BIST30 İçinden

Bazı anormal veya sıra dışı durumlar, şaşırtıcı getiri/götürü sebebi olabilmektedir. Bu yazıda bunlara değineceğiz ve bir portföy tasarlarken farklı parametrelerin değerini yakalamaya çalışacağız. Yani fazlaca göz ardı edilen, ihmal edilen, görmezden gelinen parametreleri önemseyerek önümüzü görmek için model kuracağız. Farklı sosyal medyalarda başarılı kurallara sahip kişilerin davranışlarını incelemek bile genelden ayrılıp farklı düşünmenin yolunu açacaktır.

Düzenli takip edenlerin BIST100 için beğeni içinde olduğumuzu aylardır bilirler. BIST30 için de sıra gelmiş midir?

Algoritmalar veya kurallar kümesi

Özel hayat da böyledir. Tasarladığınız ve uygulamaya aldığınız kurallarınız kadar başarılısınızdır. Finansal varlıklar bakış da benzerdir veya tersi doğrudur.

Yabancı yatırımcı gözdesi BIST 30 hisselerine bakalım: MGROS ve ASELS hisselerini kıyaslayalım.

Son 1 yılda 2 hisse arası getiri farkı 13-15 puan arasındayken, son 3 yılda getiri farkları dikkat çekicidir: 101 – 103 puan. Bir başka deyişle 3 yıldır elinde tutan 2 farklı grup yatırımcının modu farklıdır. Gerçekten bu kadar beklemiş yatırımcı kitlelerinin davranışı hakkında araştırma yapılmış mıdır? Profilleri neye işaret edebilir? Sırf olsun diye akademik çalışma yapmak yerine pratiğe dönük özgün bakış üretmeye de ihtiyaç vardır.

ASELSAN – MIGROS ikilisi

İyi bir anlatım ya da anlatım şekli sağlıklı bakışların oluşmasını sağlar. Bunu hisselere yansıtırsak tablo şudur:

Son 5 yılda halen ASELS lehine getiri fazlası görünüyor. Son 3 yılda ise tersi durum oluşmuştur. Bir döngüden bahsedebilir miyiz? Bir geçiş dönemi olarak yaşanan son 1 yıl (benzer getiriler) sonrasında ASELS lehine makas açılacak mıdır?

Son 5 yıla bakınca, iki hisse yarışında ASELS lehine olan ilk 2-3 yılı görmekteyiz. Kalan 2 yılda ise MGROS arayıp kapatma çabası içinde olmuştur. İlk iki yıldaki geometri ve enerjiye bakınca 2 kez tekrarlandığını görüyoruz:  %100 üzeri getiri farkı. Bu getirilerin 3 yıldan az sürede 2 kez tekrarlanmış olması geleceğe yönelik “ortalama” hareketin de olumlu geçeceğine işarettir. (ASELS lehine).

Ekim sonuna giderken:

1- son 12 ayda gelişen makasın terse dönmesi model gereğidir

2- son 6 ay, ilk 6 ay hareketine karşılık verecek şekilde gelişebilir

3- önümüzdeki haftalarda MGROS lehine gelişecek getiri makası ters döngü başlangıcı için izlenmelidir

Sonsöz: Anormal hareketler geleceği belirler, getiri olasılıkları üretir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN