BIST, DOHOL, ASELS: 50 senelik bireysel yatırım

50 senelik bir yatırım için uzun vadeli bir perspektifte düşünmek önemlidir.

Hisse senetleri, uzun vadeli bir yatırım için cazip olabilir. İyi performans gösteren bir şirketin hisseleri, zaman içinde değer kazanabilir ve düzenli temettü ödemeleri sayesinde yatırımcıya pasif bir gelir sağlayabilir. Ancak, hisse senetleri riskli yatırımlar olabilir ve piyasa dalgalanmaları nedeniyle değer kayıpları yaşayabilirler.

Altın, uzun süredir güvenli liman olarak bilinir ve birçok yatırımcı için güvenilir bir yatırım aracıdır. Altın, enflasyona ve piyasa dalgalanmalarına karşı koruma sağlayabilir ve portföy çeşitlendirmesi için iyi bir seçenek olabilir. Ancak, altın fiyatları da dalgalanabilir ve zaman zaman büyük düşüşler yaşayabilir.

Gümüş, altın gibi bir güvenli liman olarak düşünülebilir, ancak daha düşük bir fiyat seviyesinde işlem görür. Gümüş, endüstriyel kullanımlar için de yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu nedenle talep açısından daha değişken olabilir. Gümüş fiyatları, altın fiyatlarına göre daha fazla dalgalanabilir.

Petrol, bir emtia olarak yatırım yapmanın bir diğer yoludur. Dünya ekonomisindeki büyüme, politik istikrarsızlık ve arz-talep dengesi gibi faktörler, petrol fiyatlarını etkileyebilir. Ancak, petrol fiyatları son yıllarda düşüş eğilimi gösterdiği için, uzun vadeli bir yatırım için daha az tercih edilen bir seçenek olabilir.

TSLA grafiği, yüzde 6 ile USD 207 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

Borsa İstanbul 4812 puandan yüzde -1.7 düşüşle haftayı kapattı.  64 derece düşüş bu haftalarda yerini 59 derece düşüşe bıraktı. Seçime neredeyse 1 ay kala çok iyi bir performans beklenmemesi konusunda bir hemfikir olma durumu var. Yüksek dibin dibi görüldü ve tekrar fevri bir ekonomi açıklaması düşüşe neden olabilir.

Grafik TradingView’den

DOHOL DOĞAN HOLDİNG olarak bilinen bir perakende ticaret şirketine aittir ve şu anda 9.34 fiyattan işlem görüyor. Son bir ayda en yüksek fiyatı 10.71 ve en düşük fiyatı 8.59 olarak kaydedilmiştir.

Oscillators Rating ve Moving Averages Rating göstergeleri “Buy” yönünde, yani yükseliş eğilimine işaret etmektedir. Relative Strength Index (RSI) 14 periyotluk değeri 53.499, yani şu anda ne aşırı alım ne de aşırı satım bölgesindedir. Bu, yatırımcıların hisse senedinin fiyatında önemli bir değişiklik bekleyebileceği anlamına gelir.

Stochastic göstergesi, Stochastic %K (14, 3, 3) değeri 81.85 ve Stochastic %D (14, 3, 3) değeri 83.34 olarak kaydedildi. Bu da yükseliş momentumunun güçlendiğine işaret eder.

MACD göstergesi, MACD Level (12, 26) değeri 0.0149 ve MACD Signal (12, 26) değeri -0.0411 olarak kaydedildi. Bu gösterge de yükseliş eğilimine işaret etmektedir.

Aroon Up (14) değeri 92.85 ve Aroon Down (14) değeri 42.85 olarak kaydedilmiştir. Aroon göstergesi, trendin gücü ve yönü hakkında bilgi verir. Bu gösterge, yukarı trendin devam ettiğini gösterir.

Özetle, teknik göstergeler bu hissenin yükseliş eğiliminde olduğunu ve yatırımcıların bu hisse senedinde önemli bir değişiklik bekleyebileceğini gösteriyor. 8.68 sonun başlangıcı olabilir ancak DOHOL’dan beklentiler orta vadede de çok olumlu değil.

Grafik TradingView’den

ASELS Türkiye’nin önde gelen savunma ve güvenlik şirketlerinden biridir. ASELSAN, radar sistemleri, elektronik savaş sistemleri, haberleşme sistemleri ve güvenlik sistemleri gibi savunma sanayi ürünlerinin yanı sıra telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde de faaliyet göstermektedir.

Şirketin hisse fiyatı 51.95 TL’dir ve son bir ayda 59.099998 TL’den 51.799999 TL’ye kadar değişim göstermiştir. Hisse senedinin 1 yıllık beta değeri 0.7172793’tür, bu da piyasa hareketlerine göre hissenin istikrarlı bir şekilde hareket ettiği anlamına gelir.

Hisse senedinin teknik analizi incelendiğinde, hisse senedi için çoğunlukla “sat” sinyalleri görülür. Hareketli ortalamaların ve diğer teknik göstergelerin çoğu, hissenin mevcut düşüş trendine devam edeceğine işaret etmektedir.

Hisse senedi, Relative Strength Index (RSI) ve Stochastic %K gibi bazı osilatörlerde “nötr” sinyaller veriyor. Bu, kısa vadeli bir toparlanma olabileceğini gösteriyor. Ancak, Awesome Oscillator ve MACD gibi diğer osilatörlerde “sat” sinyalleri mevcut.

Aroon Up ve Aroon Down gibi diğer göstergeler, hissenin aşağı yönlü bir trendde olduğunu doğrulamaktadır. Bu nedenle, yatırımcıların ASELSAN hisse senedinde uzun vadeli bir yatırım yapmaya karar vermeden önce dikkatli bir analiz yapmaları önerilir.

Sonuç olarak, ASELSAN hisse senedi, piyasa trendlerine göre istikrarlı bir performans sergiliyor ancak teknik analiz göstergeleri mevcut düşüş trendinin devam edeceğini işaret ediyor. Ufak bir yatay yönde hafif yukarı hareket olabilir. Tüm seçimleri kaybeden Bay Kemal CB olursa savunma sanayinin düşeceğinden korkuluyor. İktidar trolleri ise savunma sanayinin gelişmesinden ve sınırların açık tutulmasından yana.

Sonuç olarak, yatırım kararlarının kişisel tercihlere ve risk iştahına bağlı olduğunu hatırlatmak isterim. Yatırım yapmadan önce, yatırım yapacağınız araçları ve piyasa koşullarını iyi araştırmak ve bir finansal danışmanla görüşmek önemlidir.

Okan Özdemir

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!