BİST100, GSRAY Ve BJKAS Teknik Analiz Ve Yorumu: Borsada Direnç Testi Ve ECB

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentileri ile faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, stratejik gözden geçirmenin başladığını duyurdu.

Avrupa Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, Yönetim Konseyi’nin, bugünkü toplantısında, faiz oranlarını değiştirmeme yönünde fikir birliği bulunduğu, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin %- 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de % 0,25’te sabit bırakıldığı bildirildi.

Açıklamada, faiz oranlarının, en azından enflasyon hedefi % 2’ye güçlü şekilde yaklaşana kadar mevcut seviyesinde veya daha düşük seviyede kalmasının beklendiği vurgulandı.

Borsa ise bir direnç sınırına yaklaştı. Fakat osilatörlerde bir düzeltme henüz çok erken bir zaman diliminde mümkün gözükmemektedir.

 

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 grafiği 119.801 (% -0.29) puan ile destek seviyelerine doğru devam etti. Hacim ortalamadan altında satış olarak gerçekleşti. Henüz yoğun bir satış ile trend değişikliği gündemde yok.

İlgili grafikten, düzeltmenin olduğunu ve düzeltmenin arttıracağı söylenebilir. Bu hafta işlem günleri beklenenden daha az sezgisel olarak fark etmekteyiz.

Osilatörler (göstergeler): Momentum 1621 seviyesinde bulunuyor. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 5817 olduğunu yükselen bir kademede mümkün mertebe devam ettiğini saptıyoruz. Stokastikstoch ) çizgisi %100 ve üzerinde olup yetersiz bir sınırda bulunmaktadır. Aroon indikatöründe, Aroon up çizgisi ise istenen %71 ile ortalamada bulunmaktadır. MACD ise istenen seviyede devam etmektedir. SMMA(mavi ve sarı) çizgisi yeterli netlikte ve 1 haftalık bir düzeltme olabileceğine işaret ediyor. Eğer diğer osilatörler ve fiyat değişirse bu sinyal kırmızıya dönüşebilir.

Destek kademeleri güçlü şekilde 118.100 – 118.250 kademelerinde yer aldı. Momentumun hafif ve kademeli bir düşüş yaşadı ve bunu devam ettirdi. Fiyatın azalması ve volatilitenin de beraberinde azalması maalesef kırmızı sinyaller vermektedir.

Direnç seviyeleri ise, 121.250 – 122.750 olarak tanımlanabilir. Aroon “up” yukarılarda tutunabilirse daha olumlu bir performans beklenebilir. Bu kademe aralığı, indikatörlerin(göstergelerin) desteğinden mahrum kaldı ve aşağı yönlü kısa pozisyonlar ön plana çıkarak satış silsilesi gerçekleşti. Sonraki haftanın başlangıcının pozitif olması ve makro gündem önem arz ediyor.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesi 2.23 TL ‘den kısa bir sürede %3.52 artışla 2.35 TL fiyatına yükseldi. Son seansta hacim, yeşil mum ile birlikte al sinyalleri vurguladı.

Grafikte, çizgi aralığı olumlu oluşum içerisinde bulunmaktadır. Fakat an itibariyle, yeşil sinyaller, daha güçlü olarak devam etmektedir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum 0.27 seviyesinden 0.13 ‘e inmiş bulunuyor. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun yetersiz 0.01 skorundan 0.06 ‘ya devam ettiğini gözlemliyoruz. Stokastik(stoch) çizgisi maalesef %84 (% 80 sınırın üzeri pozitif) yüzdesinden % 90 ‘a çıktı. Aroon ise Aroon up % 70 ‘ten anlamlı farklılık oluşturarak % 100 ‘e yükselerek tavan yaptı. ortalamanın üzerinde olumlu seviyede ve düzeltme beklemektedir. MACD osilatörü çizgisi ise 0.04 puanından çok hafif al sinyali vermektedir.

Destek seviyelerinin, 2.21– 2.24 TRY seviyelerinde olduğu anlaşılmaktadır. Ancak osilatörlerde netlik sinyalleri yetersiz hacme bağlı olarak azalırsa, stop-loss(zararı durdur) 2.10 olarak belirtilebilir.

Direnç noktaları ise 2,45 – 2,54 aralığı olarak belirtilebilir.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden genel anlamda osilatörlerin olumlu olduğunu, bunun yanında rayting ve hareketli ortalamalar rayting ‘inin sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduklarını gözlemlemekteyiz. BBpower ‘ın 0.3982 olduğunu gözlemlemekteyiz.

Grafik, TradingView tarafından sağlanmıştır

BJKAS hissesinde %1.2 yükselişle 2.53 TL ‘den fiyat bularak, düşüş trendinde güçlü destek buldu. Daha alt kademelere inme riski volatilite açısından azaldı. Hacim ise ortalamanın gerisinde, bununla birlikte henüz ciddi bir al/sat dalgası oluşmadı.

İlgili grafikten görüldüğü üzere, kırmızı sinyallerin nötralize olarak gerilemeyi azaltmakta başat olmaya başladıkları anlaşılabilir.

Osilatörler(göstergeler): Momentum, hafif düştükten sonra 0.20 iken 0.07 ‘ye düştü. Bunun yanında EWO (Eliot Wave Osilatör) ‘nun 0.13 çizgisinden netliği azaltarak 0.10 ‘a düştü. Stokastik(stoch) çizgisi %69 ile ortalama seviye olan %51 ‘e inişle devam ediyor. Aroon up çizgisi ise % 78 yüzdeliğinden %35 ‘e geriledi. MACD dikkate değer bir seviyede değil. SMMA bir dönüm noktasında ve riski sevmeyenler satış fiyatını şekillendirebilirler.

Destek seviyelerinin, 2.46 – 2.48 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır. BJKAS hissesinde volatilite daha az ve toparlanma ile üst kademeler aniden doldurulabilir.

Direnç kademeleri; 2.62 – 2,66 TRY seviyelerinde yer buluyor.  Aşağı yönlü kısa pozisyonlar fazlaca belirginleşti.

Hisse Senedi Takipçisi ‘nden BJKAS hisse senedinin rayting ve hareketli ortalamalar rayting başlıklarının sırasıyla “al” ve “güçlü al” sinyalinde bulunduğunu gözlemlemekteyiz.

Hisse senedi piyasasında spor endeksinin daha boğa piyasasına meyilli olduğunu gözlemlemekteyiz. Aşağıda Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda fiyat/hacim ve likidite/volatilite(belirsizlik) anlamında netlik görmekteyiz.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Avrupa Merkez Bankası, ECB ‘nin, Euro ‘nun yönünü beklenilerin dışında politikalar ile değiştirmesi yeni bir trend oluşturacak gözüküyor.

Sonuç itibariyle, piyasalarda corona virüsü ile yükseliş trendinin biraz yavaşladığı hissediliyor. Genel anlamda dış piyasalarda volatilite (belirsizlik) global korkular ve ülkemizin yaşadığı Elazığ depremi sonrası olası deprem senaryoları iç piyasalarda riskleri arttırıyor.

Yatırımcıların portföyünde GSRAY ve BJKAS spor hisse senetlerini stabilite ve netlikte konusunda daha ön plana çıkarabilir ve osilatörlerde ortalama üstü veriler üst seviyeleri görmemizi sağlayabilir.

Son olarak, belirli süre sıcak paranın bu piyasalara akabileceğini belirtebiliriz. Özellikle küçük yatırımcının, yatırım platformlarında fikir alış-verişi yapmalarının ve gündemi grafik ve ekonomik rakamlar üzerinden detayla takip edebilecekleri savunulabilir.

Okan ÖZDEMİR

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin