BİST Gap Kapattı! Ama İkili Tepe Riski Var!

Birkaç gündür teknik olarak Destek-Direnç Tablomuzda dikkat çektiğim 102.451 seviyesindeki gap boşluğu son kar satışları ile dün kapanmış oldu. Maalesef bu gapler stres kaynağı oluyorlar. Bir an önce kapanmaları daha hayırlı bence. Ama bilançolar sonrasında endeksin 87.000’lerden başlayan yükselişinde bu tarz düzeltmeler doğaldır. Önemli olan derinleşip derinleşmeyeceğidir.

Teknik olarak şimdi başka bir formasyon riski oluşuyor! Umarım şimdi de o başlamaz. O da endeksin 101.620 ya da hadi 101.077 olarak ben biraz daha alt bir destek de çalışabilir diyeyim. Eğer bu destekler aşağıya kırılacak olursa, bu takdirde düşüş formasyonu olan ikili tepe formasyonu satışların devamını getirebilir. Normalde asıl dikkat edilmesi gereken teknik seviye 101.620. Ama az altında yer alan 101.077 gibi bir destek de olduğu için tam seviye konusunda tereddüt ettim. İkisi arasında 600 puanlık bir fark var. Normalde 101.620 aşağıya kırılacak olursa, Destek-Direnç Tablomuzda paylaştığım alt seviyelere doğru düşüş devam edebilir. Böyle zamanlarda eldeki hisselerin bazıları endeksin dışında, kendi özel durumlarına göre pozitif ayrışma yapabilir. Ama genelinde benzer geri çekilmeler yaşanabileceği için, alttan yerine koymak için vermeyi düşünenler de olacağını bilmenizi isterim.

AB’de Sanayi Büyümesi Düşüyor!
AB bölgesinde sanayi büyümesinde düşüş sürüyor. İtalya ve İspanya’dan riskli sinyaller gelmeye devam ederken, Almanya gibi güçlü AB ülkelerinde sanayi büymesinde düşüş yaşanıyor. Bu durumun bizim açımızdan olumlu-olumsuz etkileri var. ECB yeniden parasal genişlemeyi programına alabilir. Ya da en azından bu ortamda faiz artışlarına gitmekten uzak durur. Bu dış fon kaynaklarının temini için lehimize bir durumdur. Lakin özellikle otomotiv ihracatı gibi AB bölgesine yaptığımız ihracatın düşme riski ise bizim açımızdan olumsuz bir gelişme olur.

Diğer taraftan ABD’deki büyüme ise sürüyor. FED her nekadar faiz konusunda daha güvercin konuşmaya başlamış olsa da, ABD için faiz artışı riski ortadan kalktı diyemiyorum. Ama ABD için de faiz artışlarının sonuna çok yakınız diyebilirim. Çünkü dünyanın diğer bölgelerinde yaşanan büyüme sıkıntıları bir süre sonra ABD’de de görülmeye başlanabilir. Trump tehdit, kota ve ek vergilerle ülkesi açısından avantajlar elde etti ama bu durum ne kadar sürer göreceğiz.

Önemli Veriler Var!
Saat 10:00’da Aralık cari denge ve Aralık aylık ve yıllık büyüme verileri gelecek. Bu verilerin mevcut teknik risklerimizi ekstra tetikleme riski olabileceği gibi, iyi verilerin gelmesi halinde piyasayı yukarı çevirmesi de söz konusu olabilir. Nihayetinde banka hisselerimiz ciddi iskontolar içeriyorlar.

Sonuç olarak sözü bağlarken, düne ait beklenti yazımın sonunda da güne yükselişle başlayabiliriz ama devamında görebiliriz dediğim kar satışlarını görüyoruz. Yeter ki, bu satışlar uyardığım destekleri kırdırıp ikili tepe formasyonu yaratmasın. Eğer bu olursa alım düşünenler için oldukça uygun seviyeler görülecektir.

Yükseliş trendleri açısından bu tip teknik düzeltmeler sağlıklı ve olması gereken görüntülerdir. Yoksa gördüğünüz gibi, bu düzeltmeler yaşanmazsa yeni öngörü sayılarımız oldukça azalıyor. Şimdi ise yaşanan düzeltme eğer bir de ikili tepe yaratacak olursa, formasyonun desteklerinde çok sayıda yeni öngörüm gelmeye başlayacaktır.

Lakin sık sık yaptığım bir uyarıyı yeniliyorum! Teknik formasyonların beklentileri ilgili destekler ya da dirençler kırılınca devreye girer. Bu nedenle 101.620 ve 101.077 destekleri aşağıya kırılmazsa ikili tepe oluşmaz. Bu seviyeler kırılmadığı takdirde destek seviyeleri de olabilirler.

Hepinize iyi bir seans dilerim.

Saygılarımla
Aydın Eroğlu
Stratejist
Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!