BİST100, SASA Ve KRDMD Detaylı Teknik Grafik Yorumu: Dış Piyasalara Bir Kuş Bakışı Analiz Ve Sonraki 2 Ay Sıcak Paranın Nereye Akacağı Sorunsalı

Türkiye’nin güneydoğu Suriye sınırının diğer tarafında artan mücadele nedeniyle Pazartesi günü dolar karşısında 15 ayın en düşük seviyesi olan 6.26 seviyesini vurdu. İç piyasalar sadece korona virüsü korkuları ile değil; hem Suriye ‘nin güvenliği hem de 4 milyona yakın sığınmacının verdiği baskı ile imtihan oluyor.

Önümüzdeki günlerde Türk lirasının sadece yerel ekonomik koşullar nedeniyle değil, aynı zamanda Suudi Arabistan’ın üretimini azaltma anlaşması yapması nedeniyle küresel pazarların Corona virüsünün yayılması ve küresel büyümeye bozulması nedeniyle yaşanan kaos nedeniyle önemli kazanımlar elde etmesi olası değildir.

 

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 grafiği, 101.062 (% -2.38) puan ile haftanın ikinci gününü kapattı. Hacim işlem olarak yoğun bir tempoda gerçekleştiyse de beklentiler doğrultusunda satış odaklı bir seyir izlendi.

Grafikten görülebileceği gibi, Borsa İstanbul yanında, İngiltere FTSE 100 (UKX) ve Almanya DAX (DEU30) negatif bir seyir izlemektedir.

SP500 (SPX) ve Japonya Nikkei (NI225) an itibariyle pozitif olarak devam etmektedir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur 

SASA hissesi, 7.10 (%-7.31) fiyatından düşüş ile ve aşırı satış baskısı altında fiyatlanmaya devam ediyor. Hacim, ortalama üstünde ve kırmızı sinyaller oluşurken kademeler hızlı şekilde boş kalıyor.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, formasyon kritik bir zeminde yer almaktadır. Bu hafta 6.84 seviye üzeri önem taşıyor. Bu seviyenin aşağısı makro boyut göz önünde alınmazsa daha fazla düşüşe işaret edebilir.

Osilatörler (göstergeler): Momentum (mom), –2.74 seviyesine ve EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun -0.81 ‘e düşse de pozitif olduğunu gözlemliyoruz.

Stokastik (stoch) çizgisi %27 kademesinden oldukça vasat olarak devam ediyor. Aroon up çizgisinin %7 ‘e düşmüş bulunduğunu ve bu hafta bu osilatörün düzeltme imkanının zor olduğunu görmekteyiz. MACD, -0.25 ile netlik ve fiyat bazında olumlu sinyaller veriyor.

Destek seviyelerinin, 6.84 – 6.86 TRY kademelerinde olup volatilite artmıştır. Boğa piyasası geçerliliğini tamamen yitirmiş bulunuyor.

Direnç kademeleri; 7.25 – 7.35 TRY seviyelerinde yer almaktadır.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden SASA ‘nın rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

KRDMD hissesi, 2.25 TL ile (%-7.41) ile SASA’ya benzer bir kapanış gerçekleştirdi. KRDMD ‘de destek noktalarına doğru bir hareket var.

Grafikte, regresyon trendlerine bakıldığında, koronavirüsü öncesi güçlü bir ivme ve trend söz konusu iken sonrasında düşüş trendi gerçekleşmektedir.

Osilatörler (göstergeler): Momentum (mom) -0.57 ‘ye ve EWO (Eliot Wave Osilatör) puanının -0.26 ‘ya düştüğü anlaşılmaktadır.

Stokastik (stoch) çizgisi %39 ‘da olumsuz bir etkide devam etmektedir. Aroon osilatörü, Aroon up çizgisinin %35 ile fiyatı olumlu etkileyemeyecek yetersiz bir konumda yer alıyor. MACD çizgisinin -0.04 puanı ile daha da gerilemiş bulunduğunu belirtebiliriz.

Destek seviyelerinin, 2.16 – 2.20 TRY seviyelerinde olabileceği anlaşılmaktadır. Stop-loss(zararı durdur) seviyesi, 2.10 olarak belirtilebilir.

Direnç noktaları ise; 2,32 – 2,36 aralığı olarak belirtilebilir. Osilatörler düzetlme gerçekleşirken düştüğünden tekrar bir olumlu seyir yakalamak haftalık süreçte zor gözüküyor.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden genel anlamda osilatörlerin olumlu olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting‘inin sırasıyla “sat” ve “güçlü sat” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView ‘den sağlanmaktadır 

Hisse senedi piyasasında, Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere, boğa piyasası 0 orijinine yaklaşmaktadır. Haftalık ve 3 aylık performansların eksiye geçmesi yatırım aracının volatilitesini artırmıştır.

ABD ve Rusya ‘nın Suriye ‘de güvenli bölge oluşturması ve petrol gelirlerini yeni Suriye ‘nin inşaasında kullanması gibi bir beklenti oluşursa ve Çin ‘den korona konusunda gelen virüse karşı direnç iddiaları doğru olursa borsalar genel olarak çabuk düzeltme alacaktır. Fakat en iyi ihtimalle bu 2 ayı bulabilir. Dış Piyasalara bakıldığında sadece Borsa İstanbul ‘da düşüş değil genel bir düşüş gözlemlenmektedir denilebilir. Sonraki 2 ay sıcak para dolara, altına ve güvenli liman olan Japon yenine akmaya devam edebilir.

Son olarak, özellikle küçük yatırımcının, yatırım platformlarında yatırımcı kimliğini ortaya koyması ve geliştirmeleri takip etmesi önem arz etmektedir. Gündemin metin üzerinden takip edilmesi yanında; finansal grafikler, güncel ekonomik rakamlar ve akıllı telefon üzerinden anlık bildirimlerle detayla takip edilmesini sağlayan yatırım platformları da destek olarak seçilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN