometriler oluşmadı: sinyaller üremedi. Borçlu zamanlarda yaşayan nesil üyeleri artıyor: ders çıkarmak için yeni yaklaşımları ezici şekilde yerini alacak mı, belirsiz?

Ortalamadan sapmanın dayanılmaz sarsıntısı

Başka türlü soralım: yükselirken neden sevindiğimizi “gerçekten” biliyor muyuz? Mutluluğun felsefesi veya bilgiye dayalı kısmı yok mudur? Hormonlarla açıklayabileceğimiz gerçeklerin bilgiye dayalı kısmı yok mudur? Doğru bilgiye erişmiş olma sonucu piyasada mutlu olabiliyorsak, eriştiğimiz kanalı daha iyi kullanma yolları arayamaz mıyız?

Her aşırı düşüş tepki gerekçesi midir? Yakın döneme bakalım:  saatlik heyecanlar yaratan aralık ayı vakası gördük: 12 aralıkta 16.900 seviyelerinden başlayan parlama sonucu 14 aralık içinde 18.300 seviyeleri görüldü ve hızlı düşüşle tekrar 17.000 altında piyasa oluştu.

– 18.300 seviyelerinden dönüşü gerektiren sebep matematiksel miydi? Geometrik sırrı var mıydı? Söylem etkisi?

– 250 saatlik ortalamalar yukarı kesilirken neden daha fazla heyecan duyarız? Halbuki bu demektir ki kazancın önemli kısmı dip avcılarınca alınmış ve tuzak hareketi için bilinen, geleneksel formasyon hareketini başlatıyor olabilirler. Çoğu kez de böyledir.

– 18.000 $ seviyesi yukarı kesildiğinde, kesilen “kritik eşik” de yukarı hareketlenmişti. Bir anlamda piyasa genelinin “stratejik eşik” olarak baktığı seviye pozitif değişim göstermişti.

– hem eşik yukarı geçiliyor, hem de değeri artıyor: bu kadar yüksek enerji nereden gelebilir? Bu enerji aslında yok ama bazı dolgu haberlerle varmış gibi gösterebiliyor olabilirler mi?

– o halde basit bir kural çıkartabiliriz: piyasa o kadar zayıftır ki, stratejik eşiklerin dahi yükseliyor olması sert düşüşleri getirebilmektedir: çoğu kez de böyledir.

Asimetri dünyasında ilaç: geometri, cebir

Bildiklerimizin değerini bilerek ilerlemekte fayda vardır. Geçmiş çalışmaları farklı amaçlar için kullanmayı öğrenebilirsek en azından çılgın kalabalığın bilgeliğinden  (!) etkilenmemiş oluruz. Öyle bir kalabalıktır ki hedef tahtasına defalarca ateş eder ama nadiren 12den vurur (!). Bozuk saat gibi arada tutturan, gerçeklikten uzak ekonomistleri de bu gruba sokabiliriz.

2023 için daha fazla iştahsız olmak için cebirsel gerçekler fazla: geometrisi de hazır

– ilgili önceki yazıda belirttiğimiz gibi 10.000 $ ihtimali sayısal olarak azalmamıştır

– geçmişin bir tür kopyası hareketler olarak piyasayı görmeye devam ediyoruz: 8.000 $ altını da bekleyebiliriz.