BİST100: KRDMD Ve SASA Teknik Analiz | Fed ‘İn Faiz İndirimi

Üç ana merkez bankası toplantısı ve gündemde bir dizi ekonomik veri ile önümüzdeki hafta yayınlanacak çok sayıda kritik olay var. Fed, kesinlikle tekrar faiz oranlarını indirecek. Japonya cephesinde faiz oranlarının düşürülüp düşürülmeyeceğini veya biraz daha bekleneceğini görmek için Japon Merkez bankası toplantısını izleyeceğiz. Kanada’da Kanada Merkez Bankası’nın tarafsız bir duruş sergilemesi beklenirken, İngiltere’de genel seçimler her an ilan edilebilir. En son ABD istihdam verileri de önemli olacak.

Fed faiz oranlarını düşürür mü?

ABD’de yoğun bir hafta olacak, burada Fed toplantısı kapanmadan birkaç saat önce Çarşamba günü ön GSYİH verilerini takip edeceğiz. Bunu, Eylül ayındaki çekirdek PCE fiyat endeksinin yanı sıra, Cuma günü Ekim ayına ait önemli tarım dışı maaş bordroları raporu öncesinde, Perşembe günü kişisel gelir ve harcama rakamları izleyecektir. Sektörün ticaret savaşının ortasında karşılaştığı zorluklar göz önüne alındığında, küresel piyasalarda PMI ile bir sert karşılaşmamız olacak.

Yatırımcılar bu tür bir eylemin % 90 beklediklerinden, Fed kesinlikle arka arkaya üçüncü kez faiz oranlarını indirecek. Bu nedenle, piyasanın tepkisi çoğunlukla politika yapıcılar tarafından, oranın kendisinin kesilmesinden ziyade gelecekteki eylem olasılığına dair gönderilen sinyallere bağlı olacaktır.

Son zamanlardaki ticari ateşkes ve biraz daha iyi bir küresel arka plan göz önüne alındığında, risk bu noktada hiçbir şey taahhüt etmeden Fed’e doğru sürükleniyor gibi görünüyor. Başkan Powell, merkez bankasının zaten yeterince yaptığını ve son teşvikin harekete geçmek için zamana ihtiyaç duyduğunu ve etkili bir şekilde Aralık ayında bir başka faiz indirimi olasılığının yüksek olduğunu belirtebilir.

ABD’de nüfus artışına ayak uydurabilmek için Eylül ayında 136.000’den az olan 105.000 tarım-dışı istihdam yeterli değildir. Sonuç olarak, işsizlik oranının çok düşük bir seviyeden de olsa artması beklenirken, ücret artışının sadece eser bir miktar artması bekleniyor. Bu arada, ISM artması bekleniyor ancak 50’nin altında kalması, imalatın halen durgun olduğunu gösteriyor.

Bütün sıkıntılara rağmen, ABD ekonomisi Avrupa’dan çok daha güçlü olmaya devam ediyor ve faiz oranlarının daha agresif bir şekilde kesilmesiyle Fed bir “eğri” elde etmedikçe ya da Berlin nihayet bazı mali teşvikler vermeye karar vermedikçe, dolardaki zayıflığın devam etmesi hayal etmek zor.

Japonya Merkez Bankası Fed’i takip edecek mi?

Japonya’da, ülkenin merkez bankası Perşembe günü yapılan son toplantısını sonlandıracak ve piyasalar Vali Kuroda ve meslektaşlarının küçük bir 10 puanlık faiz indiriminin % 50 olasılığını hesaba katarak hali hazırdaki büyük teşvik programını genişletip genişletmeyeceği konusunda bölünmüş görünüyor.

Ekonomik verilere göre daha fazla ekonomik genişlemenin güvence altına alındığını gösteriyor. Enflasyon yanlış yönde hareket ediyor ve % 0’a yaklaşıyor, ihracat daraldı, çünkü ticaret savaşı küresel talebi zedeledi ve satış vergisindeki son artışın, şu ana kadar esnek olan hane halkı harcamalarını kısıtlaması muhtemel. Buna ek olarak, eğer Japonya Merkez Bankası hiçbir şey yapmazsa, yen’in yükselmesi ve enflasyonun artmasını zorlaştırması ve ihracat rekabetçiliğini baskılaması muhtemeldir.

Şimdi harekete karşı üç ana argüman var. Birincisi, iç talep henüz gizlenmedi. İkincisi, düşük negatif oranların finansal kurumların, özellikle de emeklilik fonlarının karlılığına zarar vermesi muhtemeldir. Son olarak, BoJ(Japon Merkez Bankası) politika fonu stok olarak neredeyse boştu, bu nedenle yetkililer bustokları rüzgarlı bir günde kullanmayı tercih edebilir.

Birçok politikacıya göre şu anda yatırım yapmak için cazip görünmekle birlikte, BoJ yönetim kurulunun bu konuda bölündüğünü öne süren son raporlar var.

Pound genel seçim fiyatını değiştiriyor

İngiltere’de nefes almak için zaman yok, Brexit her gün manşet yapıyor. Gelecek hafta, Başkan Johnson, 12 Aralık’ta yapılacak genel bir seçim için bastırırken, anlaşmasıyla ilerleyebileceği güçlü bir parlamento çoğunluğunu güvence altına almak için “seçim savaşını” verecek. Ancak, erken seçimlere başlamak için parlamentonun üçte ikisine ihtiyacı var ve muhalefetteki İşçi Partisi AB uzun bir süre uzatana kadar bunu destekleme niyetini belirtti.

Siyasi oyunların yanı sıra, Noel öncesi seçimler kaçınılmaz gözüküyor ve duyurulmadan önce zaman meselesi olabilir. Kısaca zamanlama manidar olabilir. İngiliz Sterlini için, seçimler olumlu sonuç alınma olasılığını artırabileceğinden anlaşma onaylandı veya başka bir referandum ile sterlin toparlanabilir.

Kanada Bankası tutarlı konumunu onayladı

Kanada Bankası ayrıca Çarşamba günü faiz oranlarının kaderini belirleyecek ve ABD’li mevkidaşının aksine hiçbir işlem yapılmayacak. Yerel ekonomi, son çeyrekte küresel bir zayıflık çölünde bir güç vahası olmuş ve artan ticaret gerilimleri karşısında bile güçlü kalmıştır. Aslında, Kanada Merkez Bankası tarafından yapılan son anket, şirketlerin bu olumlu anlatıyı pekiştirerek iyimser kaldıklarını gösterdi.

Piyasalar gelecek haftaya muhtemel bir faiz indirimine dair % 25’lik bir olasılık kabul ediyorlar. Kanada Merkez Bankası’nın tarafsız olduğu iddiası Kanada dolarını, bu yılki en iyi performans gösteren ana para birimi olarak kendisini kurmaya yardımcı olabilir.

Ülkenin Ağustos ayındaki GSYİH rakamları Perşembe günü açıklanacak.

Euro bölgesi büyüme rakamları, bu hafta Euro’nun yönünü belirleyecek

Euro için Ekim ayı enflasyon rakamları ve ilk çeyrek GSYH tahmini tahmini Perşembe günü açıklanacak. Gelecek aylarda daha fazla ECB teşvikine yönelik piyasa beklentilerinin şekillendirilmesinde önemli olabilir.

Adil olmak gerekirse, Avrupa’nın para politikası zaten tükendi. Nitekim, piyasaya dayalı enflasyon beklentileri çok düşük olmaya devam etmekte olup, yatırımcıların ECB ‘nin tek başına teşviklerinin ekonomiyi geri kazanmaya yeterli olacağına inanmadıklarını göstermektedir. Euro bölgesinin gerçekten başarılı olması ve bu nedenle, Euro’nun sürdürülebilir bir şekilde yükselmesi için piyasaların Almanya’nın anlamlı bir mali teşvik paketi açıkladığını görmesi gerekebilir.

Üçüncü çeyrekte Avustralya enflasyonu, RBA’nın bir sonraki hamlesini belirleyecek

Son olarak, Avustralya’nın son enflasyon istatistikleri Çarşamba günü erken saatlerde, ABD-Çin savaşı yaz aylarında yoğunlaşırken ekonominin hız kazanıp kaybetmediğini gösterecek. Enflasyonun bir miktar artması bekleniyor, ancak tüm tedbirlerin RBA ‘nın % 2-3 hedef aralığının oldukça altında kalması bekleniyor.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur 

BİST 100 endeksinde grafiğe bakıldığında, temel stabil ve belirsizlik azalmış görünmektedir. Hafif bir düşüş ile % 0,13 Cuma günü 100215 seviyesinden kapanan endeks Pazartesi günü yükseliş ile açılması ve Barış Pınarı harekâtının 150 saatlik ateşkes ek süre ile puanlanması beklenmektedir. Bu çizgide ve hızda devam etmesi 101250 ve daha sonra 102500 dirençlerine kolayca ulaştıracaktır. Göreceli güç endeksi yeterli çizgiye geldi. EWO düzeltmeyi tamamlamak üzere ve boğalar çift kademeli formasyon oluşturdu. ABD ve Almanya ‘dan gelen kısmen olumlu haberler endekse de olumlu yansıyor. Bu da direnci kırmakta daha fazla osilatör sinyalinin dalga ve form boyutunda güçlenmesi anlamına geliyor. Ancak Aroon yetersiz seviyede bulunmakta olup risk iştahının artması ile birlikte düzeltme gelebilir. 

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur 

KRDMD hissesi borsada olumsuz bir endeks kapanışına paralel olarak -%0,45 düşerek 2,23 seviyesinde fiyatlanmıştı. Grafiğe bakılırsa momentum düşüşte ancak RSI yükseliş trendine destek verecek ölçüde stabil konumunu korudu. İşlem hacmine bakıldığı zaman son 2 gün olumsuz bir hacim sergiledi. 2,12 – 2,14 aralığında destek seviyesi volatiliteyi azaltacak boyutta destekli bir al ve tut sinyali veriyor. Endeksin yukarı trendi kaybetmemesi durumunda destek seviyesi güçlü bir şekilde yukarı kademelere çekilmektedir. Eliot dalga çizgisinin pozitif çizgiye devam etmesi ve olumlu politik gelişmeler ile 2.31 – 2.34 seviyesinde tekrar fiyatlanabileceğini savunulabilir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur 

SASA hissesinde yükseliş trendi devam ediyor. Hisse senedine grafikte odaklanılırsa hacmin kararsız fakat genel anlamda olumlu olduğu, güçlü al sinyalleri verdiğini görüyoruz. Netlik sinyalleri güçlü olmakla birlikte güvenilirlik ve geçerlilik haftalık bazda olumlu. Volatilite %3.28 olduğundan ve üçgen formasyonuna göre güvenli bir seyir izlediğinden 6,40 -6,48 aralığı al fırsatı verebilir. Net marjı % 33 olan hisse BİST ‘e göre ortalama seviyededir. BB gücü ise yukarı yönde 6,80 – 6,84 ‘e kadar destek sağlanabileceği öngörülebilir.

Takipçi, TradingView ‘den sağlanmaktadır 

Sonuç itibariyle, üç merkez bankasından sağlanacak veriler ve ekonomik rakamların boyutu yanında Barış Pınarı harekatının seyri de önem arz etmektedir. Gerek yatırımcı profilinde gerekse ulus olarak asla aşırı güven sağlanmamalı ve her adımda sağlam ve emin adımlarla ilerlenmelidir. Hisse senedi piyasasında yükseliş, faiz indirimleri ve olumlu PMI ‘lar ile bir süre daha olumlu olarak piyasaya yön verecektir.

Okan ÖZDEMİR