BİST100, KRDMD Ve SASA Detaylı Teknik Grafik Analizi: Almanya’nın GSYİH’sı

Bu hafta Euro bölgesinde oldukça sessiz bir hafta olacak, çünkü piyasaları hareket ettirebilecek tek veri 2019 için Almanya için GSYİH ‘nın ön tahminleri olacak. Euro bölgesinde büyüme konusunda bazı istikrar belirtilerine rağmen, Alman resesyon riski tamamen ortadan kalkmadı ve Trump önümüzdeki aylarda Avrupa ithalatına gümrük vergileri uygulamaya karar verirse Avrupa’nın en büyük ekonomisi daha da kötüye gidebilir.

Dördüncü çeyrek büyümesinin bir göstergesi olması beklenen GSYİH’nın ilk rakamları Çarşamba günü açıklanacak ve Euro bölgesindeki sanayi üretim rakamları da aynı gün açıklanacak. Euro bölgesi enflasyonunun Aralık ayıa son rakamları Cuma günü takip edilecek ve Avrupa Merkez Bankası politika toplantısını Perşembe günü gerçekleştirecek.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur 

BİST 100 grafiği 120.249 puan ile kapanarak yükseliş (%1.34) trendine devam etti. Hacim yükselişte ve al ağırlıklı olduğunu, bunun yanında iç/dış piyasalardaki duruma uygun hareket edildiğini görmekteyiz.

İlgili grafikten, düzeltmenin gerçekleştiğini ve mevcut çizgide desteği arttırdığı söylenebilir. Bu hafta al/sat odaklı bir iç piyasa göreceğimizi belirtebiliriz.

Osilatörler(göstergeler): Momentum ‘un güçlü bir şekilde yükselerek 6565 seviyesinde olumlu ve stabil seyrettiğini görmekteyiz. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 5341 seviyelerinde pozitif devam ettiğini saptıyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi ortalamadan yukarıda %95 seviyesinde devam ediyor. Aroon ise %100 ile tavan seviyede stabilite sağlamış bulunuyor.

İlk destek noktaları 118.500 – 119.200 kademe aralığının destek olduğunu fark etmekteyiz. SMMA(mavi) çizgisi de bunu doğruluyor. Böylece, beklentilerin al bulacağı bir dolgun hacim ile direnç noktaları test edilmeye namzettir.

Direnç seviyeleri ise, 122.250 – 122.750 olarak tanımlanabilir. Aroon “up” yukarılarda daha uzun süre bulunursa direnç daha kolay aşılabilecektir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur 

SASA hissesi ise %5.28 yükselişle 8.18 fiyatından yükseliş trendine devam etti. Hacim ise ortalamanın üstünde ve al ekseninde gerçekleşmektedir.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, bu yükseliş trendinde al sinyalleri baskın ve belirgin olarak kendilerini gösterdiler.

Osilatörler(göstergeler): Momentum (0.60), çizgisinde olumlu bulunmaktadır. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun (0.50)  kademesinde bulunduğunu gözlemliyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi %75 kademesinden ortalama ile tavan arasında stabil olarak devam ediyor. Aroon göstergesinde Aroon up çizgisinin % 100 olması ve tavanda bulunması sebebiyle pozitif sinyalleri güçlendirmektedir. SMMA çizgisi mavi ve sarı olanlar, genel formasyona ve tabloya uygun ve netlik arttırıcı konumda bulunmaktadırlar.

Destek seviyelerinin, 7.70 – 7.84 TRY kademelerinde güçlü bir duruş sergilemektedir. SASA hissesinde volatilite azaldı, ve al sinyalleri yükseliyor.

Direnç kademeleri; 8.24 – 8,38 TRY seviyelerinde denilebilir.  Bu kademeler indikatörlerin(göstergelerin) desteğinden güç kazandı ve aşağı yönlü kısa pozisyonlar ön plana daha çok çıktı.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden SASA ‘nın rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

KRDMD hissesi 2,97 ile yükseliş trendine devam etti. Borsa İstanbul ‘un yükselişi yeterli gücü bu sefer sağladı. Gün içinde al fırsatı vermedi.

Grafikte, formasyon olarak Gann kutusunun olumlu oluşum içerisinde olduğu görülmektedir. Yeşil sinyaller, güçlenmiş olarak devam etmektedir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum 0.35 ve fiyat ile hacim yükseldi. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun (0.23) yükseldiği noktada, hisse daha güçlü bir kademe aralığı kazandı. Stokastik(stoch) çizgisi %96 ile ppozitif olarak devam ediyor. Aroon ise istenen seviyede bulunmaktadır, “up” çizgisi %100 seviyesinde “down” çizgisindeki makas aralığı fazla olduğundan netlik ve trend yukarıları göstermektedir. MACD çizgisinin al verdiğini görmekteyiz.

Destek seviyelerinin, 2.80 – 2.86 TRY seviyelerinde olabileceği anlaşılmaktadır. Ancak osilatörlerde netlik sinyalleri azalırsa, stop-loss(zararı durdur) 2.76 olarak belirtilebilir.

Direnç noktaları ise; 3,16 – 3,24 aralığı olarak belirtilebilir. Hisse Senedi Takipçisi ‘nden genel anlamda osilatörlerin olumlu olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “güçlü al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Takipçi, TradingView ‘den sağlanmaktadır 

Hisse senedi piyasasında sanayi endeksinin olumlu ve trend çizgisinde desteğin güçlendiği bir kademe aralığına girdiğini belirtmiştik. Yukarıda, Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda osilatörlerin olumlu sinyal vermekte oldukları ve son 3 ayda olumlu bir yönde yukarı meyilli olduklarını saptayabiliriz.

Sonuç itibariyle, Geçen yılın sonunda yükselişten sonra gücünün bir kısmını kaybetmiş gibi görünen EUR, Alman GSYİH verilerindeki olumsuz şoklardan daha fazla düşüşle karşı karşıya kalabilir. 

Son olarak, özellikle küçük yatırımcının, yatırım platformlarında fikir alış-verişi yapmalarının ve gündemi grafik ve ekonomik rakamlar üzerinden detayla takip edebilecekleri savunulabilir. İçgörü kazanımı; ancak küçük yatırımcıların müdahil olabilecekleri ve piyasa okur-yazarlığını da arttırabilecekleri boyutlarda sağlanabilir. Az da olsa sürekli piyasa ve gündem etkisi altında kalmak, ancak o zaman formasyon ve indikatörlerin anlaşılmasını ve netliğini arttıracaktır.

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN