BIST100: Temkinli İyileşme

BIST100: Aşırılığa düzeltme hep olacaktır

Soruyu yanlış tasarlayınca, alınan cevabı da “gerçeğe en yakın” olarak kabul etmek mümkün olmuyor. Düzenli takiptekiler için: orta ve uzun vade gelen son algoritmik sinyallerle trend dalgalanması üretecek durum olmadığını belirtebiliriz. Dalgalanmalar azalıyorsa da fırsatların belirginliği azalmaz: aralarında ters yönlü ilişki vardır. Mevcut gelişim korunmaya devam etmektedir. Giriş çıkış hesabı üzerinden gittiğimizde arada kaybolan ve görülen şablonları yakalayabiliyoruz. Bunu sağlayan algoritmik modele sadakat dolu bakış devam ediyor. Dikkat çekenleri zaman penceresi üzerinden belirterek, görsel çalışanlara da yardımcı olalım:

–  Son 1 yıl: genel tablo üzerindeki algoritmik sinyallerin ağırlığı pozitif artmaya devam ediyor. Bu etkinin yıl sonuna dek devam etmesi modele göre beklenebilir. Bahar 2020 etkisi de halen hesaplarda olduğu için önemli faktör olarak görmeye devam ediyoruz. Ana trendi etkileyici faktördür. Bunun sebebi bize göre açıktır: üretmiş algoritmik sinyaller model hesabında önemli güç faktörüdür.

– Son 5 yıl hesabı: Haftalık bazda takibi sürdürüyoruz. Algoritmik sinyallerin genel tabloda pozitif halini kuvvetlendirdiğini görmekteyiz. Pozitif halin şiddeti ana eğilimin (borsa endeks performansı) yönü için belirleyicidir. Bu zaman çerçevesinin orta dönemine rastlayan kırılımlar gelecekteki dalgalanmalar hakkında önemli ipuçları verecektir. Güncel hesaplamalarda bu kırılımın pozitif olduğunu görüyoruz. Hatta önümüzdeki haftalarda da zaman penceresi (çerçevesi)  ortası kırılma hamlelerinin daha pozitif olması konumlandırılması sonucu, getiri bazlı durumu olumlu etkileyecektir.

– Son 6 ay hesabı: Bu zaman penceresinde, oldukça dinamik, yani dalgalı hareketler içeren çerçeveden bahsediyoruz. Zamanla değişmektedir, dolayısı ile dalgalanmalar form değiştirmektedir. Bu çerçeveye göre algoritmik değerlerin ağırlıkları toplam hesapta daha pozitif değer almaktadır. Bunun sonucu da çerçevesel eğilim korunmaktadır. Trend bozulmamaktadır. Bu da bizi şuraya götürür: aşırı sapma hareketleri olsa da sıklığında ana beklenti algısı bozulmayacaktır. Bu çerçevede, aralık ayı sinyalleri dalgalı başladı. Bunun benzerini kasım ayına girerken de görmüştük. Bu dalgalanmaya tepki olarak gelişen yükseliş kuvvetli idi. Bir başka deyişle: aralık ayı girişi dalgalanması da benzer sonuçla devam edebilir. Ocak 2021 içinde bu oluşumun sonuçları yaşanacaktır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN