BİST100: GSRAY ve BJKAS teknik analiz ve yorumu: Spor endeksi beklenen boğa piyasasının işaretlerini sağlıyor mu?

Spor endeksi istenen boğa piyasasını iç ve dış piyasada sarsıcı ve silsile etkisi bulunan korona virüsü, Brexit sonrası dönem, Libya / Suriye gibi iç savaş belirsizlikleri ile çevresine tehlike yayan ülkeler ve yavaşlayan endüstri hisseleri ile yakalamış bulunuyor.

Alman ekonomik büyümesinin 2020 yılının ilk çeyreğinde zayıf kalacağı, zayıf ihracatın ve Çin’deki korona virüs salgınının etkisiyle zayıf kalacağını belirten Bundesbank, Pazartesi günü düzenli bir ekonomik raporda açıkladı. Sağlam bir işgücü piyasası ve güçlü bir inşaat sektörü hedeflerini yenilemek istediğini belirtti.

Alman ekonomisi, artan ücretler, sağlam bir işgücü piyasası ve güçlü bir inşaat sektörü sayesinde iç tüketimden etkilenecektir.

Çin’deki koronavirüs salgınından kaynaklanan ekonomik serpintiyle ilgili endişeler, büyük üreticilerin potansiyel üretim kesintilerinin ham arzı sıkılaştırabileceği gerekçesiyle dengelendi.

Korona virüsü ayrıca ticarete bağımlı Singapur’un 2020 ekonomik büyüme tahminini düşürmesine neden oldu. Çin ekonomisinin de keskin bir şekilde yavaşlaması bekleniyor.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 grafiği, 120.791 (% 0.53) puan ile haftanın ilk gününü kapattı. Hacim son üç seansta ortalama altında satış olarak gerçekleşti.

Yukarıda bulunan grafikten, Gann karesinin 1 hafta içinde hareketini 4. Noktada tamamlayacağı söylenebilir.

En çok işlem gören fiyatları gösteren hayati bir araç olan hacim profiline baktığımızda, işlem hacmini fiyat ölçeğinde bir histogram olarak grafikte saptayabiliyoruz. Böylece çoğu işlemin gerçekleştiği fiyat seviyelerinin 120.500 ile 120.700 aralığında olduğunu söyleyebiliriz.

Osilatörler (göstergeler / indikatörler): Momentum, 1549 düşmüş bulunuyor. Bunun yanında, EWO(Eliot Wave Osilatör) ‘nun 942 olduğunu en az momentum kadar iniş gösterdiğini saptıyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi %50 ‘ye sabitlenmiş bulunmaktadır. Aroon indikatöründe, Aroon up çizgisi ise istenen %50 ile ortalamanın çok altında bulunmaktadır. MACD, 874 üzerinden devam etmektedir. SMMA(mavi ve sarı) çizgisi yeterli netlikte ve kararlılıkta devam etmektedir. Eğer SMMA fiyatın altında devam etmezse aşırı satış ve daha sık kırmızı sinyaller alınabilir. Bu sebeple dikkat ile takip edilmelidir.

Destek kademeleri, güçlü şekilde 119.200 – 119.650 aralığında yer aldı. Fiyatın düşmesi ile ve global volatilitenin de beraberinde eklenmesiyle kırmızı sinyaller daha düşük bir destek noktasını gündeme getirdi.

Direnç seviyeleri ise, 122.450 – 122.900 olarak tanımlanabilir. Aroon “up” istenen koşulları beklemektedir. Göstergelerin hafif yukarı yönlü olarak kısa / orta pozisyonlar için gerçekleştiği belirtilebilir.

Grafik, TradingView tarafından sağlanmıştır

BJKAS hissesi, %3.12 yükselişle 2.97 TL ‘den fiyat bularak, yükseliş trendine devam ediyor. Volatilite azaldı. Hacim, ortalama üzerinde olmakla birlikte kademelerde dolgunluk istenen seviyede.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, yeşil sinyaller artıyor ve bununla birlikte osilatörler kaldığı yerden devam ediyor denilebilir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum, hafif düştükten sonra 0.36 ‘ya yükseldi. Bunun yanında, EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.21 çizgisinden sabit kaldı. Stokastik(stoch) çizgisi %62 ‘ye yükseldi ve bu olumlu. Aroon up çizgisi ise % 92 ‘ye hafif geriledi. MACD 0.07 seviyesinde olumlu bulunuyor. SMMA bir dönüm noktasında ve riski sevmeyenler satış fiyatını şekillendirebilirler.

Destek seviyelerinin, 2.76 – 2.88 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır. BJKAS hissesinde üst kademeler daha önceden belirttiğimiz gibi aniden alıcı buldu.

Direnç kademeleri; 3.14 – 3,26 TRY seviyelerinde yer buluyor.  Yukarı yönlü orta pozisyonlar talep görüyor.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden BJKAS hisse senedinin rayting ve hareketli ortalamalar rayting başlıklarının sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduğunu gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesi, önceki hafta 2.31 TL ile durağan bir fiyat ile kapatırken, bu hafta 3.45 ‘e ulaşmış bulunuyor. Son seansta hacim, yeşil mum ile birlikte al sinyalleri vurguladı.

Grafikte, çizgi aralığı olumlu oluşum içerisinde bulunmaktadır. Osilatörler, daha güçlü olarak devam etmektedir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum 0.08 seviyesinde iken 1.03 ‘e yükselmiş bulunuyor. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.013 (anlamlı farklılık oluştu) iken 0.39 ‘a doğru devam ettiğini gözlemliyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi maalesef %58 (% 80 sınırın üzeri pozitif) ‘den %80 ‘e yükseldiği anlaşılıyor. Aroon up ‘ın % 100 ‘e yükselerek tavan olduğu belirgindir. MACD osilatörüne gelirsek, 0.05 çizgisinde iken bu hafta 0.16 ‘ya yükselerek al sinyali vermektedir. Osilatörlerin ne kadar yükseldiğini ve fiyatın basamakları hakkında bilgi verdiğinin güzel bir örneği oldu.

Destek seviyelerinin, 3.22 – 3.28 TRY seviyelerinde olduğu anlaşılmaktadır. Ancak osilatörlerde netlik sinyalleri yetersiz hacme bağlı olarak azalırsa, stop-loss(zararı durdur) 2.12 olarak belirtilebilir.

Direnç noktaları ise 3,66 – 3,76 aralığı olarak belirtilebilir.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden genel anlamda osilatörlerin olumlu olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Hisse senedi piyasasında spor endeksinin daha boğa piyasasına meyilli olduğunu gözlemlemekteyiz. Aşağıda Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda fiyat/hacim ve likidite/volatilite(belirsizlik) anlamında olumlu gelişmeler saptamaktayız.

Sonuç itibariyle, piyasalarda global durgunluk korona virüsü ile bazı yorumcuların “Batının kazandığı” söylemlerini hatırlatıyor. Genel anlamda dış piyasalarda global korkular virüsün piyasaları daha çok etkilemesi ve üretimin azalacağı yönünde sinyaller veriyor.

GSRAY ve BJKAS spor hisse senetleri istenilen iç ve dış piyasa koşullarının devam etmesi durumunda artışa devam edebileceklerdir. Osilatörlerde ortalama üstü veriler üst seviyeleri görmemizi sağlayabilir.

Son olarak, belirli süre sıcak paranın bu piyasalara akabileceğini belirtebiliriz. Özellikle küçük yatırımcının, yatırım platformlarında fikir alış-verişi yapmalarının ve gündemi grafik ve ekonomik rakamlar üzerinden detayla takip edebilecekleri savunulabilir.

Okan ÖZDEMİR

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin