BİST100: GSRAY Ve BJKAS Teknik Analiz Ve Yorumu

Ekonomide, ticarette bir artış ve konut piyasasında bir toparlanma gördü ve emtia fiyatları, kısmen ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşını çevreleyen korku nedeniyle küresel olarak desteklenmeye devam etti.

Para birimleri, genellikle merkez bankası, faiz indirimlerinin aşağı yönlü bir spiraline girdiğinde düşüş eğiliminde olmaktadır.

Ancak, ABD ile Çin arasında resmi bir anlaşmaya varılmadığı sürece, ekonomik veriler gözetim altında kalacaktır: ekonomideki herhangi bir bozulma, gelecekteki faiz indirimi beklentilerinde tekrar artış görülebilir.

Ticaret’in Pekin ve Washington’un yoğunlaştığı 2019’un ikinci yarısından bu yana birçok Asya ekonomisinin Çin ile yakından bağlantılı olduğu biliniyor. Ticarette olası daralma spora yansımadığından spor daha çok parlamaktadır ve gelişme imkanı bulmaktadır.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

BİST 100 grafiği 108.011 puan ile kapanarak ufak bir düşüş (%0.71) yaşadı. Hacim negatif yani satıcı yönünde konum buldu. Stokastik(stoch) çizgisi tam sınırda devam ediyor, bunun yanında EWO da paralel ve nötr bir oluşum izlerken ve momentum ‘un hafif düşmeye devam ettiğini saptıyoruz. Aroon ‘un ise düzeltme gerçekleştirdiğinden bu yana mükemmelleşme yolunda gidiyor. Sat ağırlıklı olmasını piyasalarda değişen kutuplar ve sıcak para yer değiştirmesine bağlayabiliriz. İlgili grafikten, düzeltmenin netliğinin arttığını ve momentumun 2000 ve üzeri olmasının mevcut çizgide desteği arttıracağı söylenebilir. Bu hafta işlem günleri beklenenden daha az belirsiz geçtiğinden tekrar bir 112.000 ‘e sıçrayış beklentileri oluştu. Böylece, beklentilerin al bulacağı bir dolgun hacim ile direnç noktaları test edilmeye namzettir.

İlk destek noktaları 106,250 – 106,400 ve direnç ise 110,500 – 112,000 olarak tanımlanabilir. Bu ay başlangıcında psikolojik direnç noktasının aşılamaması 2020 ‘ye girerken borsanın daha az canlanacağı anlamına gelmemektedir.

Grafik, TradingView ile oluşturulmuştur

GSRAY hissesi Salı gününde 2,24 TL ‘den kapanış buldu. Momentum ve Stokastik(Stoch) osilatör güçlü çizgisini koruma noktasında güç kazandı. GSRAY ‘da art arda gelen yeşil mumlar bugün yerini kırmızıya bıraktı ve aşağı ve yukarı yönlü kademeler denendi. Grafikte, anında sıçrayan bir çizgi sonrası duraksama belirlenebilir. Buna rağmen osilatörler beklenenden iyi ve yeterli. Yeşil sinyaller gözlemlenmektedir. Aroon çizgisinde de düzeltme çabuk aşağılara çekildiğinden netlik azaldı.

Destek seviyelerinin, al sinyali verdiği sürece – ki şu an veriyor, 1,98 – 2,06 TRY seviyelerinden olabileceği anlaşılmaktadır. Bu kademelerde, indikatörler halen al vermektedir. Ancak osilatörler desteği keserse ve çizgiler aşağı yönlü olursa destek seviyesinden çok stop-loss 1,80 olarak belirtilebilir. İşlem seansları mumların belirginliğine çok yeterli bir bakış kazandırmıyor. Yatırımcı kitlesi kararsız ve piyasalar rol oynuyor. Bu hafta 2.20 ve üzeri kapanması ve endeksin seyrinin yukarı olması durumunda olumlu beklentiler güçlenebilir.

Direnç noktaları ise 2,34 – 2,44 aralığı olarak belirtilebilir. Volatiliteden uzak olan piyasalar da gerileyen sanayi ve imalat verileri de, spor hisse senetleri endeksini güçlendirmektedir. Fakat uzun vadede olumsuz izler bırakabilir.

BJKAS hissesinde ise 2.82 fiyatından gerilemekte olup bu aralar boğa piyasası maalesef yerini belirsizliğe bıraktı. Ortalama rayting “güçlü al” sinyali vermekte iken art arda gelen aşırı satışlar alım fırsatı olarak da yeterli alıcı bulamayınca hisse geriledi. İlgili grafikten görüldüğü üzere, momentum ve Aroon olumsuz ve net düşüş göze çarpmaktadır.

Destek seviyesi 2,60 ve 2,64 TRY kademelerinde fiyat bulmaktadır. BJKAS hissesinde volatilite yüksek fakat kar olasılığı da yükseliyor. 3 aylık performansı % 54 ‘e geriledi. Bu hafta trend değişiminde önemli bir nokta olabilir.

Bu bağlamda, direnç kademeleri; 3,14 – 3,16 TRY seviyelerinden kademe aralığında denilebilir.  Bu kademeler indikatörlerin desteğinden mahrum kaldı ve aşağı yönlü kısa pozisyonlar ön plana daha çok çıktı.

Hisse senedi piyasasında hacmin göreceli olarak arttığını ve ortalama bir hacim ile endeksin seyrettiğine tanıklık etmekteyiz. Aşağıda Hisse Senedi Takipçisi ‘nde görülebileceği üzere genel anlamda osilatörler olumlu sinyal vermektedir.

Hisse Senedi Takipçisi, TradingView tarafından sağlanmıştır

Sonuç itibariyle, ABD – Çin ticaret anlaş(ama)ması, yanında para birimlerinin de düşüş göstereceği, tüketici endekslerinin önem kazanacağı bir piyasa modelinde al-sat sinyallerinin oluşacağı üzerinde durulabilir.

Ağırtop endekslerin durağanlaşması da spor şirketlerinin gelişmesi ve rağbet görmesinin yolunu açmaktadır. Kriz fırsattır felsefesinin alegori hali de denilebilir. Bazı analistler güçlü bir ekonomi olmaması durumunda spor şirketlerinin iç borçlanması ve özkaynaklarının da birkaç ayda çökebileceğini savunmaktadır. Bunu da belirtmekte fayda var.

Okan ÖZDEMİR