BİST100: GSRAY Ve BJKAS Teknik Analiz Ve Yorumu: ABD – Çin Ticaret Savaşı Ateşkesi

ABD ve Çin nihayet 15 Ocak Çarşamba günü, aylarca süren ticaret belirsizliğinin ve düşmanlığının “ilk aşaması” konusunda anlaşmaya varacaklar. Bununla birlikte, gerileyen Çin ekonomisinin dördüncü çeyrekte ticaret gerginliklerinin azalmasından faydalanması için henüz çok erken olacak ve GSYİH rakamlarının piyasaları yavaşlatması bekleniyor. Ekonomik takvime endüstriyel üretim, enflasyon ve perakende satış rakamları hakim olduğu için İngiltere ve ABD’de de önemli bir veri silsilesi haftası olacak.

Çin’in GSYİH büyümesi % 6’nın üzerinde kalacak mı?

Aylar süren gel-git ‘li müzakerelerden sonra, ABD-Çin ticaret ilişkisinin Çarşamba günü sözde “ilk aşama” nın imzalanmasıyla yeni bir bölüme gireceği anlaşılıyor. Çin Başbakan Yardımcısı’nın imza törenine katılmak için Washington’a gitmesi bekleniyor. Bu durum, iki ülke arasındaki ilişkilerin Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in anlaşmayı kendisi imzalaması için yeterince gelişmediğini hatırlatmalı.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 grafiği 118.663 puan ile kapanarak yükselişe devam (% 0.57) etti. Hacim yetersiz. Etkili al ağırlıklı bir iç piyasa dış piyasadaki değişkenlere bağlı gözüküyor.

İlgili grafikten, düzeltmenin netliğinin arttığını ve mevcut çizgide desteği arttıracağı söylenebilir. Bu hafta işlem günleri beklenenden daha az belirsiz geçtiğini sezgisel olarak fark etmekteyiz.

Osilatörler(göstergeler): Momentum oldukça olumlu ve etkili bir seviyede seyrediyor. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun yükselen bir kademede mümkün mertebe devam ettiğini saptıyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi % 76 ve üzerinde olup sınırda bulunmaktadır. Aroon indikatöründe Aroon up çizgisi ise istenen % 100 ile istenen bulunmaktadır.

Osilatörlerde toplu bir düşüş olmadığı taktirde, sat sinyali için erken olduğu savunulabilir.

Destek kademeleri güçlü şekilde 116.000 – 116.250 aralığında oluşturdu. Tepki satışı için erken. Momentumun da desteği devam ederse ve yukarı yönde bir trend direnç noktalarını 120 binde test edilecektir.

İlk destek noktalarının çekilmesi durumunda momentum da destek yitirirse 115.000 ‘e bir tepki satışı gerçekleşebilir. Fakat SMMA(mavi) çizgisi birkaç gün önce seans içi en düşük fiyat ile karşı karşıya geldi.

Direnç seviyeleri ise, 119.250 – 120.750 olarak tanımlanabilir. Aroon “up” yukarılarda tutunabilirse daha olumlu bir performans beklenebilir.

2020 ‘de 110.000 binden yükselen borsada, direnç noktalarının çabucak aşılması ile altın ile yarış gündeme gelebilir ve al sinyallerinin güçlenmiş olduğu savunulabilir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesi önceki haftayı %1.42 yükselerek 2.14 TL ‘den kapattı. Son seansta hacim, yeşil mum ile birlikte hafif al sinyalleri vurguladı. Üst fiyatlar mum fitilinin dolmadığını yani alıcıların yetersiz miktarda alım yaptıklarını göstermektedir.

Grafikte, formasyon olumlu oluşum içerisinde bulunmaktadır. Fakat an itibariyle, yeşil sinyaller, nötr olarak devam etmektedir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum hafif yükseldi. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun yükseldiği kademeden iniş gerçekçekleştirmekte olduğunu gözlemliyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi maalesef % 33 ile fiyatta anlamlı farklılık oluşturmamaktadır. % 80 sınırın üzerine çıkarsa fiyatta tavana yönelme olasılığı artmış olacaktır. Aroon ise aroon up % 0 ‘da bulunduğundan olumsuz seviyede ve düzeltme beklemektedir.

Destek seviyelerinin, 2.02 – 2.04 TRY seviyelerinde olduğu anlaşılmaktadır. Ancak osilatörlerde netlik sinyalleri yetersiz hacme bağlı olarak azalırsa, stop-loss(zararı durdur) 1.88 olarak belirtilebilir.

Direnç noktaları ise 2,24 – 2,34 aralığı olarak belirtilebilir. Hisse Senedi Takipçisi ‘nden genel anlamda osilatörlerin olumlu olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BJKAS hissesinde ise 2.52 fiyatından sat sinyaline direnen bir nötr durum mevcut. Daha alt kademelere inme riski indikatörlerden belirgin durmaktadır. Hacim ise ortalamanın oldukça gerisinde, bununla birlikte satışa odaklı gerçekleşmektedir.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, kırmızı sinyallerin son 4 seansta belirgin bir gerileme olduğu savunulabilir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum, hafif düştükten sonra 0.16 ‘da bulunmaktadır. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun netliğini düşük hacim ile azaldığını ve 0.27 ‘ye indiğini gözlemliyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi %36 ile oldukça aşağılara yönelimli olarak devam ediyor. Sınırın altına inerse fiyatta tepki alışı olasılığı artmış olacaktır. Aroon up çizgisi ise % 0 olup olumsuz etkisi olan bir durum çünkü tabanda bulunmaktadır.

Destek seviyelerinin, 2.34 – 2.44 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır. BJKAS hissesinde volatilite yüksek ve yoğun bir sat silsilesi gelebilir. Düşüş trendinde olası bir duraksama yerini olası bir düşüş trendine bıraktı.

Direnç kademeleri; 2.60 – 2,64 TRY seviyelerinden kademe aralığında denilebilir.  Aşağı yönlü kısa pozisyonlar fazlaca belirginleşti.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden BJKAS ‘ın rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Hisse senedi piyasasında spor endeksinin bu hafta BIST ‘teki gelişmelere rağmen olumsuz çizgide izlendiğini ve bu düşük kademe aralığına girdiğini belirtebiliriz. Aşağıda Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda osilatörlerin olumlu sinyal vermekte fakat fiyat ve hacme bakarsak netliğin azaldığını gözlemlemekteyiz.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Sonuç itibariyle, piyasalar ticaret anlaşmasını beklerken, küresel felaket çanları henüz sona ermiş değil. Genel anlamda iç/dış piyasalarda volatilite azalırken, netlik arttı fakat spor hisse senetleri endeksi yeterince stabilite ve netlik kazanamadı.

Bu bağlamda belirli süre boğa piyasasının diğer endekslerden bilişim, bankacılık ve sanayide takip edilebileceği ve sıcak paranın altın, Japon yeni ve bu piyasalara akabileceğini belirtebiliriz. Gündemin daha detaylı ve anlık olarak grafik bazlı yatırım platformlarından takip edilmesi gerekliliği üzerinde hassasiyetle durulabilir.

Okan ÖZDEMİR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN